Takiego głosu ws. in vitro brakowało. Luterański biskup: Korzystanie w celu rodzicielskiego spełnienia jest godziwe

Bp Marcin Hintz (z lewej) wyjaśnił, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP akceptuje stosowanie metody in vitro jako sposobu leczenia niepłodności i widzi w niej formę wspierania wartości rodzinnych i działania dla dobra rodziny
Bp Marcin Hintz (z lewej) wyjaśnił, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP akceptuje stosowanie metody in vitro jako sposobu leczenia niepłodności i widzi w niej formę wspierania wartości rodzinnych i działania dla dobra rodziny Fot. Wojciech Surdziel / AG
Polscy biskupi katoliccy cały czas wskazują na „moralną niedopuszczalność metody in vitro”. Inaczej do tego tematu podchodzi jednak Kościół Ewangelicko-Augsburski, który uważa, że metoda in vitro powinna być dostępna dla małżeństw. Co więcej, luteranie przekonują, że zapłodnienie pozaustrojowe powinno być finansowane przez państwo.


Stanowisko Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przybliżył czytelnikom „Gazety Wyborczej” luterański biskup Marcin Hintz. Kapłan podkreślił, że Kościół luterański „akceptuje stosowanie metody in vitro jako sposobu leczenia niepłodności i widzi w niej formę wspierania wartości rodzinnych i działania dla dobra rodziny”.

Odnosząc się do spraw szczegółowych, bp Hintz wyjaśnił, że Kościół luterański nie sprzeciwia się „mrożeniu zarodków jako takiemu”.

– Sprzeciw dotyczy, jak to zapisaliśmy w oświadczeniu, tworzenia i przechowywania zamrożonych embrionów nadliczbowych bez wyraźnego celu ich późniejszej implantacji do organizmu matki. Sprzeciwiamy się także wykorzystywaniu embrionów do celów badawczych – powiedział biskup.

We wspomnianym przez niego oświadczeniu zaznaczono, że metoda in vitro jest moralnie dopuszczalna, jeśli nasienie pochodzi od prawnego ojca. – Nie wyrażamy aprobaty dla korzystania z obcych gamet, tudzież z pomocy matek zastępczych (surogatek) – napisano w dokumencie.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

Małżeństwo, które nie może mieć dzieci i chce skorzystać z in vitro powinno otrzymać od państwa wszelką, w tym także finansową pomoc i moralne wsparcie ze strony Kościoła. Byłoby niewłaściwe, gdyby in vitro pozostało przywilejem dla zamożnych ludzi. In vitro powinno być dostępne dla małżeństw, zgodnie z ewangelicką etyką małżeńską i seksualną.

Podjęcie leczenia metodą in vitro jest ostatecznością, a nie kaprysem czy zachcianką niedoszłych rodziców. Jest to sposób, by skorzystać z postępu w medycynie dającego szansę, często jedyną, na potomstwo. Poddanie się procedurze in vitro wymaga skomplikowanego leczenia hormonalnego i powinno być poprzedzone głębokim namysłem małżonków.
Czytaj więcej

Bp Hintz cieszy się więc z tego, że do prezydenta trafi ustawa regulująca kwestię stosowania metody in vitro, choć – rzecz jasna – nie wszystkie jej zapisy się mu podobają.


– Polska wreszcie będzie miała uregulowaną prawnie kwestię zapłodnienia in vitro – zaznaczył biskup.

źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WDŻ
0 0Czy istnieje męska depresja poporodowa? Terapeuta o tym, z czym przychodzą do niego polscy mężczyźni
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje