Jak sobie radzić z traumą?

http://pixabay.com/pl/%C5%82ysy-stary-cz%C5%82owiek-white-dziadek-742823/ CC0 1.0
Zespół stresu pourazowego, znany pod skrótem PTSD, to zaburzenie lękowe wielu osób, które w przeszłości przeżyły traumę.


Utrata bliskiej osoby, wypadek, klęska żywiołowa i inne dramatyczne wydarzenia nigdy nie pozostają bez wpływu na naszą psychikę. Poważniejsze problemy zaczynają się wtedy, gdy przez długi czas nie potrafimy poradzić sobie z lękiem, mamy nawracające koszmary, a dramatyczne wspomnienia są częścią naszej codzienności (https://portal.abczdrowie.pl/zespol-stresu-pourazowego). Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego mają również fizyczne dolegliwości – kłopoty ze snem, problemy z koncentracją, drażliwość, bóle głowy, kołatanie serca. Silny lęk utrudnia codzienne funkcjonowanie i oddziałuje na relacje z innymi ludźmi. Osoby z PTSD wycofują się z życia towarzyskiego, a bardzo często pogrążają w depresji (https://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji). Mają również skłonność do nadużywania substancji psychoaktywnych, często podejmują próby samobójcze. Jak leczyć PTSD? Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie leków antydepresyjnych połączone z psychoterapią.

Wiele osób, które ma za sobą traumatyczne przeżycia szuka pomocy i fachowej porady. Dzięki usłudze „Zadaj pytanie lekarzowi” na portalu abcZdrowie można uzyskać profesjonalne wskazówki. Lekarze różnych specjalizacji bezpłatnie udzielają odpowiedzi na pytania użytkowników. Są wśród nich również psychologowie i terapeuci.

Wśród najbardziej aktywnych psychologów znajduje się mgr Monika Góra z Warszawy (https://ranking.abczdrowie.pl/d/71402,monika-gora). Monika Góra udzieliła już 150 odpowiedzi i uzyskała 822 punkty za aktywność. Użytkownicy złożyli jej 72 podziękowania za odpowiedzi.


Mgr Monika Góra specjalizuje się w psychotraumatologii oraz interwencji kryzysowej. Z wykształcenia jest psychologiem klinicznym, a studia odbyła w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Monika Góra ukończyła wiele kursów i szkoleń z pomocy psychologicznej. Obecnie prowadzi prywatną praktykę oraz jest kuratorem sądowym. Współpracuje z Centrum Rozwoju Psychologicznego „Nasza Strefa”, a także Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej mundurowi24.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. [b]"Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"[/b]

Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. "Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. [b]Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".