Era teleturniejów, które wymagają od nas konkretnej wiedzy, wydaje się już być za nami. Jeszcze przed paroma laty, była ich w telewizji cała masa. „Milionerzy”, „Wielka gra”, „Miliard w rozumie”, „Najsłabsze ogniwo”, „Awantura o kasę”. Dzisiaj? Możemy zliczyć je na palcach jednej ręki.
Jestem na tak!
Hubert Urbański umieścił na swoim Facebooku zdjęcie sprzed 15 lat, zrobione w przerwie dnia zdjęciowego teleturnieju „Milionerzy”. Stwierdził, że program aż się prosi o aktywację. O zdanie zapytał internautów. Większość osób odpowiedziała pozytywnie: „Hubert i jego riposty z Milionerów… który prezenter dziś tak potrafi? Żaden, program z moich lat szkolnych, same miłe wspomnienia.”; Tak zdecydowanie tak! Reaktywacja Milionerów!”; „Milionerzy wracajcie”. Czyżbyśmy byli głodni intelektualnych potyczek?
Intelektualne potyczki to może za dużo powiedziane – zgoda. Nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że niektóre pytania wymagały naprawdę dużej wiedzy. Były oczywiście też takie, które siedząc wygodnie na kanapie, wydawały się wręcz banalne. Niektóre były śmieszne, nie brakowało wpadek. Dzisiaj? Trudno trafić na takie programy. „Jeden z dziesięciu” i „Postaw na milion” to obecnie prawdopodobnie jedyne teleturnieje, które mogą spełniać te kryteria.
Zwycięzcy
W Polskiej edycji „Milionerów” najwyższa wygrana padła tylko raz. Było to w odcinku nr 662, którego emisja miała miejsce 28 marca 2010 roku. Samo pytanie za milion, padło dwanaście razy. Dziesięć razy rezygnowano z odpowiedzi, raz uczestnik zaryzykował i niestety odpowiedział źle. Raz zdarzyło się też, że uczestnik nie odpowiedział na pierwsze pytanie za 100 złotych, które brzmiało: "Jak określa się osobę na pozór spokojną i nieśmiałą?". Zamiast określenia „cicha woda”, wybrał opcję „anielska”. Niestety, publiczność nie kryła rozbawienia.
Sam spróbuj
Prześledziliśmy archiwalne odcinki niektórych teleturniejów. Wybraliśmy z nich pytania, które pozwolą ci sprawdzić swoją wiedzę. Uczestnicy musieli na nie odpowiedzieć, niektórym nawet się udało.
"Milionerzy"
Jeśli w pudełku jest gros szpilek, to ile sztuk szpilek jest w sumie w dwóch takich pudełkach?
A: 144 sztuki
B: 288 sztuk
C: 500 sztuk
D: 1500 sztuk
Jaki kanał według Anglików dzieli ich wyspę od Europy?
A: Angielski
B: Francuski
C: Kiloński
D: Północny
Czyja podobizna znajduje się na nowym banknocie stuzłotowym?
A: Bolesława Chrobrego
B: Kazimierza Wielkiego
C: Władysława Jagiełły
D: Zygmunta Starego
Który z poniższych wyrazów nie określa części garderoby?
A: bekiesza
B: mufka
C: szapoklak
D: piston
Który z terminów łowieckich nie dotyczy zająca?
A: omyk
B: strugl
C: kocica
D: badyle
Pytania za milion złotych:
Kto jest mistrzem tego samego oręża, w jakim specjalizowała się mitologiczna Artemida?
A: Zorro
B: Legolas
C: Don Kichot
D: Longinus Podbipięta
Skąd pochodzi Conan Barbarzyńca?
A: z Rivii
B: z Oz
C: z Mordoru
D: z Cimmerii
Z gry na jakim instrumencie słynie Czesław Mozil? – TU PADŁA MILIONOWA WYGRANA
A: na kornecie
B: na akordeonie
C: na djembie
D: na ksylofonie
"Miliard w rozumie"
– Jaki był najsłynniejszy wynalazek Guglielmo Marconiego?
– W 1985 r. najdłuższy w świecie – liczący 53,8 km – podmorski tunel kolejowy Seikan połączył dwie wyspy. Proszę podać ich nazwy.
– Proszę podać nazwisko braci Arkadija i Borysa, autorów wspólnie pisanych powieści fantastyczno-naukowych.
"Najsłabsze ogniwo"
– Pasze dla zwierząt: włoski tego pospolitego chwastu zawierają kwas mrówkowy – Polska Ludowa: Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego administrowała Polską w czasie… – Mitologia: Z jakim orężem przedstawiano Tora, germańskie bóstwo burzy i piorunów – Wiek XX: w którym roku wybuchł wielki kryzys gospodarczy? – Liga NFL: na ilu słupkach oparta jest bramka w futbolu amerykańskim? – Religie: Jaki dogmat chrześcijański, zgodnie ze swą nazwą, odrzucają antytrynitarze? – Mity greckie: kto był ojcem Telemacha? – Kataklizmy: Wulkan w Indonezji, którego wybuch w 1883 roku zabił prawie 40 tys. ludzi to…
"Awantura o kasę"
– Bukranion to motyw dekoracyjny w kształcie czaszki. Którego zwierzęcia? – Z jakiego kraju pochodzą wina mozelskie? – Jak nazywa się jedna z połówek podwojonego chromosomu? – W którym wieku panował król pruski Fryderyk II Wielki? – Które państwo reprezentował Henri Saint-Cyr, czterokrotny mistrz olimpijski w ujeżdżeniu? – Nad którym morzem leży rosyjski port Władywostok?