Komisja Europejska chce przepisów podobnych do tych z ACTA. Czeka nas kolejna fala protestów?

Komisja Europejska znowu zajmuje się projektem przepisów przypominających te z umowy ACTA, przeciw którym w 2012 roku protestowano.
Komisja Europejska znowu zajmuje się projektem przepisów przypominających te z umowy ACTA, przeciw którym w 2012 roku protestowano. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Czeka nas powtórka z walki o wolność w sieci, którą stoczono przeciw ACTA? Przed taką możliwością ostrzega środowy "Dziennik Gazeta Prawna", który zwraca uwagę na niejasny kształt proponowanych przez Komisję Europejską przepisów o jednolitym rynku cyfrowym.


Istnieje obawa, iż przy realizacji tego projektu uda się wprowadzić rozwiązanie mające charakter cenzury. Podobne do tych, które wzbudzały największy sprzeciw Europejczyków w czasie dyskusji o ACTA z 2012 roku.

I tym razem Komisji Europejskiej chodzi jednak nie tyle o polityczne wpływanie na sieć, co przede wszystkim o zabezpieczenie interesów wpływowych organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. To pod ich zapotrzebowanie w projekcie unijnej jednolitego rynku cyfrowego znalazły się punkty, na podstawie których już dostawcom internetu będzie można nadać kompetencje związane z egzekwowaniem prawa chroniącego prawa autorskie.

Jak zwracają uwagę krytycy tego projektu, w nowych unijnych przepisach nałożony na dostawców obowiązek dbania o poszanowanie praw autorskich płynnie przechodzi jednak w możliwość (albo i kolejny obowiązek) cenzurowania internetu także pod kątem innych "naruszeń".

Jakich? To pozostaje wciąż niedopowiedziane. W ten sposób wraca zapomniana na kilka lat dyskusja o swobodę korzystania z sieci w Europie, o której najgłośniej było przed trzema laty przy okazji ogarniających cały Stary Kontynent protestów przeciwko międzynarodowej umowie o zwalczania obrotu towarami podrabianymi - ACTA.


Źródło: Dziennik.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem