Reklama.
1. Z kawy można zaparzyć herbatę
Wieczny dylemat „kawa czy herbata” rozwiązany. Wszystkim niezdecydowanym radzimy spróbować „herbatę z kawy”. To nie żart. Liście kawowca idealnie nadają się do parzenia. Zawierają mniej kofeiny i nie są tak gorzkie jak herbata. Taki napój nie tylko pobudza, lecz i okazuje się być zdrowszą wersją małej czarnej. Dzięki wysokiej zawartości mangiferyny (obecnej też w mango) „herbata z kawy” obniża ryzyko nowotworu, cukrzycy i schorzeń serca.
2. Naukowcy dowiedli korzystny wpływ kawy na zdrowie
Kawa przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej o 10-30 proc. w zależności od sylwetki osoby. Zawiera także antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko raka skóry, choroby Alzheimera i schorzeń serca. To nie koniec. Kawa działa również pozytywnie na naszą psychikę. Dowiedli tego badacze z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego, którzy odkryli, że osoby stale spożywające od 2 do 4 filiżanek kawy dziennie są o połowę mniej narażone na depresję. Zdrowotne właściwości kawy doświadczymy pijąc umiarkowane ilości tego napoju.
3. Odkrycie kawy zawdzięczamy etiopskim kozom
Tak głosi legenda. Historia toczyła się w I tysiącleciu p.n.e., kiedy to etiopski pasterz Kaldi zauważył, że jego kozy robią się podejrzliwie pobudzone tuż po spożyciu dziwnych ziaren. Skosztował więc je osobiście. Podzielił się nowiną z sąsiadami i w ten oto sposób - z Etiopii prze Jemen i Turcję - kawa przywędrowała do Europejczyków.
4. Gdyby nie kawa, nie mielibyśmy kamerek internetowych
Stworzyli ją 24 lata temu naukowcy z Cambridge. Była umocowana obok ekspresu do kawy. W ten sposób naukowcy z różnych części budynku dowiadywali się, czy dzbanek do kawy był pełny bez konieczności fatygowania się.
5. Kawa jest natchnieniem wielkich tego świata
Nie Ty jeden nie wyobrażasz sobie swojego życia bez kawy. Słynny francuski powieściopisarz Honoré de Balzac rzekomo pochłaniał aż 50 filiżanek kawy dziennie. Z kolei Lidwig van Beethoven z precyzją jubilera każdego dnia pilnował, by parzono dla niego kawę z 60 ziarenek. Kawą zachwycali się też politycy. Dyplomata Charles-Maurice de Talleyrand, który z powodu częstej zmiany poglądów był zwany „łajnem w jedwabnych pończochach”, o kawie mawiał tak: „Czarna jak diabeł, gorąca jak piekło, czysta jak anioł i słodka jak miłość".
6. Kawa na cenzurowanym
Napój niejednokrotnie był delegalizowany. Na początku XVI wieku podpadł islamskich duchownym, którzy uznali kawę za narkotyk. Z tego względu zakazano ją w Mekce i Kairze. Kawowe restrykcje były stosowane także w Europie. W 1675 roku król Szkocji i Anglii Karol II Stuart zdelegalizował kawiarnie uznając je za rozsadnik spiskowców.
7. Kofeina to kryształ
Jak widzimy na zdjęciu zrobionym za pomocą mikroskopu elektronowego, kształem przypomina białe, długie włókna. Jeden kofeinowy kryształ mierzy zaledwie 0,0041 centymetra.
8. Najlepsza kawa uprawiana jest w obrębie tzw. pasa kawowego.
Jest to obszar obejmujący środkowo-zachodnią Afrykę, Amerykę Południową, Indonezję, Indie i Nową Gwineę.
9. Po raz pierwszy od 30 lat Południowy Sudan eksportuje kawę.
Ten kraj kojarzony jest głównie z krwawą wojną domowa w Darfurze. Konflikt pochłonął miliony ofiar i stał się przyczyną największego kryzysu humanitarnego na świecie. Ustanowienie w 2011 roku Republiki Południowej Sudanu stworzyło jednak szansę na rozwój handlowy tego regionu. Firma Nespresso jako pierwszy producent kawy na świecie zdecydowała się na rozpoczęcie działalności w Południowym Sudanie. Z jej pomocą powstało już trzy spółdzielni eksportujące kawę.