Te czynności sprawiają, że warzywa tracą na swojej wartości
Anna Zwolińska
08 kwietnia 2015, 09:45·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 08 kwietnia 2015, 09:45
Warzywa to podstawa każdej zdrowej diety – te produkty bogate w antyoksydanty i składniki odżywcze nie mają sobie równych. Równie istotny jest jednak sposób ich przygotowania, aby w pełni korzystać z właściwości, jakie mają do zaoferowania. Zobacz 7 błędów, które popełniamy przy gotowaniu warzyw i sprawdź, jak je naprawić.
Reklama.
Przegotowywanie
To jeden z najpowszechniejszych błędów popełnianych w kuchni, który sprawia, że soczyste kolory zieleni, czerwieni czy pomarańczy zmieniają się w bladą papkę niezachęcającą do spożycia. Co więcej, wysoka temperatura zabija większość składników odżywczych. Zdaniem specjalistów najgorsze jest gotowanie warzyw, gdyż większość witamin zostaje w wodzie, którą wylewa się do zlewu. Jeśli już gotujemy warzywa, warto wykorzystać pozostały płyn do zup czy dań duszonych. Warzywa można też blanszować, a najlepiej je gotować na parze lub piec (dowiedz się, jak przyrządzić zdrowe danie z warzywami: https://portal.abczdrowie.pl/10-pomyslow-na-zdrowsza-salatke).
Nieodpowiedni olej
Wydawałoby się, że przygotowanie warzyw na patelni to prosty sposób na zdrowe i szybkie danie, ale pojawiają się tu pewne przeszkody. Jeśli przygotowujesz chińskie danie z warzywami, pamiętaj o odpowiednim oleju. W tym przypadku olej słonecznikowy nie jest najlepszym wyborem, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury tłuszcze nienasycone stają się toksyczne. Lepiej używać oleju kokosowego lub masła – tylko nie przesadzaj z ilością!
Używanie mikrofalówki
Kuchenka mikrofalowa stała się podstawowym sprzętem w wielu domach, ponieważ przyspiesza czas przygotowania potraw, ale łatwo w niej przegotować warzywa, przez co stracą na wartości odżywczej. To jednak nie wszystko – gotowanie w plastiku może sprawić, że w jedzeniu znajdą się substancje karcinogenne, szkodliwe dla układu hormonalnego. Jeśli już używasz mikrofalówki, jedzenie zawsze przekładaj do szklanego naczynia.
Zbyt wysoka temperatura
Po pracy marzy nam się szybki obiad, a żeby to zrobić, trzeba gotować na dużym ogniu, prawda? Niekoniecznie. Jeśli używasz oliwy z oliwek może to wytworzyć dym, przez co jedzenie będzie miało posmak spalenizny. Co ważniejsze, podgrzewanie jej do wytworzenia się dymu niszczy antyoksydanty. W związku z tym oliwa z oliwek powinna być podgrzewana umiarkowanie, a najlepiej polewać nią warzywa pod koniec gotowania, aby zachować wszystkie składniki odżywcze (poznaj właściwości oliwy z oliwek: https://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-oliwy-z-oliwek).
Obieranie
Kupujesz piękne, organiczne marchewki, ogórki czy pasternaki, a następnie bezlitośnie obierasz przed gotowaniem? W ten sposób wyrzucasz wartościowe składniki do kosza. Skórka warzyw zawiera skoncentrowane dawki witamin, minerałów oraz pierwiastków śladowych, które obecne są jedynie na zewnątrz, a nie w miąższu. Lepiej porządnie umyć warzywa i zjeść za skórką, aby skorzystać z nich w jak największym stopniu.
Grillowanie
Grillowanie to zdrowy sposób przygotowania, ponieważ nie trzeba topić warzyw w tłuszczu czy innych sosach, aby cieszyć się smacznym posiłkiem. Jednak wysoka temperatura i suchość może sprawić, że dużo wartościowych składników się ulotni. Jeszcze gorzej dzieje się, kiedy warzywa się przypalą, ponieważ wytwarzają się wtedy substancje karcinogenne. Aby uniknąć takiej sytuacji, nie kładź warzyw bezpośrednio na grilla, a na specjalnie do tego stworzoną tacę i zadbaj o umiarkowaną temperaturę.
Zbyt duża ilość tłuszczu
Spożywanie brokułów, jarmużu i innych warzyw jest zalecane ze względu na małą ilość kalorii i tłuszczu oraz dużą dawkę składników odżywczych. Jednak dodawanie zbyt dużej ilość oleju czy masła łatwo i szybko zwiększa ilość kalorii. Przykładowo, jedna łyżka oliwy z oliwek ma 120 kalorii, a mało kto ogranicza się do tylko do takiej ilości podczas gotowania.
Co więcej, wiele olejów utlenia się w wysokiej temperaturze, powodując stany zapalne w organizmie. Z kolei masło zawiera dużą dawkę tłuszczu nasyconego i cholesterolu. Dlatego pamiętaj, aby gotować warzywa w bulionie warzywnym, wodzie, occie czy winie, a do dressingu używaj fasoli, tofu czy awokado. Możesz też gotować warzywa na parze i na koniec polewać je oliwą z oliwek, zamiast używać jej do gotowania – zużyjesz jej mniej i zachowasz w pełni jej właściwości.