Reklama.
Najciekawsza kampania wyborcza od lat dobiegła końca. Jej zwycięzcą okazał się Andrzej Duda, który zostanie nowym prezydentem Polski. Zapraszamy do powyborczej relacji na żywo, która rozpoczyna jeszcze gorętszy okres w polskiej polityce.
Więcej:
WyboryJak nieoficjalnie dowiaduje się naTemat, szefem Kancelarii Prezydenta ma być Jacek Sasin. Mówi się także o Witoldzie Waszczykowskim albo Tomaszu Szatkowskim jako szefie BBN, Krzysztofie Szczerskim – jako ministrze odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne, Adamie Kwiatkowskim jako szefie gabinetu prezydenta i Jakubie Oparze jako ministrze odpowiedzialnym za współpracę z samorządami.
Po wyborczej porażce Bronisława Komorowskiego Kancelaria Prezydenta wycofała z konsultacji społecznych projekt ustawy, która wprowadza możliwość przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 40 lat.
Tłumacząc swoją decyzję, Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że po przegranych wyborach ustępująca głowa państwa nie powinna podejmować ważnych decyzji w czasie, jaki pozostał jej do zakończenia kadencji.
– Krótki okres, jaki pozostał do zakończenia kadencji, oraz konieczność przeprowadzenia szerokich konsultacji publicznych i politycznych projektu ustawy przewidującego możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego przez osoby posiadające co najmniej 40-letni staż składkowy, przesłanego w piątek do konsultacji społecznych, powodują, że niemożliwe jest przeprowadzenie w całości procesu konsultacyjnego i legislacyjnego projektu ww. ustawy – oświadczyła Kancelaria Prezydenta.
Posłanka Ligia Krajewska (PO) zauważyła ze smutkiem, że teraz swój projekt będzie mógł zgłosić prezydent Andrzej Duda, który chce obniżenia granic wieku emerytalnego do 65 (dla mężczyzn) i 60 lat (dla kobiet). Czytaj więcej
Z nieoficjalnych ustaleń, na które powołuje się radio RMF FM, wynika, że Andrzej Duda zdobył w drugiej turze o 518 316 głosów więcej niż Bronisław Komorowski. Oficjalne wyniki PKW ma podać o godzinie 18:00.
Reporterka stacji Polsat News zauważyła, że z Belwederu wynoszono w poniedziałek obrazy.
Wybory prezydenckie nie obfitują w doniesienia o możliwości popełnienia fałszerstw. Krucjata Różańcowa za Ojczyznę woli jednak dmuchać na zimne, dlatego w poniedziałek, wtorek i środę jej przedstawiciele będą prowadzić pod siedzibą PKW pogotowie różańcowe.
– Nie możemy być naiwni. Musimy być przygotowani i musimy obronić się przed fałszerstwem, gdyby takowe nastąpiło (...). Pomożemy im prawidłowo policzyć głosy !!! – napisano w komunikacie Krucjaty. Pogotowie różańcowe będzie działać od 18:00 do 21:00. Czytaj więcej
Prof. Jan Tadeusz Duda, ojciec Andrzeja Dudy, uważa, że jego syn obudził w Polakach ducha. – To jest takie szczęście, za którym stoi świadomość, że to jest dopiero początek. To jest pierwszy etap. Ja jestem szczęśliwy, że syn wypełnił pierwszą misję. Ważną misję – powiedział profesor radiu RMF FM.
Prof. Duda, który z ramienia PiS zasiada w małopolskim sejmiku, dodał, że modli się, by syn znalazł siłę potrzebną do wypełniania obowiązków prezydenta. Czytaj więcej
W okręgu obejmującym Warszawę, gminy ościenne i zagranicę zwyciężył Bronisław Komorowski. Prezydent zdobył w nim 54,19 procent głosów. Andrzej Duda otrzymał 45,8 procent głosów. Okręgowa Komisja Wyborcza nr 21 w Warszawie poinformowała, że w podlegającym jej obrębie oddano 868 318 głosów na Komorowskiego i 733 874 głosów na Dudę.
Ustępujący prezydent wygrał także w aresztach i zakładach karnych, zdobywając 82,7 procent głosów. Andrzeja Dudę poparło 14,8 procent osadzonych.
Telewizja Republika ustaliła, że na początku lipca odbędzie się kongres programowy PiS, który będzie "mocnym początkiem kampanii parlamentarnej". Czytaj więcej
Jeszcze przed drugą turą wyborów szeregi PO opuścił senator Tadeusz Kopeć. 22 maja parlamentarzysta zrezygnował z członkostwa w partii oraz klubie PO.
– Jako konserwatysta i chrześcijanin nie znajduję już dzisiaj dla siebie miejsca w Platformie Obywatelskiej, w jej obecnym kształcie – napisał Kopeć, którego cytuje portal 300polityka.pl. Czytaj więcej
O tym, że Jarosław Kaczyński znów będzie premierem Polski, mówiła w poniedziałkowy poranek wiceprezes PiS Beata Szydło. Później, na antenie Polskiego Radia RDC, jej słowa powtórzył poseł Mariusz Błaszczak.
– Jarosław Kaczyński jest i będzie liderem PiS. A jeśli we wrześniu wyborcy nam zaufają , to Jarosław Kaczyński będzie premierem – powiedział Błaszczak. Czytaj więcej
Ogłoszenie sondażowych wyników wyborów oglądało w telewizji średnio 11,4 mln osób. Tak liczną widownię przyciągnęły w ciągu pierwszych 5 minut po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników stacje TVP1, TVP Info, TVP Polonia, TVN, TVN24, TVN24 Biznes i Świat, Polsat, Polsat News oraz Polsat News 2.
Portal WirtualneMedia.pl podaje, że najwięcej widzów oglądało TVP1 (4,8 mln). Na drugim miejscu znalazła się stacja TVN24 (1,8 mln). Czytaj więcej
Poseł PiS Jerzy Polaczek ma nadzieję, że Prokuratura Generalna ustali szczegóły ataku na prezydenta Komorowskiego, do którego doszło tuż przed drugą turą wyborów w Toruniu. Politycy PiS sugerują, że atak mógł być de facto prowokacją.
Już w poniedziałek , o godzinie 18:30, zbierze się zarząd PO. U odchodzącego prezydenta Komorowskiego w poniedziałkowe popołudnie gościła premier Ewa Kopacz.
Oficjalne wyniki wyborów zostaną podane przez Państwową Komisję Wyborczą w poniedziałek o godzinie 18:00.
Na razie, po policzeniu głosów z 46 spośród 51 okręgów wyborczych, prowadzi Andrzej Duda – 52,46 procent. Komorowski ma 47,54 procent.
Sukces Dudy komentują zagraniczne dzienniki. Włoska, lewicowa "La Repubblica" uznała, że zwycięstwo Dudy to "straszny szok dla Europy". Dziennikarz Andrea Tarquini napisał, że politycy PiS są "nacjonalistycznymi eurosceptykami, rusofobami pełnymi autorytarnych pokus w stylu węgierskim".
Wstrzemięźliwiej brzmi komentarz amerykańskiego "New York Timesa". Dziennik zauważył, że zwycięstwo "fotogenicznego" Dudy jest poważnym ostrzeżeniem dla Platformy Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
Niemiecka stacja ARD zauważyła zaś, że Komorowski był "zadufany w sobie" i popełnił w kampanii wiele błędów. Według ARD Duda jest politykiem "ultrakatolickim".
"Wall Street Journal" napisał natomiast, że Komorowski przegrał pomimo tego, że polska gospodarka nieźle radziła sobie z kryzysem i stale odnotowywała wzrost. Jedna ze szwedzkich gazet pomyliła zaś Dudę z Jarosławem Kaczyńskim.
Z okazji 67. rocznicy zamordowania przez komunistów rotmistrza Witolda Pileckiego prezydent elekt pomodlił się pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru. Tablica znajduje się w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej.
– Mam nadzieję, że Polska odnajdzie doczesne szczątki rotmistrza Pileckiego i będzie mogła pochować je z godnością – powiedział Duda.
Kto zajmie zwalniane przez Andrzeja Dudę miejsce w Parlamencie Europejskim? Poseł PiS Edward Czesak, który w zeszłorocznych eurowyborach zdobył 14,7 tys. głosów.
– Jeśli rok temu zdecydowałem się ubiegać o mandat w PE i uzyskałem całkiem niezły wynik, to podejmę to wyzwanie, jeśli taka będzie szansa – powiedział cytowany przez TVP Info Czesak. Czytaj więcej
Andrzej Duda otrzymał także gratulacje od Władimira Putina. Prezydent Rosji wyraził nadzieję na dobrosąsiedzką współpracę. Czytaj więcej
Andrzej Duda otrzymuje kolejne gratulacje. Tym razem powinszował mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który czeka na rozpoczęcie współpracy przy organizowaniu szczytu NATO w Warszawie. Ten odbędzie się w 2016 roku.
Wynik drugiej tury skomentował na Facebooku redaktor Jarosław Kuźniar. Sporo emocji wywołało użyte przez niego sformułowanie "Pokolenie żal.pl"
Jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi prezydent Andrzej Duda będzie wnioskował o podniesienie kwoty wolnej od podatku. Tak wynika ze słów Marcina Mastalerka.
Rzecznik PiS powiedział radiowej Jedynce, że kwestia kwoty wolnej od podatku powinna zostać przegłosowana w parlamencie do listopada. Duda ma także forsować projekt obniżenia granic wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet do 65 i 60 lat.
Mastalerek dodał, że zarządzone przez prezydenta Komorowskiego referendum ws. JOW-ów najprawdopodobniej odbędzie się. Czytaj więcej
Andrzejowi Dudzie pogratulował już przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Prezydent elekt podziękował za gratulacje.
W drugiej turze wyborów amerykańska Polonia niemalże jednogłośnie poparła Andrzeja Dudę. Kandydat PiS uzyskał w Stanach Zjednoczonych ponad 18,5 tys. głosów (ponad 80 procent). Komorowski zdobył około 19 procent.
PKW podała cząstkowe wyniki wyborów, które obejmują 38 z 51 okręgów. na prowadzeniu jest Andrzej Duda – 51,78 procent głosów. Bronisław Komorowski ma 48,22 procent. Frekwencja wynosi 53,62 procent. Stacja TVP Info podaje, że cząstkowe wyniki nie uwzględniają na razie województw opolskiego i świętokrzyskiego. Czytaj więcej
Donald Tusk. przewodniczący Rady Europejskiej, pogratulował Andrzejowi Dudzie na Twitterze. Honorowy przewodniczący PO podziękował jednocześnie ustępującemu prezydentowi Komorowskiemu.
Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła na antenie radiowej Trójki, że PO "nie prowadziła kampanii Bronisława Komorowskiego".
– Wiemy, jakie błędy zostały popełnione w kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego, ale tych błędów nie popełnimy w kampanii parlamentarnej – zapewniła Kidawa-Błońska. Czytaj więcej
W wyborczą niedzielę Jarosław Kaczyński nie zabierał publicznie głosu. Zamiast tego modlił się na Jasnej Górze.
– Jarosław Kaczyński był wczoraj na Jasnej Górze. W świętym miejscu wszystkich Polaków zawierzył los tej kampanii i naszej ojczyzny Jasnogórskiej Pani, naszej matce. Okazało się to skuteczne – powiedział stacji TVN24 Joachim Brudziński. Czytaj więcej
Podczas rozmowy z warszawiakami, która odbyła się przy stacji metra Centrum, Andrzej Duda zapowiedział, że niebawem wystąpi z PiS. – Muszę wystąpić. Jest to dla mnie naturalne, że jak się zostaje prezydentem, to się nie jest partyjnym w żadnym stopniu – zaznaczył Duda, podkreślając, że będzie prezydentem wszystkich Polaków.
Przed zakończeniem ciszy wyborczej TVP1 wyemitowała odcinek serialu "Ranczo", w którym pojawiły się transparenty namawiające do "głosowania na Dudę".
Chodziło o fikcyjnego Fabiana Dudę, który walczył o fotel wójta gminy Wilkowyje. Aby uniknąć kontrowersji, TVP przesunęła niedzielną emisję serialu na godzinę 21:55. Wówczas cisza wyborcza miała już nie obowiązywać. Ze względu na śmierć kobiety w jednym z lokali wyborczych PKW wydłużyła jednak ciszę wyborczą do 22:30. Serial został zaś wyemitowany.
– Na razie Andrzej Duda jest bardzo szczęśliwy, ale i bardzo zmęczony. Musi się zacząć przyzwyczajać do tego, że jest prezydentem-elektem – powiedziała w RMF FM Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy. – Radość połączona z zaskoczeniem – tak opisała reakcję swoją i Dudy.
– Był zszokowany, jak każdy z nas. Jak startuje się w zawodach to po to, by wygrać. Ale przeciwnik był trudny – powiedziała Szydło w "Kontrwywiadzie RMF FM". Na razie biuro Bronisława Komorowskiego nie skontaktowało się z przyszłym prezydentem. – Nic mi o tym nie wiadomo – powiedziała Szydło, pytana o gratulacje od ustępującego prezydenta.
Równie zaskoczony był też prezes PiS. – Jarosław Kaczyński jest bardzo szczęśliwy, wzruszony, bo dzisiaj otwiera się realnie droga do zwycięstwa – mówiła wiceprezes partii. – Gremia partyjne zatwierdzały, ale to Jarosław Kaczyński postawił na Andrzeja Dudę. Jak widać postawił bardzo celnie – chwaliła prezesa.
Szydło zapewniała, że w członkach PiS nie ma chęci odwetu za osiem lat w opozycji. – Nie ma w nas takich uczuć. Chcemy żeby ludzie w Polsce wreszcie rozmawiali. Przez osiem lat PO prowadziła ostrą walkę z nami. Poniosła karę – diagnozowała Beata Szydło w RMF FM.
Zdaniem szefowej sztabu Andrzeja Dudy ustępujący prezydent powinien powstrzymać się od podejmowania ważnych decyzji do końca swojej kadencji. – W takim okresie przejściowym nie powinno się podejmować ważnych decyzji. To oczywiście wybór Bronisława Komorowskiego, ale gdybym ja mu miała doradzać, to bym mu powiedziała, żeby nie podejmował takich decyzji – mówiła Beata Szydło.
Kamil Sikora
Zdaniem Lecha Wałęsy wynik wyborów prezydenckich był sygnałem, że Polacy są zmęczeni rządzącymi. – To sygnał, że ludzie są zmęczeni. Od Okrągłego Stołu jest cały czas to samo towarzystwo, są tylko małe zmiany. Zdaniem byłego prezydenta politycy oderwali się od życia Polaków. Wałęsa przyznał, że to czas odchodzenia dotychczasowych liderów. – Głosowałem na Komorowskiego, ale wiedziałem, że nie ma szans – powiedział.
– Trzeba zmniejszyć progi wyborcze i zabrać partiom pieniądze. Wtedy będzie dużo mądrych ludzi, parlament będzie rozdrobniony, ale można regulaminem zmusić do tworzenia partii – mówił Wałęsa w TOK FM. Zaznaczył jednak, że jest przeciwnikiem JOW-ów. –Proponowałem prezydentowi, żeby wpisał tylko jedną kadencję do tego referendum i wtedy by wygrał – przekonywał były szef "Solidarności".
Wałęsa sceptycznie ocenia możliwość zrealizowania obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. –
Dzisiaj polityka to populizm, demagogia, on nie ma szans zrealizować – mówił Wałęsa w rozmowie z Dominiką Wielowieyską. – To raczej nie da PiS-owi wygranej. Jeśli Duda będzie słuchał PiS i walczył z rządem, to narodowi się to nie spodoba – dodał Wałęsa w TOK FM.
Lech Wałęsa mówił o tym, jak PiS powinien zachowywać się przed wyborami parlamentarnymi. – Jeśli nie zmienią podejścia do spraw europejskich, to nikt ich nie będzie traktował poważnie – ocenił. – Albo Kaczyński zmieni swoją retorykę albo będzie zmieniony – dodał Wałęsa.
Po wygranej Andrzeja Dudy wśród polityków PiS zaczęła się giełda nazwisk. Według źródeł w partii, które przytacza rp.pl szefem nowej kancelarii mógłby zostać Maciej Łopiński, bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego. Poza nim w gronie przyszłych ministrów wymienia się Adam Kwiatkowskiego, który w kancelarii Lecha Kaczyńskiego przygotowywał wizyty krajowe a także naukowców: prof. Piotra Glińskiego, prof. Jerzego Żyrzyńskiego, prof. Józefę Hrynkiewicz i prof. Ryszarda Legutko.
Kamil Sikora Czytaj więcej
Zagraniczne media poświęcają sporo miejsca rozstrzygnięciu wyborów prezydenckich w Polsce. W komentarzach przewijają się te same wątki: zaskoczenie przegraną popularnego prezydenta, wynik wyborów jako poważne ostrzeżenie dla rządzącej Platformy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi oraz informacja o potencjalnych tarciach między nowym prezydentem a rządem.
O groźbie stagnacji spowodowanej wetowaniem ustaw przez nowego prezydenta mówiła w głównym wydaniu dziennika korespondentka publicznej stacji ARD. Włoska agencja Ansa pisze o Dudzie jako o "ultrakonserwatyście i eurosceptyku"
Amerykańskie media przedstawiają wyniki wyborów jako syndrom zmęczenia rządzącą od niemal ośmiu lat Platformą. "New York Times" podkreśla też, że Andrzej Duda i PiS mają znacznie ostrzejsze stanowisko w sprawie Rosji.
Kamil Sikora
Relacja na żywo z wieczoru wyborczego dobiegła końca. Kilka godzin na odpoczynek i budzimy się w Polsce z nowym prezydentem. Od piątej rano zapraszamy na ciąg dalszy relacji na żywo. Zostańcie z naTemat!
Premier Ewa Kopacz skomentowała wyniki wyborów w rozmowie z dziennikarzami. Pogratulowała Andrzejowi Dudzie zwycięstwa. – To dobry wynik. A jako szef rządu zagwarantować, że współpraca między rządem a nowo wybranym prezydentem, jeśli potwierdzą się sondażowe wyniki, będzie jak najlepsza – stwierdziła.
Są już wyniki sondażu late poll, obliczone przez Ipsos na podstawie oficjalnych wyników z 500 lokali wyborczych. Według nich Andrzej Duda ma 52 proc., a Bronisław Komorowski 48 proc. głosów.
Bronisław Komorowski w II turze wyborów wygrał jedynie wśród wyborców mających 30-39 lat - wynika z sondażu exit poll ośrodka Ipsos. Decydujący okazali się młodzi. W grupie wiekowej 18-29 lat Duda zdobył 60,8 proc. poparcia, a Komorowski 39,2 proc..
Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów Andrzej Duda będzie prezydentem elektem. Urzędującym prezydentem zostanie dopiero po zaprzysiężeniu, które nastąpi po procedurze stwierdzenia ważności przeprowadzonych wyborów. Czytaj więcej
– To dobry dzień dla Polski. Nasi rodacy będą mogli w końcu wrócić do kraju. Andrzejowi należało się to zwycięstwo, bo wykonał ogrom ciężkiej pracy – powiedział po ogłoszeniu wyników wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.
Andrzej Duda zdecydowanie wygrał z Bronisławem Komorowskim wśród osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (66 do 33 proc.). Komorowski pokonał rywala tylko wśród osób z wykształceniem wyższym. W tej grupie uzyskał 54,9 proc. poparcia, a Duda 45,1 proc.
Najwyższa frekwencja w II turze wyborów była w województwach mazowieckim (62,4 proc.), najniższa w woj. opolskim (47,0 proc.)
Bronisław Komorowski stracił aż 20,6 proc. wyborców, którzy zagłosowali na niego pięć lat temu.
Z sondażu IPSOS wynika, że Andrzej Duda przejął 59,4 proc. wyborców Pawła Kukiza. Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 40,6 proc. osób, które w pierwszej turze poparły muzyka.
Andrzej Duda zaprosił na scenę żonę i córkę. "Pierwsza Dama" – skanduje tłum. – Postaramy się spełnić obietnice, które mąż składał w tej kampanii. Ja postaram się być dobrą Pierwszą Damą – powiedziała Agata Duda.
Andrzej Duda zaczął od podziękowań dla odchodzącego prezydenta. – Dziękuję panu prezydentowi Komorowskiemu za rywalizację w tej kampanii wyborczej, za gratulacje, które mi złożył. Dziękuję bardzo – powiedział.
W sztabie Andrzeja Dudy już czują zwycięstwo. - Do widzenia. Do widzenia - krzyczał tłum. - Na procesie - dodawali inni
W sztabie Andrzeja Dudy po krótkim wybuchu radości przyszedł czas na gwizdy i buczenie. Taka była reakcja na przemówienie Bronisława Komorowskiego. Pomimo licznych apeli prowadzącego wieczór wyborczy tłum sympatyków Andrzeja Dudy gwizdał i krzyczał, szczególnie kiedy Komorowski mówił o "fali nienawiści", którą trzeba powstrzymać.
– Szanuję państwa wybór. Uznaję ten wybór jako ważną wskazówkę dla siebie i dla nas wszystkich – mówi ustępujący prezydent Komorowski.
W sztabie Dudy euforia. Jako pierwszy głos zabierze prezydent Komorowski.
Wyniki exit polls. Andrzej Duda nowym prezydentem Polski! Zdobył 53 proc. głosów i pokonał Bronisława Komorowskiego, na którego zagłosowało 47 proc. Polaków.
Przed II turą wyborów satyryk Ryszard Makowski nagrał piosenkę "Pakuj się Bronek". Teraz w rozmowie z naTemat mówi, że zaśpiewa ją na żywo przed Belwederem i Pałacem Prezydenckim. Tak chce pożegnać Bronisława Komorowskiego.
Państwowa Komisja Wyborcza wytłumaczyła, dlaczego musiała wydłużyć ciszę wyborczą. – Niestety przepisy kodeksu wyborczego nie pozwalają na uchylenie uchwały obwodowej komisji. Przepis jest jednoznaczny. Rola PKW sprowadza się do niezwłocznego opublikowania treści uchwały – powiedział na konferencji jej przedstawiciel.
– W wyborach samorządowych też zdarzyły się przypadki zgonów w komisjach wyborczych i nie przedłużano ciszy – mówi w rozmowie z naTemat Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego. – To mała miejscowość, nie wpłynie na wynik wyborów. Mogli przedłużyć im głosowanie, ale nie przedłużać ciszy. Ale nikogo o nic nie oskarżam, nie szukam żadnego drugiego dna.
[Ze sztabu Andrzeja Dudy Kamil Sikora]
- Premier Ewa Kopacz nie będzie przemawiać, choć wystąpienie było przygotowywane - powiedziała dziennikarka TVN 24 Katarzyna Kolenda-Zaleska.
Wyniki sondażu exit poll są już znane, ale nie można ich podać. Znają je również działacze zgromadzeni w sztabach Komorowskiego i Dudy.
W Reducie Banku Polskiego, gdzie swój wieczór wyborczy zorganizował Andrzej Duda lotem błyskawicy rozniosła się informacja o przedłużeniu ciszy wyborczej. Równie szybko zaczęły też powstawać teorie, dlaczego tak się stało.
– Będą fałszować. Jak nic – mówił starszy mężczyzna, przedstawiający się jako członek PiS z pięcioletnim stażem. Jan Pietrzak, dyżurny satyryk PiS nawet na taką okazję znalazł żart. – Przedłużyli ciszę wyborczą, ale całe szczęście nie na pięć lat – rzucił do czekających na wejście.
Zresztą podejrzenia o próby fałszowania wyborów zaczęły się pojawiać jeszcze przed przedłużeniem ciszy. – W ośrodku dla starszych, gdzie połowa jest nieprzytomna i nie kontaktuje, była frekwencja 100 proc. i wszyscy na Komorowskiego – mówiła stojąca w kolejce kobieta.
[Ze sztabu Andrzeja Dudy Kamil Sikora]
Cała Polska czeka na wyborców w Kowalach. To mała wieś w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Skoczów. Mieszka w niej 611 osób.
Na Twitterze prawicowi komentatorzy snują domysły, że wydłużenie ciszy ma posłużyć fałszowaniu bądź manipulacji wynikami.... Do tego grona dołączył nawet były minister sprawiedliwości.
Wydłużenie ciszy nie oznacza, że wszystkie lokale będą otwarte dłużej. Tylko w Kowalach wyborcy mogą zagłosować do 22.30.
Decyzja o wydłużeniu ciszy ma związek z wydarzeniem w jednym z lokali wyborczych. TVN 24 informuje, że zmarła tam kobieta.
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że cisza wyborcza zostaje przedłużona o 1,5 godziny!
Z pierwszych doniesień o frekwencji można wnioskować, że w drugiej turze wyborów zagłosowało więcej osób niż dwa tygodnie temu. Frekwencja na godzinę 17.00 wyniosła 40,51 proc.. Czytaj więcej
Witamy w relacji z wieczoru wyborczego. Pierwsze wyniki, relacje ze sztabów i komentarze – to wszystko dziś w naTemat. Zapraszamy.