„Porozmawiajmy o TTIP”. Komisja Europejska zachęca Polaków do dialogu ws. umowy handlowej UE i USA

fot. meshmerize/ Shutterstock.com
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza na Dialog Obywatelski na temat negocjowanego aktualnie Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (ang. TTIP) pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Specjalnie po to, by zasięgnąć opinii Polaków, nad Wisłę przyjeżdża komisarz ds. handlu Cecilia Malmström. Spotkanie odbędzie się w Warszawie 18 września.


Europejskie ciasta cieszą się uznaniem najbardziej wymagających smakoszy z całego świata. Przekonać się o ich walorach nie mogą natomiast amerykańscy konsumenci. Obecne regulacje uniemożliwiają eksport tych wyrobów z UE za ocean. Wszystko przez europejskie maszyny do produkcji kremów, które nie spełniają amerykańskich standardów technicznych. Podobnie dzieje się w przypadku ostryg z Europy, których mięso cenione jest przez koneserów ze względu na jego delikatność i orzechowy posmak. Podczas gdy w USA badana jest woda, w której są hodowane, w Europie testom bezpieczeństwa poddawane są same ostrygi. Ta różnica procedur blokuje ich eksport do Stanów Zjednoczonych.


Pod górkę w USA też mają producenci naczyń stołowych z europejskim meldunkiem. Dlaczego? Chodzi o wysokie cła importowe nakładane przez Waszyngton. Przejście skomplikowanych procedur celnych to niemały koszt. Stanowi aż jedną czwartą ceny sprowadzanych z Europy naczyń. Wszystko to sprawia, że producenci ze Starego Kontynentu – mimo że oferują towary wysokiej jakości – tracą amerykański rynek.

Właśnie po to, by znieść powyższe, i szereg innych, barier we wzajemnym handlu, Amerykanie i Europejczycy od 2013 roku negocjują umowę handlową TTIP. Jest to największe tego typu porozumienie handlowe w historii UE. Podobna Inicjatywa cieszy się poparciem Polaków – wskazują sondaże CBOS (Centrum Badania Opinii Publicznej). Aż 71 proc. polskich respondentów uznaje, że wejście w życie TTIP będzie korzystne dla unijnej gospodarki. Blisko 75 proc. z nas popiera znoszenie ceł i barier we wzajemnym handlu. Niewiele mniej (73 proc.) opowiada się za przyspieszeniem procesów inwestycyjnych. Aż 85 proc. kibicuje ułatwieniu wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych.Dialogi Obywatelskie to inicjatywa KE organizowana od 2012 roku. W jej ramach unijni komisarze spotykają się z mieszkańcami państw członkowskich UE po to, by rozmawiać o działaniach i inicjatywach realizowanych przez Brukselę.

Miejsce i data dialogu: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, 18 września 2015 r., godz 12.00 – 13.30

Zapraszamy do uczestnictwa w dialogu – rejestracja online – lub do śledzenia transmisji live z dialogu w naTemat oraz INNPoland.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Przedstawicielstwa KE.


Artykuł powstał we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem