Uważaj, te codzienne czynności mogą doprowadzić do ataku serca

http://pixabay.com/pl/burger-fast-food-hamburger-731298/
Niektóre czynniki ryzyka mogące spowodować atak serca są powszechnie znane. Przykładowo, mogą do niego prowadzić: nadwaga, cukrzyca i nadciśnienie, podobnie jak palenie papierosów czy siedzący tryb życia. Istnieją jednak jeszcze mniej znane przyczyny. Sprawdź jakie.


Nagły wybuch złości

Ostatnie badania przeprowadzone na pacjentach, którzy doznali zawału, pokazały o 8,5 razy większe ryzyko jego wystąpienia na 2 godziny po wybuchu złości. Respondenci, opisywali intensywność emocji jako „furię” i „pozbawienie kontroli”. Najczęstszą przyczyną rozwścieczenia (42 proc.) był wynik kłótni, zwykle z członkiem rodziny. Złość z powodu pracy czy prowadzenia auta wskazało 14 proc. badanych.


Na szczęście, zawał wynikający z intensywnych emocji zdarza się rzadko i dotyczy około 2 proc. uczestników badania. Co więcej, osoby, u których wystąpił, wykazały przynajmniej 1 przewlekły czynnik ryzyka, taki jak palenie czy cukrzyca.

Aby uniknąć takich sytuacji, specjaliści zalecają, aby osoby o podwyższonym ciśnieniu krwi lub poziomie cholesterolu dbały o umiejętną kontrolę emocji. Strategie mogą obejmować rozpoznanie problemów wywołujących złość, oznak ostrzegawczych świadczących o wystąpieniu negatywnych emocji oraz techniki relaksacyjne (poznaj sposoby na zrelaksowanie się: https://portal.abczdrowie.pl/10-sprawdzonych-sposobow-na-zdrowy-relaks).

Fobia

Napad stanów lękowych powiązano z większym o 9,5 razy ryzykiem zawału na 2 godziny później. Zwiększone ryzyko wynikające z intensywnego strachu bądź złości jest prawdopodobnie związane z szybszym tętnem, zwężeniem naczyń krwionośnych i zwiększonym krzepnięciem krwi, które wywołują zawały. Osoby cierpiące z powodu fobii czy stanów lękowych powinny unikać aktywności, które mogą je wywołać oraz zastosować techniki ograniczające złość i strach. Szczególnie ważna może być kontrola myśli, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć nasilenia napadu.


Nasilona aktywność fizyczna

Każdej zimy tysiące ludzi doznaje urazu podczas odśnieżania, a najpoważniejsze przypadki związane są ze zdrowiem serca. Zimno i wytężony wysiłek fizyczny może być śmiertelnym połączeniem dla osób o słabym sercu. Naukowcy odkryli, że osoby, które doznały zawału w przeszłości, o zdiagnozowanej chorobie serca oraz te z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem, palące i prowadzące siedzący tryb życia są narażone na atak serca podczas odśnieżania.

Na szczęście naukowcy twierdzą, że do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko – dotyczą one jedynie mniej niż 1 proc. wszystkich przypadków zawału serca. Częściowo jest to spowodowane tym, że najniebezpieczniejszym aspektem seksu u osób w grupie ryzyka jest orgazm, ponieważ dochodzi wtedy do podwyższenia ciśnienia krwi, które trwa 10-15 sekund.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka