Ciągłe zmęczenie? Dowiedz się, co może za tym stać
Anna Zwolińska
18 czerwca 2015, 09:11·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 18 czerwca 2015, 09:11
Zwykle traktujemy zmęczenie jako efekt uboczny zapracowania i w wielu przypadkach taka diagnoza się sprawdza, jednak jeśli cały czas odczuwasz osłabienie, nie ignoruj tego. Zapewnij sobie 2-3 tygodnie zmiany stylu życia – więcej śpij, ogranicz spotkania towarzyskie na rzecz odpoczynku, spożywaj więcej zdrowej żywności, pij więcej wody zamiast kawy i alkoholu. Jeśli zmęczenie nie minie, potrzebna będzie pomoc specjalisty. Zbytnie wycieńczenie może być oznaką poważniejszej dolegliwości, którą należy leczyć. Oto najczęstsze problemy powiązane ze zmęczeniem.
Reklama.
Anemia
Osłabienie spowodowane anemią jest wynikiem braku czerwonych krwinek, które przenoszą tlen z płuc do tkanek i komórek. Anemia spowodowana jest niedoborem żelaza, utratą krwi, krwawieniem wewnętrznym lub przewlekła chorobą, taką jak reumatoidalne zapalenie stawów, niewydolność nerek bądź nowotwór. Kobiety w wieku rozrodczym są szczególnie narażone na anemię spowodowaną niedoborem żelaza za względu na utratę krwi podczas menstruacji i zapotrzebowanie organizmu na dodatkowe żelazo podczas ciąży i karmienia piersią.
Objawy: zmęczenie, osłabienie, problemy ze snem, brak koncentracji, przyspieszone bicie serca, bóle w klatce piersiowej i ból głowy. Proste czynności, takie jak wchodzenie po schodach, mogą powodować zmęczenie.
Problemy z tarczycą
Kiedy hormony tarczycy nie działają prawidłowo, nawet codzienne aktywności mogą zmęczyć. Gruczoł tarczycy znajduje się z przodu szyi i wytwarza hormony kontrolujące metabolizm. Nadczynność tarczycy sprawia, że metabolizm przyspiesza, a niedoczynność, że zwalnia.
Objawy: Nadczynność tarczycy powoduje zmęczenie mięśni i osłabienie, które możesz na początku zauważyć w odniesieniu do ud. Aktywność fizyczna, taka jak jazda na rowerze czy wchodzenie po schodach, staje się trudniejsza. Inne symptomy to niedająca się wyjaśnić utrata wagi, ciągłe uczucie gorąca, przyspieszone bicie serca, krótsze i rzadsze miesiączki oraz zwiększone pragnienie. Nadczynność tarczycy najczęściej diagnozowana jest u kobiet w wieku 20-30 lat, ale zdarza się również u starszych kobiet oraz u mężczyzn.
Z kolei niedoczynność tarczycy powoduje osłabienie koncentracji i bóle mięśniowe nawet przy małej aktywności fizycznej. Inne objawy to przybieranie na wadze w związku z zatrzymywaniem wody przez organizm, uczucie zimna, bardziej obfite miesiączki oraz zaparcia. Niedoczynność najczęściej wstępuje u kobiet po 50. roku życia. Szacuje się, że nawet 10 proc. kobiet w tym wieku doświadcza przynajmniej łagodnej formy niedoczynności.
Cukrzyca
Statystyki mówią, że już 3 mln osób w Polsce choruje na cukrzycę, z czego wiele z tych przypadków pozostaje niezdiagnozowanych. Cukier, nazywany również glukozą, to paliwo, które napędza nasz organizm. To oznacza kłopoty dla osób z cukrzycą typu 2, których ciało nie używa glukozy prawidłowo, co powoduje jej nagromadzenie we krwi. W wyniku niewystarczającej ilości energii, diabetycy zauważają zmęczenie jako pierwszy objaw choroby.
Objawy: wycieńczenie, duże uczucie pragnienia, częste oddawanie moczu, głód, spadek wagi, drażliwość, drożdżyca i nieostre widzenie.
Depresja
Depresja to coś więcej niż „mieć doła” – to poważna choroba, która wpływa na sen, odżywianie i samopoczucie (poznaj mity na temat depresji: https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-dotyczace-depresji). Nieleczona może trwać tygodniami, miesiącami, a nawet latami.
Objawy: Nie wszyscy doświadczają depresji w ten sam sposób, ale zwykle powoduje ona zmęczenie, zmiany wzorców odżywiania i snu, problemy z pamięcią i koncentracją, uczucie beznadziei i bezwartościowości, utratę przyjemności z czynności, które kiedyś sprawiały radość, myśli związane ze śmiercią lub samobójstwem.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Ta choroba autoimmunologiczna nie zawsze jest łatwa do wczesnego rozpoznania, ale istnieją subtelne wskazówki, na które warto zwrócić uwagę. RZS występuje, kiedy układ odpornościowy atakuje zdrową tkankę stawów, czasami powodując nieodwracalne uszkodzenia kości i chrząstki wiećej informacji o RZS znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/reumatoidalne-zapalenie-stawow-prezentacja-edukacyjna).
Objawy: Wiele objawów, takich jak zmęczenie, spadek energii, brak apetytu oraz ból stawów, występuje razem z innymi przypadłościami, np. w innych rodzajach artretyzmu – fibromialgii lub toczniu. Anemia i problemy z tarczycą, które również powodują zmęczenie, są nawet częstsze u osób cierpiących na RZS. Cechą wyróżniającą jest poranna sztywność stawów trwająca przynajmniej godzinę, zanim stan maksymalnie się poprawi.