Ofiarą retorycznej wojny, jaka toczy się wokół uchodźców, zbyt często pada prawda. Przesyłane w sieci informacje okazuje się fałszem, a udostępniane tysiące razy memy klasycznymi "fejkami". Oto ich najbardziej drastyczne przykłady.
Najnowszy przykład internetowej manipulacji. Po sieci zaczęło krążyć zdjęcie przedstawiające rzekomo muzułmańskich uchodźców w Niemczech, którzy starli się z tamtejszą policją. Co najbardziej oburzające, na zdjęciu widać "flagi ISIS". Fotografia stała się więc dowodem na twierdzenie, że Państwo Islamskie wysyła do Europy swoich bojowników, którzy wtapiają się w masę uchodźców.
Prawda jest inna. Zdjęcie zostało zrobione w 2013 roku. Jak pisze brytyjski "Independent", najprawdopodobniej podczas starć, do jakich doszło między sympatykami skrajnej niemieckiej prawicy a muzułmanami, którzy zorganizowali kontrmanifestację. Zdjęcie nie ma więc nic wspólnego z obecnym kryzysem migracyjnym.
Co więcej, przypuszczenie o "fladze ISIS" także jest wątpliwe. Symbol widniejący na zdjęciu to szahada, czyli islamskie wyznanie wiary. Używano go na długo przed powstaniem ISIS.
2. Uchodźca, który był terrorystą
Kolejny fałszywy dowód na twierdzenie o uchodźcach terrorystach. Wykonany w bardzo popularnym schemacie "przed i po". Powyższe zdjęcie stało się viralem, bo pokazuje rzekomo byłego bojownika ISIS, ktory teraz jest uchodźcą. "Zaczyna się" – komentowali internauci, którzy przesyłali sobie fotografię. Problem w tym, że jeśli rzeczywiście ISIS szmugluje do Europy terrorystów, to ten mężczyzna z pewnością nie jest jednym z nich.
Jego historia jest nadzwyczaj dobrze udokumentowana. Mężczyzna nazywa się Laith al Saleh i zaledwie kilka tygodni temu jego sylwetkę przedstawiała czytelnikom agencja Associated Press. Wynika z niej, że Saleh był dowódcą walczącej z syryjskim reżimem Wolnej Armii Syrii, a przed wojną pracował jako tynkarz. Z islamskimi ekstremistami nie miał nic wspólnego.
3. "Przypakowani" uchodźcy
Obok historii o migracyjnej fali terrorystów bardzo popularna jest wersja mówiąca o tym, że ci, którzy przybywają do Europy, wcale nie potrzebują pomocy. Tutaj jako dowody służą zdjęcia rosłych, umięśnionych mężczyzn, których obsadza się w roli uchodźców. "Tak wyglądają biedni, wychudzeni uchodźcy?" – padają pytania. I znów okazuje się, że są jak kulą w płot.
Zdjęcie, które publikujemy wyżej, zostało wykonane w 2014 roku na Wyspach Bożego Narodzenia – nie w Europie, a blisko Australii. Dodatkowo, jeśli dobrze się przyjrzeć, można dostrzec widoczny na uniformie strażnika napis "Australian Customs and Border Protection".
4. Kurd wrobiony w terroryzm
Kolejne zdjęcie z cyklu "przed i po". Znów – mające przedstawiać bojownika ISIS, który dostał się do Europy i pozuje na uchodźcę. W tym wypadku można polegać wyłącznie na przypuszczeniach, bo tożsamości mężczyzny nie udało się ustalić.
Jeśli jednak spekulować, po której stronie walczył w Syrii, to raczej trzeba wykluczyć islamskich ekstremistów. Po pierwsze, mężczyzna jest ogolony, co w przypadku bojowników ISIS jest zakazane. Po drugie, jego bojowy strój wskazuje na to, że mógł walczyć kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG).
5. Dziewczynka zgwałcona przez imigranta
Wstrząsająca historia. Na wielu facebookowych profilach zaczęły się ostatnio pojawiać linki do informacji mówiącej o tym, że we francuskim Calais imigrant zgwałcił, a potem zamordował kilkuletnią dziewczynkę. Nikt się nie zorientował, że to "news" z kwietnia tego roku. W dodatku ze zmienionym tytułem. Otóż morderstwa nie dokonał jeden z imigrantów, których dziś kojarzymy z Calais, tylko... Polak. Nie trzeba dodawać, że nie był on muzułmańskich uchodźcą....