„Chcemy referendum w sprawie przyjęcia imigrantów!". A ty, podpisałbyś się pod tym wydarzeniem?

„CHCEMY REFERENDUM W SPRAWIE PRZYJĘCIA IMIGRANTÓW!" to Facebookowe wydarzenie w mgnieniu oka zyskało rzeszę zwolenników
„CHCEMY REFERENDUM W SPRAWIE PRZYJĘCIA IMIGRANTÓW!" to Facebookowe wydarzenie w mgnieniu oka zyskało rzeszę zwolenników Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Niedzielne referendum okazało się całkowitą klapą. Według oficjalnych danych, jego frekwencja wyniosła niecałe zaledwie 7,8 proc. I trudno się dziwić, skoro pytania nie poruszały społeczeństwa, a wręcz je zanudzały. Co innego kwestia migrantów. Na Facebooku właśnie pojawił się pomysł referendum w tej kwestii.


„CHCEMY REFERENDUM W SPRAWIE PRZYJĘCIA IMIGRANTÓW! Zbieramy 500 tys. PODPISÓW!” – to Facebookowe wydarzenie w mgnieniu oka zyskało rzeszę zwolenników. Zostało utworzone 4 września, a już 7 września, czyli w momencie powstawania tego tekstu, 25 tys. osób oznaczyło chęć udziału w nim, a kolejnych 77 tys. zostało na nie zaproszonych.

Oczywiście Facebook jedno, rzeczywistość drugie, ale to dobry barometr nastrojów. Wygląda więc na to, że wielu Polaków utożsamia się pomysłem przeprowadzenia referendum w sprawie przyjęcia uchodźców. Pytanie tylko, czy ci sami Polacy utożsamiają się także z ideą, jaka przyświeca twórcom wydarzenia? Ci, pokrótce streścili ją w notce na stronie na Facebooku (pisownia oryginalna):

„Nie zgadzamy się na przyjmowanie tysięcy imigrantów bez zgody NARODU! Nie chcemy u siebie w kraju terrorystów. Imigranci z Afryki nie są naszym problemem, mamy miliony obywateli poza granicami naszego kraju i powinniśmy robić wszystko aby to ich zachęcić do powrotu. Nie chcemy multikulturalizmu w Polsce. Nie chcemy gett Afrykańczyków, większego bezrobocia, przestępczości i agresji. Nie chcemy popełniać błędów zachodu!”

Brzmi jak lżejsza wersja nacjonalistycznych bojowników. Tymczasem twórcami inicjatywy jest organizacja „Europe without immigrants”, która sama o sobie pisze: „Nie zgadzamy się z kierunkiem, w którym zmierza Europa, nie zgadzamy się z akceptowaniem setek tysięcy nielegalnych imigrantów! Nie jesteśmy rasistami! Jesteśmy normalnymi ludźmi, wyrażającymi sprzeciw wobec obecnej polityki imigracyjnej.”

Na szczęście jednak, patrząc po komentarzach pod wydarzeniem, wiele osób zgadza się tylko z samym pomysłem, nie zaś z pobudkami jakie kierowały organizatorami wydarzenia.
Jeden z komentujących przypomniał nawet tekst, który ukazał się w naTemat, mówiący o tym, że Polacy też kiedyś byli uchodźcami.


Bez względu jednak na motywację działań twórców wydarzenia, problem przyjęcia uchodźców jest jednym z najważniejszych problemów nie tylko Polski, ale i całej Europy. Dlatego też rządzący powinni poważnie rozważyć, czy nie przeprowadzić referendum w tej sprawie. Jest szansa, że przy urnach pojawiłoby się więcej niż 8 proc. społeczeństwa.
Czy poszedłbyś na referendum ws. przyjęcia uchodźców do Polski?
Tak – taką kwestię najlepiej rozwiązać w ten sposób
Nie – to nie jest dobry pomysł
Poll Maker

Napisz do autora: jakub.rusak@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Zbiera haki dla Kaczyńskiego? "Newsweek" o tym, skąd taka pozycja Kamińskiego
0 0Matka Brejzy uznała, że dość oszczerstw. Złożyła pozew przeciwko Pereirze
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0To po to PiS przerwał posiedzenie Sejmu? Arłukowicz mówi o "handlu"