W 2014 roku, dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zbudowano tysiąc przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podpisano umowy na budowę kolejnych 1,3 tys. Wykonano też 8,5 tys. podłączeń do zbiorczego systemu kanalizacji. Do końca 2015 roku, według Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych na lata 2010-2015 ma powstać 120 nowych miejskich oczyszczalni i ponad 15 tys. km sieci kanalizacyjnej*. Czym charakteryzują się nowoczesne oczyszczalnie i jakie korzyści mogą przynieść miastu nowoczesne systemy kanalizacyjne?
Gospodarka wodna jest jedną z czterech kategorii w tegorocznej edycji Konkursu ECO-MIASTO, skierowanego do samorządów lokalnych.
Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Według danych GUS, na koniec 2013 roku z sieci kanalizacyjnych korzystało 65% mieszkańców naszego kraju**. Obecnie, krajowe dofinansowania do gospodarki wodnej pokazują, że rozbudowa sieci kanalizacyjnych oraz budowa i modernizacja nowoczesnych oczyszczalni to ważny punkt krajowej polityki środowiskowej. NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach” w latach 2015-2020 planuje wydać 1,7 mld złotych.
Nowoczesne oczyszczalnie
Nowoczesne oczyszczalnie ścieków właściwie nie są uciążliwe dla miasta i mieszkańców. Charakteryzują się za to dużo większą wydajnością, nie generują hałasu oraz praktycznie nie emitują do środowiska szkodliwych substancji, ponieważ te są neutralizowane i unieszkodliwiane za pomocą specjalnych maszyn i systemów. Obiekty mogące być potencjalnym źródłem emisji odorów są hermetyczne, a powietrze ze związkami o nieprzyjemnym zapachu jest odprowadzane i unieszkodliwiane w specjalnych instalacjach. Nad wszystkim czuwają nowoczesne systemy informatyczne. Praca wszystkich urządzeń jest na bieżąco monitorowana, a większość procesów jest zoptymalizowana. Dodatkowo w wyniku oczyszczania ścieków produkowany jest biogaz, który wykorzystywany jest do produkcji energii cieplnej oraz prądu m.in. w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, która produkuje ok. 20 tys. m3 biogazu na dobę.
Oczyszczalnia w Konstancinie
We wrześniu w Konstancinie-Jeziornie otwarto jedną z najbardziej nowoczesnych oczyszczalni ścieków w Polsce. Inwestycja, której podjęło się przedsiębiorstwo Saur Polska na podstawie umowy zawartej z samorządem pozwoliła rozwiązać problem oczyszczalni ścieków, z którym miasto borykało się od wielu lat. Teraz, po gruntownej modernizacji starego obiektu gmina zyskała oczyszczalnię, która całkowicie spełnia zarówno krajowe jak i europejskie normy środowiskowe, a także gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne. Sąsiedztwo oczyszczalni nie powoduje żadnych uciążliwości dla mieszkańców. W koncepcji przedsięwzięcia wzięto bowiem szczególnie pod uwagę charakter uzdrowiskowy gminy. Aktualnie obiekt może przyjąć aż 6000 metrów sześciennych ścieków na dobę, co całkowicie zaspokaja obecne potrzeby miasta i gminy, a jednocześnie uwzględnia przyszły wzrost liczby mieszkańców oraz rozbudowę sieci kanalizacyjnej.
Nowoczesne systemy
Wykorzystanie nowoczesnych systemów wodociągowych i kanalizacyjnych oznacza dla miasta niższe koszty utrzymania, mniej awarii oraz dbałość o środowisko.
Wzorcowa kanalizacja w Koninie
Za ponad 30,5 mln zł, przy wsparciu ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej, zrealizowano w Koninie szereg inwestycji, których celem było osiągnięcie przez miasto do końca 2015 roku Europejskiego Standardu Gospodarki Ściekami. W wyniku projektu „Budowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego miasta Konina”, w mieście powstało ponad 5 km nowoczesnej sieci kanalizacyjnej oraz zlikwidowano kilkaset przydomowych szamb. Ponadto wybudowano trzy pompownie ścieków oraz zamontowano około 1600 m kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej, dzięki czemu do sieci zostało podłączonych 110 osób, a ponad 750 mieszkańców Konina zyskało do niej dostęp. Wcześniej zmuszeni byli do korzystania z uciążliwych dla otoczenia i środowiska przydomowych szamb. Skutkiem tych inwestycji jest skanalizowane miasta w niemal 100 procentach***.
Przebudowa sieci w Sosnowcu
Innym miastem inwestującym w rozbudowę miejskiej sieci kanalizacyjnej jest Sosnowiec. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu wyda 170 mln zł na przebudowę ponad 100 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, którą planuje do końca 2017 roku. Miasto w ramach porządkowania gospodarki ściekowej przy wsparciu środków Unii Europejskiej zbudowało już w poprzednich latach liczący ponad 15 km kolektor ściekowy i częściowo zmodernizował miejską oczyszczalnię.
* kzgw.gov.pl, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej
** Infrastruktura komunalna w 2013, GUS
*** teraz-srodowisko.pl
Przy modernizacji oczyszczalni w Konstancinie zastosowaliśmy najlepsze standardy, nowoczesne procesy i zaawansowane rozwiązania techniczne. Gwarantuje to najwyższą jakość i bezpieczeństwo funkcjonowania instalacji. Widzimy bardzo duży potencjał w polskim rynku, dlatego chcielibyśmy realizować kolejne inwestycje i wdrażać nowe projekty oparte na Partnerstwie Publiczno-Prywatnym
Andrzej Kruszyński
Dyrektor Generalny Saint-Gobain PAM
Nowoczesne systemy wodociągowe i kanalizacyjne powinny być z jednej strony funkcjonalne, czyli wytrzymałe, całkowicie szczelne, z drugiej wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Trzymamy się tej idei i obecnie w systemy rurociągowe dla wodociągów i kanalizacji Saint-Gobain PAM wyposażonych jest 80 światowych stolic oraz ponad 1000 miast. Aktualnie w Polsce takie systemy posiadają między innymi Warszawa, Wrocław i Kraków. Jest jeszcze jednak wiele do zrobienia, w szczególności w kwestii sieci kanalizacji