Do Polski przyleci z Niemiec dron aborcyjny. Terlikowski apeluje: Zestrzelić go!

W sobotę nad Słubicami przeleci dron aborcyjny
W sobotę nad Słubicami przeleci dron aborcyjny Fot. Marcin Stępien / AG
W najbliższą sobotę nad Słubicami pojawi się dron aborcyjny, który dostarczy do Polski paczki zawierające pigułki poronne. Lot, który rozpocznie się w sąsiednim Frankfurcie nad Odrą, ma zwrócić uwagę na trudności, jakie Polki mają z dostępem do zabiegu aborcji.


Akcję organizują: organizacja Women on Waves, która zabiega o przyznanie kobietom prawa do aborcji tam, gdzie jest ona nielegalna, kolektyw feministyczny Feminoteka, Porozumienie Kobiet 8 Marca oraz Ciocia Basia, berlińska grupa wsparcia dla Polek.

Organizacja Women on Waves przyznała, że w określonych przez prawo przypadkach Polki mogą legalnie przerwać ciążę. Według niej dostęp do aborcji powinien być jednak znacznie szerszy. – W niemal wszystkich europejskich krajach aborcja jest legalna, poza Polską, Irlandią i Maltą. W tych trzech krajach prawa kobiet nadal są łamane – zaznaczono w komunikacie organizacji.
Lot aborcyjnego drona ma symbolicznie wesprzeć walkę o to, co Women on Waves uznają za należne Polkom prawo. Organizacja podkreśla, że przelot nie naruszy przepisów regulujących ruch powietrzny.

– Abortion Drone waży mniej, niż 5 kg, nie będzie wykorzystywany do celów komercyjnych, podczas lotu pozostanie w zasięgu wzroku pilota oraz nie będzie leciał w kontrolowanej przestrzeni powietrznej. Dlatego też według polskiego, jak i według niemieckiego prawa nie potrzebujemy żadnego zezwolenia do zrealizowania kampanii – twierdzą autorzy akcji.


Organizacja Women on Waves, powołując się na Światową Organizację Zdrowia (WHO), podkreśla, że w państwach, gdzie aborcja nie jest powszechnie dostępna, na bezpieczne przerwanie ciąży mogą sobie pozwolić jedynie kobiety zamożne.

Po tym, jak dron aborcyjny wyląduje w Słubicach, czyli około godziny 14:00, organizatorzy opowiedzą o swojej inicjatywie podczas konferencji prasowej.

źródło: Women on Waves
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...