Najpierw Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, potem Uniwersytet Warszawski – polskie uczelnie deklarują chęć przyjęcia studentów, którzy są uchodźcami. Oferują pokrycie kosztów kształcenia oraz mieszkania.
W czwartek 17 września Wirtualna Polska poinformowała, że profesor Tadeusz Słomka, rektor AGH, wyraził chęć przyjęcia w szeregi swoich studentów młode osoby z terenów objętych wojną. W oficjalnym liście do Ministerstwa nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Słomka napisał:
"Środowiska akademickie zawsze cechowała otwartość i wielokulturowość, będąca jednym z fundamentów twórczego myślenia. W murach uniwersytetów znajdowali często schronienie ludzie wybitni, ale nie mogący realizować swoich ambicji we własnym domu. Stojąc w obliczu, jak się wydaje, najpoważniejszego kryzysu imigracyjnego w historii Europy, chciałbym zadeklarować współpracę i pomoc młodym ludziom, którzy – nie z własnej winy – muszą uciekać ze swoich krajów".
Akademia Górniczo-Hutnicza jest w stanie zapewnić przyszłym studentom-uchodźcom mieszkanie, utrzymanie w trakcie trwania studiów oraz bezpłatne kształcenie w w pięcioletnim cyklu nauczania. Krakowska akademia może przyjąć 20 uchodźców.
Drugą polską uczelnią, która zadeklarowała chęć pomocy młodym uchodźcom jest Uniwersytet Warszawski. Władze uczelni poinformowały o tym w oficjalnym komunikacie umieszczonym na stronie głównej. – Jeśli przyjeżdżają do nas ludzie, którzy w swoim kraju nie mogą studiować, uczyć się ani żyć, Uniwersytet powinien do nich wyciągnąć rękę. Dlatego ufundujemy stypendia dla osób, które chcą rozpocząć naukę na uczelni lub dokończyć studia rozpoczęte w swoim kraju ojczystym – mówi prof. Marcin Pałys, rektor UW.
Uczelnia jest w stanie przyjąć kilkuosobową grupę uchodźców na studia pierwszego i drugiego stopnia. Uchodźcy na UW będą mogli także uczestniczyć w kursach języka polskiego i kultury polskiej organizowanych przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”. Informacja o gotowości przyjęcia uchodźców zostanie przekazana Ministerstwu Nauki.
O miejsce na studiach UW, będą mogli ubiegać się uchodźcy, którzy spełnią formalne procedury i zostaną przyjęci do Polski. – czytamy w komunikacie.