Ćwiczenie mięśni Kegla pomocne przy nietrzymaniu moczu
Anna Zwolińska
26 maja 2015, 12:43·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 maja 2015, 12:43
Nietrzymanie moczu to frustrująca dolegliwość, na którą cierpi wiele Polek. Niewiedza na temat tego, kiedy i gdzie pojawi się problem wpływa na całe życie, od pracy poczynając, na życiu towarzyskim kończąc. Ćwiczenie mięśni Kegla to jeden z najbardziej efektywnych i naturalnych sposobów na nietrzymanie moczu bez względu na przyczynę czy wiek. W związku z tym eksperci są zdania, że należy wykonywać ćwiczenia od najmłodszych lat.
Reklama.
Wstydliwa tajemnica
Ćwiczenie mięśni Kegla polega na wzmocnieniu mięśni dna miednicy oraz podtrzymywaniu pęcherza. Rezultat? Mięśnie stają się silniejsze i bardziej elastyczne, co nie tylko przeciwdziała nietrzymaniu moczu, ale również przygotowuje ciało do porodu. Kiedy mięśnie są słabe, istnieje większe ryzyko mimowolnych wycieków moczu.
Dolegliwość zwykle występuje u kobiet po 40. roku życia i jest dość powszechna – cierpi na nią co druga kobieta po menopauzie. Głównym objawem choroby jest bezwiedne popuszczanie moczu lub nietrzymanie moczu w wyniku wysiłku, np. podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy podnoszenia cięższych przedmiotów.
Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni i tkanki wokół wejścia do pęcherza. Kiedy występuje większy nacisk na pęcherz, a wejście nie zostaje zamknięte, dochodzi do przecieku. Istnieje wiele powodów, dla których mięśnie tracą na sile, może to być: przybranie na wadze, uraz sportowy, infekcja pęcherza, zabiegi chirurgiczne układu moczowo-płciowego, ciąża i poród waginalny. Szacuje się, że około 1/3 kobiet rodzących siłami natury boryka się z nietrzymaniem moczu. Warto zaznaczyć, że kobiety cierpią na nią zdecydowanie częściej, ale dolegliwość zdarza się również wśród mężczyzn (dowiedz się więcej o problemie nietrzymania moczu przez mężczyzn: https://portal.abczdrowie.pl/nietrzymanie-moczu-u-mezczyzn-prezentacja-edukacyjna).
Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre leki mogą powodować nietrzymanie moczu lub pogarszać chorobę. W przypadku kobiet, pewne leki na nadciśnienie mogą rozluźniać mięśnie pęcherza, prowadząc do wysiłkowego nietrzymania moczu. Co więcej, niektóre antydepresanty mogą pogarszać objawy, inne z kolei je łagodzić. Diuretyki, zwiększające ilość moczu, również nie ułatwiają sprawy.
Nietrzymanie moczu nie jest niebezpieczne, ale znacznie obniża jakość życia. Badania pokazują, że kobiety cierpiące na tę dolegliwość mają niższą samoocenę, mniej aktywne życie seksualne oraz większe wskaźniki depresji w porównaniu z kobietami o zdrowych pęcherzach (sprawdź, jaki wpływ ma nietrzymanie moczu na życie seksualne: https://portal.abczdrowie.pl/popuszczanie-moczu-a-seks). Wiele kobiet woli ukryć się w domu, ale pamiętajmy, że tak nie musi być. Z problemem można sobie poradzić za pomocą ćwiczeń mięśni Kegla.
Ćwiczenia – jak je wykonywać?
Ćwiczenia na mięśnie Kegla pomagają każdemu i w każdym wieku, kto ma problemy z nietrzymaniem moczu. Ćwiczenia są najbardziej efektywne dla osób, które cierpią z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu, ale również mogą okazać się pomocne przy innych spokrewnionych problemach, takich jak nadaktywność pęcherza. Zalety mogą czerpać również mężczyźni – według badań ćwiczenia poprawiają nietrzymanie moczu u mężczyzn, które może wystąpić po operacji prostaty.
Aby ćwiczyć mięśnie dna miednicy, udawaj, że chcesz zatrzymać przepływ moczu. Wciągnij i zaciśnij te mięśnie, a następnie wstrzymaj się na 10 sekund i 10 sekund odpoczywaj. Wypróbuj 3–4 sety po 10 skurczów dziennie.
Dzięki takim prostym ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie i będziesz w stanie bardziej kontrolować cewkę moczową. Należy przy tym pamiętać, że potrzeba czasu, aby zobaczyć efekty – wykonuj ćwiczenia codziennie, a po 3–6 tygodniach zauważysz zmiany.
Najlepsze w ćwiczeniach mięśni Kegla jest to, że można je robić praktycznie wszędzie, i o każdej porze. Nikt nie zauważy co robisz, o ile im tego nie zdradzisz. Z łatwością możesz wykonywać ćwiczenia w samochodzie, w pracy przy biurku czy podczas oglądania telewizji w domu. Upewnij się jednak, że wykonujesz ćwiczenia poprawnie, możesz w tym celu skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką.
Do wykonywania ćwiczeń jest niepotrzebny żaden sprzęt, ale czasami zaleca się stosowanie specjalnych kulek, dzięki którym kobiety mogą ułatwić sobie zadanie. Waga i wielkość kulek powinna być dostosowana indywidualnie.