Angela Merkel w Warszawie. Rozmawiano m.in. o imigrantach. "Morze nie powinno być cmentarzyskiem"

W poniedziałek kanclerz Angela Merkel gościła w Warszawie
W poniedziałek kanclerz Angela Merkel gościła w Warszawie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W Warszawie odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem kanclerz Angeli Merkel. Po ich zakończeniu zorganizowano konferencję prasową, na której dziennikarze poruszyli m.in. temat przyjmowania imigrantów. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że prawo unijne nie pozwala obecnie na zobligowanie któregokolwiek państwa członkowskiego do przyjmowania uchodźców.


Polska premier zaznaczyła, że konkluzja, do jakiej doprowadziło ostatnie posiedzenie Rady Europejskiej, mówi o dobrowolności przyjmowania imigrantów. Kopacz przyznała, że niektóre państwa europejskie mają problemy z uchodźcami. – W ciągu roku do Włoch napłynęło 170 tysięcy imigrantów, do kraju pani kanclerz: ponad 200 tysięcy – przypomniała szefowa polskiego rządu.

Solidaryzując się z tymi państwami, Polska skieruje w region Morza Śródziemnego samolot, który będzie pomagał w akcjach ratunkowych, oraz doświadczonych oficerów straży granicznej. – Morze Śródziemne nie może być wielkim cmentarzyskiem – podkreśliła Kopacz, odnosząc się do niedawnej katastrofy kutra, w której zginęło kilkuset uchodźców.

Polska nie wyklucza przyjęcia części imigrantów, którzy przybyli do Europy, ale podkreśla wyraźnie, że każdy kraj powinien postępować w tej kwestii zgodnie z własnymi możliwościami.

Kanclerz Niemiec dodała zaś, że końcowe decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, a temat będzie przedmiotem dalszych dyskusji.

Polsko-niemiecki konwój na Ukrainę

Podczas międzyrządowych konsultacji, pierwszych od 2012 roku, mówiono także o wpływie niemieckich przepisów o płacy minimalnej na europejski rynek transportowy, sytuacji na Ukrainie, wschodniej flance NATO, wymianie młodzieży oraz sytuacji mniejszości polskiej w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce.


Odnosząc się do konfliktu ukraińskiego, Kopacz poinformowała, że w połowie maja wyjedzie polsko-niemiecki konwój humanitarny z pomocą dla Ukraińców. Premier stwierdziła też, że obecnie nie dostrzega przesłanek, które pozwalałyby na zniesienie bądź poluzowanie nałożonych na Rosję sankcji.

Merkel powiedziała zaś, że sankcje mogą zostać zniesione dopiero po wypełnieniu przez Moskwę zapisów widniejących w tzw. porozumieniach mińskich.

Upamiętnienie Władysława Bartoszewskiego
Przy okazji konsultacji Merkel i Kopacz upamiętniły Władysława Bartoszewskiego, wpisując się do księgi kondolencyjnej, jaką wystawiono w Kancelarii Premiera. Zmarły w piątek Bartoszewski miał wygłosić podczas konsultacji przemówienie. Jego treść odczytała w obecności niemieckich gości premier Kopacz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy