Wyobraźmy sobie polskiego przedsiębiorcę, któremu wydaje się, że wykorzystał już wszystkie możliwości prowadzące do zwiększenia przychodów swojej firmy. Wyobraźmy sobie również bułgarskiego przedsiębiorcę, który poszukuje określonego produktu i chciałby rozwinąć swój biznes w większej skali. W tej układance mamy dwa elementy, które potrzebują jednego składnika, aby powstała jedna, kompletna całość – tu pojawia się Polsko-Bułgarska Izba Handlowa jako ogniwo łączące wspomniane dwa elementy. Izba pomaga przedsiębiorcom połączyć wspólne siły, wiedzę i doświadczenie oraz wskazuje kierunek, który należy obrać, aby wspólne działania przerodziły się w owocną współpracę.
Polsko-bułgarska przyjaźń kwitnie w najlepsze. Coraz więcej Polaków chętnie robi interesy z Bułgarią. Nie brakuje też Bułgarów szukających kontrahentów w naszym kraju. Relacje biznesowe między dwoma krajami pomaga zacieśniać Polsko-Bułgarska Izba Handlowa.
Prawie dekada wspólnych działań
Izba w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 10-lecie. Przez ponad dziewięć lat zrzeszyła około 50 stale współpracujących z nią przedsiębiorców z Polski i Bułgarii. Należą do niej małe, średnie, jak również duże firmy. Ponadto jest wielu przedsiębiorców, którzy podejmują doraźną współpracę z Izbą. Jednym z motywów przewodnich działalności Polsko-Bułgarskiej Izby Handlowej jest zbliżanie biznesu polskiego i bułgarskiego. Główną ideą Izby jest stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju branży gospodarczej obu krajów i wspieranie inicjatyw gospodarczych jej mieszkańców. Dzięki działaniom organizacji coraz więcej przedsiębiorców nawiązuje stałą współpracę z innymi firmami. Członkowie Izby mogą wymieniać się nie tylko doświadczeniami z branży gospodarczej, ale także dzielić spostrzeżeniami z kręgu kultury oraz nauki.
W 2000 roku Yordan Draganchev i Vladimir Rusev przyjechali do Polski, aby podjąć studia na wymarzonych kierunkach. Sześć lat później stworzyli Polsko-Bułgarską Izbę Handlową – Pomysł na założenie Izby powstał na podstawie obserwacji problemów bułgarskich oraz polskich przedsiębiorców. Okazało się, że jest problem z uzyskaniem właściwych informacji o sytuacji i możliwościach, które stwarza dany rynek - wspomina Yordan Draganchev - Nawet po uzyskaniu potrzebnej informacji w ogóle nie było możliwości samodzielnej realizacji przedsięwzięcia przez przedsiębiorcę. Dostrzegliśmy braki i istniejące bariery w tym zakresie, dlatego zdecydowaliśmy się je uzupełnić. Uzyskaliśmy również zaufanie i wsparcie przedsiębiorców na już funkcjonującym rynku - dodaje.
Izba rozwija się coraz prężniej, świadczy o tym chociażby przeprowadzka do nowej siedziby, która znajduje się przy ul. Kołobrzeskiej 2 w Warszawie. Oficjalne otwarcie odbędzie się 28 kwietnia 2015 roku.
Mazowsze bliżej Bułgarii
W ostatnim czasie Polsko-Bułgarska Izba Handlowa dużą uwagę poświęca działaniom na Mazowszu. To właśnie tutaj utworzono Polsko-Bułgarski Klaster Doradczy, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Umowę w tej sprawie podpisali Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz Yordan Draganchev, członek zarządu Polsko-Bułgarskiej Izby Handlowej. Celem projektu jest zwiększanie wymiany handlowej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Bułgarii, polepszenie jej efektywności, jakości i bezpieczeństwa obrotu oraz obsługa członków Klastra, m.in. poprzez poszukiwanie partnerów biznesowych, towarów i usług.
Jak podkreślają założyciele Klastra, kolejnym ważnym założeniem, jaki stoi przed Klastrem Doradczym, jest promocja Mazowsza oraz firm działających w tym regionie. Niezaprzeczalnie Mazowsze, jako serce Polski, może zasilić bułgarską gospodarkę oraz osiągnąć korzyści z tej współpracy.
W różnych branżach przemysłu stopniowo wdrażane są nowe rozwiązania i technologie. Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z pomocy w dostępie do zewnętrznych źródeł finansowania, m.in. środków z funduszy unijnych oraz inicjatyw wspólnotowych. Właściciele przedsiębiorstw mają znacznie łatwiejszy dostęp do rynku zagranicznego, konsultacji prawnych i gospodarczych, tłumaczeń, jak również informacji naukowej, technicznej i biznesowej. Ponadto oferta produktowa i usługowa uczestników Klastra jest promowana na rynku bułgarskim.
Klaster Doradczy pomoże również swoim członkom w znalezieniu partnerów biznesowych wśród przedsiębiorstw bułgarskich. Wszystkie te działania skutecznie wspierają biznes, dając firmom możliwość wykorzystania w pełni ich potencjału. Klaster Doradczy działa niezwykle prężnie, wspomaga nie tylko przedsiębiorstwa, ale także ośrodki naukowe i badawczo-wdrożeniowe oraz organizacje pozarządowe. Organizuje bezpłatne szkolenia, konferencje i warsztaty promujące przedsiębiorczość na Mazowszu. Członkowie Klastra mogą liczyć na stałe wsparcie w postaci wydawanych pism ogólnych, roczników, przeglądów i innych publikatorów zawierających aktualne informacje dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce i Bułgarii. Równie ważną częścią działalności Klastra jest organizacja konferencji prasowych, seminariów informacyjnych, sympozjów, konferencji, dyskusji oraz wystaw. W maju 2015 roku nastąpi oficjalne otwarcie siedziby oddziału Polsko-Bułgarskiego Klastra Doradczego w Sofii (Bułgaria).
Izba odnotowuje na swoim koncie coraz więcej sukcesów. Na szczególną uwagę zasługuje aktywność w zakresie uczestnictwa w przetargach ogłaszanych na terytorium Bułgarii. Izba dąży do właściwego wyboru polskich i bułgarskich partnerów do poszczególnych konsorcjów. Po utworzeniu konsorcjum zespół Klastra przygotowuje pełną dokumentację, potrzebną do uczestnictwa w przetargu. Powyższe działania są jak najbardziej skuteczne, czego dowodem jest utworzenie dwóch konsorcjów - P.D. Project 2014 oraz V.H.P. Project 2014, które skupiają wokół siebie czołowe firmy z branży kolejnictwa obu państw. Wspólne działania doświadczonego personelu składającego się z zespołu ekspertów w danej dziedzinie oraz wyniki finansowe polskiego partnera zaowocowały wygraniem dwóch przetargów na modernizację i rekonstrukcję linii kolejowych na terenie Bułgarii.
Pierwszy z nich dotyczy przygotowania projektu technicznego odcinka kolejowego "Voluyak –Hrabarsko – Pernik" dla projektu "Modernizacja linii kolejowej Sofia – Pernik – Radomir – część Transeuropejskiej sieci transportowej". Drugi przetarg wiąże się z wyborem wykonawcy na przygotowanie Planu Zagospodarowania Przestrzennego (PUP) i projektu technicznego modernizacji odcinka kolejowego "dworzec Petarch– dworzec Dragoman"– część Transeuropejskiej sieci transportowej. Jak podkreśla Vladimir Rusev, w utworzonych konsorcjach wykorzystywane jest w tym przypadku doświadczenie polskiego partnera - ZUE S.A oraz Biura Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu Sp. z o.o., istotne są także wyniki finansowe oraz personel kluczowy polskiego partnera, bez których udział bułgarskich przedsiębiorców w podobnych przetargach byłby niemożliwy. Podobny sukces można osiągnąć praktycznie w każdej dziedzinie.
Klaster posiada nieograniczone możliwości, na co wskazują ostatnie sukcesy zrealizowanych transakcji w branżach: spożywczej (w szczególności eksport polskich sosów, mięsa, cukru, piwa, miodu, jabłek, warzyw), meblarskiej (eksport polskich mebli) i wielu innych. Warto również wspomnieć o sukcesie członka Klastra, firmy JGV Bulgaria Ltd. zajmującej się skupem, przetwórstwem i eksportem bułgarskiego miodu pszczelego. W trakcie XIII Międzynarodowej Wystawy "Pszczelarstwo –Sliven 2015" organizowanej w lutym tego roku, JGV Bulgaria Ltd zdobyła prestiżową nagrodę "Inwestycja roku".
Dołącz i rozwiń swój biznes!
Przedsiębiorców chętnych, by dołączyć do Polsko-Bułgarskiego Klastra Doradczego nie brakuje. Co zrobić żeby zostać jego członkiem? Do Klastra może dołączyć każdy przedsiębiorca, niezależnie od formy prowadzonej działalności gospodarczej. Aktualnie prowadzone są prace nad regulaminem, który szczegółowo będzie określać zasady członkostwa oraz płynące z niego prawa i obowiązki oraz pozwoli na dalszy rozwój Klastra. Klaster udziela wsparcia swoim członkom również poprzez udostępnienie stworzonej bazy w ramach realizowanego projektu. Wszelkie koszty związane z administrowaniem nieruchomości będzie pokrywać Izba z wpłat składek członkowskich.
Nie taka Polska straszna
Yordan Draganchev na co dzień pracuje jako radca prawny. Swoją pracę bez problemu łączy z obowiązkami członka zarządu Polsko-Bułgarskiej Izby Handlowej. Jak sam twierdzi, jest to zasługa dobrego zespołu, z którym ma okazję pracować. Spytaliśmy Yordana Dragancheva, co najbardziej go zdziwiło po przyjeździe do Polski - Na początku największym zaskoczeniem dla mnie była ogromna ilość następujących po sobie spółgłosek - żartuje. Polska okazała się dla niego miejscem, w którym bez przeszkód można się rozwijać w wybranym przez siebie kierunku. - Wysoko cenię stworzone obiektywne możliwości rozwoju oraz wyjątkowych ludzi, których poznałem w Polsce - mówi prezes Izby.
Tekst powstał we współpracy z Polsko-Bułgarską Izbą Handlową.