Na przełomie listopada i grudnia w Paryżu odbędą się obrady COP 21, konferencji poświęconej zmianom klimatu. W przeddzień tego wydarzenia polskie miasta już trzeci rok z rzędu rywalizowały o nagrody w konkursie Eco-Miasto 2015.
Reklama.
Eco-Miasto powstaje przy udziale ambasady Francji oraz wielu międzynarodowych koncernów. Projekt wspierają m.in. Renault Polska, SAUR Polska, Grupa EDF reprezentowana przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Schneider Electric i Saint-Gobain. Ze strony polskiej współpracuje także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce podkreślał wagę tego, że konkurs stanowi kontynuację polityki rozpoczętej przed laty. Pomoc Francji we wspieraniu ekologicznej transformacji polskich miast jest szczególnie ważne przed zbliżającym się szczytem COP 21. Stawka tego spotkania jest bardzo wysoka, chodzi bowiem o zahamowanie zagrożeń stanowiących największe przeszkody dla zrównoważonego rozwoju miast.
Rok 2015 prawdopodobnie będzie miał szansę pobić rekord swojego poprzednika sprzed dwóch lat i stać się najcieplejszym w historii. Pamiętamy dobrze, że miniony sierpień przyniósł niespotykane w Polsce upały. Na 2 miesiące przed paryskim spotkaniem 146 państw odpowiedzialnych za 86 proc. emisji gazów cieplarnianych wiadomo, że uczestnicy szczytu przygotowali rewolucyjne koncepcje poprawy wydajności energetycznej.Stanowi to dobrą prognozę na dalszy rozwój, jednak bez wsparcia na szczeblu lokalnym nie będzie można liczyć na pełen sukces – podsumowywał Buhler.
Według analityków do 2050 roku w miastach zamieszka 2/3 ludzkości świata, to właśnie miasta stanowić będą najważniejsze ośrodki decyzyjne odpowiedzialne za wprowadzanie innowacji sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi. Przed dwoma laty w ramach przygotowania do szczytu założono specjalny portal zbierający konkretne inicjatywy zachęcające pozostałych partnerów ze świata do zwiększenia własnych wysiłków. Dodatkowo w marcu br. przyjęto w Paryżu deklarację prezydentów i burmistrzów w sprawie zmian klimatu – wzięło w niej udział 28 państw członkowskich UE.
Sygnatariusze zobowiązali się zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 49 proc. do 2030 roku. Stolice Francji i Polski od lat współpracują na rzecz ekologii, konkurs Eco-Miasta dodatkowo sprzyja partnerstwu między polskimi i francuskimi gminami w tej dziedzinie. W ramach projektu zorganizowano cztery seminaria (w Katowicach, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu) poświęcone czterem głównym kategoriom, w których przyznawane są nagrody – puentował swoje powitanie ambasador znakomicie posługujący się językiem polskim.
Prezes zarządu Krajowej Agencji Poszanowania Energii nie krył ogromnej satysfakcji z uczestnictwa w trzeciej edycji konkursu i zapowiadał dalsze wsparcie inicjatyw związanych z efektywnością energetyczną. Rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreślała fakt wspierania konkursu od samego początku. Znakomicie wpisuje się on w główne cele organizacji. Wszelkie inicjatywy zrównoważonego rozwoju są warte wsparcia, dodatkowo tegoroczne zgłoszenia stały na wysokim poziomie. Według Funduszu to znakomicie rokuje na przyszłe edycje.
W kategorii mobilność zrównoważona – firma Renault Polska wspólnie z EDF Polska ufundowała w nagrodę miesięczne testy samochodu elektrycznego Zoe - jury przyznało wyróżnienie Gdyni za duże zaangażowanie w rozwój transportu rowerowego i działania edukacyjne w tym zakresie.
Wręczono symboliczny kluczyk do Renault Zoe. Nagrodzony podkreślał, że miasto wciąż znajduje się na początku drogi ku zrównoważonemu rozwojowi i nagrodę traktuje jako zobowiązanie do dalszej pracy. Okazało się, że to nie pierwszy raz, gdy prezydent Gdyni miał okazję wypowiadać się na tegorocznej gali. Kraków jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał nagrodę główną m.in. za wprowadzenie w zeszłym roku pierwszej w Polsce linii autobusowej obsługiwanej w pełni przez pojazdy elektryczne.
Nagroda główna w kategorii gospodarka wodna – wyjazd do wzorcowego centrum działań operacyjnych we Francji ufundowany przez SAUR Polska – trafiła do Puław (jako miasta poniżej 100 tys. mieszkańców) oraz do Zabrza (kategoria powyżej 100 tys.). Doceniono wysiłki obu miast za odpowiednio: międzygminny system ściekowy w aglomeracji oraz poprawę gospodarki wodno-ściekowej. Dla Puław było to kolejne wyróżnienie, poprzednie miasto uzyskało w 2014 roku za gospodarkę odpadami. Przedstawicielka urzędu zapewniała, że skoro zostały jeszcze dwie kategorie, w których do tej pory Puławy nie triumfowały, w przyszłych latach z pewnością staną do boju. Zabrze podkreślało wagę dbania o ekologię jako moralnego obowiązku wszystkich nas. Przyznano także dwa wyróżnienia – dla Warszawy i Gdańska. Wiceprezydent stolicy podkreślał wagę doceniania mniejszych miast, które teoretycznie nie mogą równać się z Warszawą pod względem budżetów i z dumą wspominał o tym, że wprowadzanym w oczyszczalni ścieków Czajka rozwiązaniom przyglądają się bacznie nawet słynący z najlepszych rozwiązań ekologicznych Skandynawowie.
W kategorii efektywność energetyczna pojawiło się aż pięć wyróżnień. Pierwsze w „lżejszej” grupie przypadło Miechowowi – jak podkreślano – w szczególności za promowanie odnawialnych źródeł energii. Pozostałe cztery dla klasy „cięższej” przyznano odpowiednio Poznaniowi, Gdyni, Krakowowi oraz Częstochowie. Przedstawiciel tej ostatniej podkreślał wagę stosowania zasady „5 razy E”, tzn. łączenia energii z efektywnością, ekologią, edukacją oraz ekonomią. Nagrody główne powędrowały do Kościerzyny oraz Bielska-Białej. Kaszubi odwdzięczyli się za statuetkę albumem fotograficznym zachęcającym do odwiedzenia tego regionu. Ślązacy z kolei cieszyli się z docenienia ich wysiłków podejmowanych konsekwentnie od 1997 roku.
Za najlepsze przykłady gospodarowania odpadami uznano w tym roku projekty wdrażane w Tczewie oraz Wrocławiu. Przedstawiciel drugiego miasta nagrodzonego w przedziale powyżej 100 tys. mieszkańców życzył sobie na przyszłość skuteczności porównywalnej z Gdynią, która odebrała kolejne wyróżnienie podczas Eco-Miast 2015 (tym razem za serwis „Śmieci od nowa” skutecznie edukujący mieszkańców w kwestii nowej ustawy o odpadach). Poza nią doceniono wysiłek Jarocina w kwestii selektywnej zbiórki odpadów.
Nagroda specjalna ufundowana przez internetowy dziennik „Teraz Środowisko” obchodzący w tym roku swoje pierwsze urodziny została przyznana… Gdyni za całościową politykę środowiskową. Prezydent miasta nawiązał w kolejnym podziękowaniu do swoich sportowych doświadczeń z czasów szkolnych. Przed laty bardzo chciał być najlepszym biegaczem, skoczkiem w dal czy kulomiotem, ale triumfy święcił jedynie w konkurencji wieloboju. Obecnie doświadczenie pokazuje, że wszechstronność sprawdza się lepiej we wszystkich dziedzinach życia.
W ramach projektu zorganizowano także szereg warsztatów dla szkół i młodzieży. Wręczono także nagrody dla uczniów podstawówek (na najlepszy plakat przedstawiający jeden z aspektów zrównoważonego rozwoju) oraz dla gimnazjalistów i licealistów (za najciekawsze tematycznie selfie).