Reklama.
Informację o tym, że wicepremier Piechociński zablokował wyjazd obrazu na EXPO, podało Radio ZET, powołując się na słowa samego autora dzieła – Macieja Świeszewskiego. Praca miała obrazić uczucia religijne lidera PSL. Ministerstwo Gospodarki przekonuje jednak, że obraz nie pojedzie na EXPO jedynie z uwagi na zbyt duże gabaryty oraz koszty transportu i ubezpieczenia.
W związku z pojawiającymi się w ostatnich dniach publikacjami medialnymi dotyczącymi wypowiedzi prof. Macieja Świeszewskiego odnoszących się do ekspozycji jego obrazu „Ostatnia Wieczerza” podczas EXPO 2015 w Mediolanie, Ministerstwo Gospodarki oświadcza, że zarówno instytucje odpowiedzialne za organizację polskiej ekspozycji na wystawie (PARP, PAIiIZ), jak i resort odpowiadający za koordynację tych działań, nie podpisywały żadnej umowy ani zobowiązania do wystawienia obrazu w polskim pawilonie we Włoszech. Ponadto nie jest prawdziwa sugestia, jakoby ekspozycja obrazu w polskim pawilonie nie była możliwa z powodu obrazy uczuć religijnych.
Ministerstwo Gospodarki zwraca uwagę, że to rozmiary obrazu, wysokie koszty jego transportu, ekspozycji i ubezpieczenia przesądziły o decyzji organizatorów. Pragniemy podkreślić, że wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński na żadnym etapie nie był zaangażowany w ocenę estetycznych aspektów ekspozycji. Nieprawdą są również stwierdzenia i sugestie, że obraz obraża uczucia religijne wicepremiera Piechocińskiego.
Nieprawdziwa jest także pojawiająca się w doniesieniach medialnych sugestia, jakoby polski pawilon był specjalnie przystosowywany dla potrzeb ekspozycji obrazu. Projekt pawilonu został wybrany i zatwierdzony w czerwcu 2014 r., podczas gdy, zdaniem prof. Macieja Świeszewskiego, rozmowy na temat wystawienia płótna miałyby się odbyć po raz pierwszy w grudniu tego samego roku. Informujemy, że Ministerstwo Gospodarki takich rozmów nie prowadziło, wobec czego nie jest również właściwą stroną do formułowania wyjaśnień czy ewentualnych przeprosin, o których mówi artysta.
Ponadto informujemy, że w odpowiedzi na pismo skierowane przez prof. Świeszewskiego do Ministerstwa Gospodarki, 27 maja 2015 r. została do niego wystosowana odpowiedź. Profesorowi zaproponowano rozpatrzenie możliwości wyeksponowania w pawilonie innego dzieła, o mniejszych rozmiarach i kontakt w tej sprawie z Komisarzem Generalnym Sekcji Polskiej Światowej Wystawy Expo w Mediolanie – panem Sławomirem Majmanem.
Zwracamy również uwagę, że wystawy światowe EXPO to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia promocyjne świata o charakterze gospodarczym. Od lat stanowią doskonałą sposobność do budowy wizerunku uczestniczących w nich państw i przedstawienia osiągnięć w dziedzinie stanowiącej temat danej wystawy. Światowa Wystawa EXPO 2015 w Mediolanie odbywa się pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia” i nie ma nic wspólnego z tematyką obrazu. Czytaj więcej