Startuje trzecia edycja ECO-MIASTO. Czym mogą się pochwalić polskie samorządy?
Monika Przybysz
28 kwietnia 2015, 17:08·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 kwietnia 2015, 17:08
Światowy szczyt klimatyczny startuje w Paryżu już za kilka miesięcy. Czołówka państw europejskich - w tym Polska – zobowiąże się na nim do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych aż o 40 procent do końca 2030 roku. Cel? Spowolnić globalne ocieplenie klimatu. - Ten plan nie powiedzie się bez zaangażowania polskich miast i gmin - mówił francuski ambasador, Pierre Buhler, inaugurując trzecią edycję ECO-MIASTO. Konkurs wyłoni te samorządy, które stawiają na zrównoważony rozwój i ekologiczne rozwiązania.
Reklama.
Póki co, nasza przyszłość nie jawi się kolorowo. W połowie tego stulecia 2/3 ludzkości będzie zamieszkiwać małe i duże miasta. Te wyemitują do atmosfery 70 proc. gazów cieplarnianych, które przyczynią się do ocieplenia klimatu. Światowe zapotrzebowanie na energię wzrośnie w tym czasie dwukrotnie, a gospodarka odpadami i ochrona środowiska staną się problemami na skalę globalną. Jak im zapobiec? - To wielkie wyzwanie, przede wszystkim na szczeblu lokalnym – mówił ambasador Pierre Buhler.
Tegoroczna edycja ECO-MIASTO jest już trzecią. Organizuje ją Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z partnerami: Renault, SAUR Polska, EDF Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric, DK Energy, TIRU i Krajową Agencją Poszanowania Energii. - Francuska ambasada od lat promuje i wspiera transformację ekologiczną. Jednak program ECO-MIASTO nie odniósłby takiego sukcesu bez wsparcia przedsiębiorców i partnerów instytucjonalnych – mówił Pierre Buhler.
Projekt ECO-MIASTO promuje koncepcję zrównoważonego rozwoju, która łączy kwestie ekonomiczne i społeczne z dbałością o środowisko. Na tegoroczną edycję złożą się seminaria tematyczne – które w kolejnych miesiącach odbędą się w całej Polsce - i konkurs skierowany do samorządów. Ten wystartuje 18 czerwca 2015 roku. Miasta będą mogły zgłaszać swoje projekty w czterech kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i gospodarka wodna – ta ostatnia jest nowością, która pojawiła się w tym roku. Miasta zostaną podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że w każdej kategorii nagrody otrzyma dwóch zwycięzców.
Jak zgłosić się do konkursu ECO-MIASTO? Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie www.eco-miasto.pl w dniu rozpoczęcia konkursu 18 czerwca. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 września tego roku. Miasta mogą zgłaszać swoje projekty zarówno w jednej, jak i w kilku kategoriach. Oceni je jury, w skład którego wejdą uznani eksperci, naukowcy, dziennikarze i przedstawiciele państwowych instytucji. Pod uwagę wezmą m.in. innowacyjność, plany na najbliższe lata i zakres konsultacji społecznych. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi jesienią, podczas uroczystej Gali w Ambasadzie Francji. Zwycięzcy - poza prestiżowymi statuetkami i tytułem polskiego ECO-MIASTA 2015 - otrzymają dodatkowe nagrody, m.in. samochody elektryczne Renault ZOE do testów oraz wizytę w centrum działań operacyjnych SAUR we Francji.
Czym chwaliły się polskie miasta w poprzedniej edycji konkursu? Rozbudową sieci tramwajowej, hybrydowymi autobusami i wydatkami na podnoszenie efektywności energetycznej. Popularne są również wypożyczalnie miejskich rowerów i stacje dla samochodów elektrycznych. Ale przykładów dobrych praktyk - z całej Europy - jest o wiele więcej. Przedstawiciele samorządów będą mogli je poznać w trakcie seminariów, które towarzyszą tegorocznej edycji ECO-MIASTO.
W planach są cztery takie spotkania: 18 czerwca 2015 r. w Katowicach (efektywność energetyczna), 24 czerwca 2015 r. w Łodzi (gospodarka wodna) oraz dwa we wrześniu: we Wrocławiu (mobilność zrównoważona) i w Krakowie (gospodarka odpadami). - Seminaria mają wspomóc wymianę doświadczeń między francuskimi i polskimi samorządami - wyjaśnia ambasador Pierre Buhler - Najpierw jednak zachęcam wszystkie gminy i miasta, bez względu na liczbę mieszkańców, do wzięcia udziału w rywalizacji.
prezes zarządu Krajowej Agencji Poszanowanie Energii
Aby przeciwdziałać zmianom klimatu i wdrażać ekologiczne rozwiązania w polskich miastach, potrzebne są trzy rzeczy: wola polityczna, wiedza i pieniądze. Te trzy czynniki są i wierzę, że ta inicjatywa zakończy się sukcesem.