
Reklama.
GUS „budżet czasu ludności” analizuje raz na dziesięć lat. Na kwotę o której mowa składają się czynności wykonywane regularnie w domu, często codziennie. Mowa m.in. o praniu, sprzątaniu, gotowaniu. Co ciekawe, wartość tych obowiązków w ciągu minionej dekady wzrosła o blisko 30 proc. Zdaniem współautorki badań, Ilony Błaszczak–Przybycińskiej, to z powodu... bezrobocia. Badaczka przekonuje, że osoby niemające stałego zatrudnienia wykonują więcej czynności, których normalnie zaniechaliby lub zlecili innym.
Więcej niż dziesięć lat temu w domu pracują też mężczyźni. Nadal jednak robią mniej – dokładnie o godzinę i czterdzieści pięć minut – niż kobiety.
Polacy coraz lepiej spisują się też jako rodzice – z badań urzędu wynika, że tak matki jak i ojcowie codziennie poświęcają potomkom więcej o niemal pół godziny. To z kolei dlatego, że – jak wyjaśniają autorzy analizy – coraz częściej na rzecz zabawy z dziećmi rezygnujemy z oglądania telewizji.
Niepokoją natomiast wnioski dotyczące sposobów spędzania czasu wolnego. Wypoczynek coraz częściej sprowadzamy do korzystania z komputera i internetu. – Odsetek kobiet korzystających z sieci wzrósł o 19 punktów procentowych do prawie 24 procent, a wśród mężczyzn o 25 punktów procentowych do prawie 32 procent – wynika z analizy GUS.
Popularnością cieszy się tu m.in. YouTube, nie tylko zagraniczny, ale też ten tworzony przez polskich youtuberów czasem w naprawdę oryginalny sposób. Subiektywny przegląd kanałów, których istnienie i popularność jest naprawdę zastanawiająca przygotowała niedawno w naTemat Patrycja Marszałek na pierwszym miejscu listy umieszczając kanał... KrainaGrzybowTV.
Źródło: Główny Urząd Statystyczny