
Dokładnie rozumiemy powody, dlaczego jest ogromne zapotrzebowanie rynkowe na skandynawistów. Następuje reorientacja polskiej gospodarki na kierunek północny. To bardzo komfortowa i luksusowa sytuacja, o której wiemy nie tylko my, ale i studenci .
Agnieszka Kowalcze, Dyrektor Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej również zauważa coraz większe zainteresowanie firm skandynawskich polskimi pracownikami. – Kontaktują się z nami firmy poszukujące takich osób, a także pośrednicy działający na zlecenie firm skandynawskich, którzy chcą dotrzeć do osób władających językami skandynawskimi – słyszymy od Agnieszki Kowalcze. Jak mówi, trend pojawił się kilka lat temu i wciąż przybiera na sile.
SKANDYNAWISTYKA:
Nauka zajmująca się badaniem kultury, historii, literatury, historii i dziejów narodów skandynawskich. Kierunek ten obejmuje naukę w takich dziedzinach, jak filologia szwedzka, norweska czy duńska. Czytaj więcej
Nasi rozmówcy przekonują, że zarobki w firmach skandynawskich mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż średnia w danej branży. – Zarobki są wysokie, nie da się ukryć – mówi prof. Chojnacki, który ubolewa nad brakiem czasu studentów na samo studiowanie. – Często się tłumaczą, że muszą pracować. To pewien problem organizacyjny, ale jednocześnie zaleta – mówi gdański skandynawista.
Gdzie się uczyć?
Studia skandynawistyczne istnieją na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Gdańskim, na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i w Szczecinie na Uniwersytecie Szczecińskim. Czytaj więcej
Szukaliśmy prawników, którzy znają bardzo dobrze prawo unijne. Było nam bardzo trudno znaleźć ich w Norwegii. Jak już kogoś znaleźliśmy, oczekiwali bardzo wysokich wynagrodzeń. W Polsce znaleźliśmy bardzo dobrych ludzi, za znacznie mniejsze pieniądze.
Napisz do autora: krzysztof.majak@natemat.pl