Przemysł naftowy może być ekologiczny! Grupa LOTOS doceniona przez Ministerstwo Środowiska
Grupa LOTOS S.A.
16 października 2015, 19:53·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 października 2015, 19:53
Minister środowiska Maciej Grabowski przekazał na ręce Pawła Olechnowicza, Prezesa Grupy LOTOS S.A. list gratulacyjny, w którym docenił najważniejsze osiągnięcia Spółki w dziedzinie czynnej ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej społeczeństwa na przestrzeni ostatnich lat.
Reklama.
Minister Grabowski odbył 14 października wizytę roboczą w Grupie LOTOS. Spotkał się m.in. z zarządem i pracownikami spółki LOTOS Petrobaltic (wizyta miała miejsce na platformie „LOTOS Petrobaltic”, posadowionej na świeżo uruchomionym złożu B8 na Bałtyku). Z kolei podczas spotkania z prezesem Olechnowiczem, Minister Środowiska wręczył list gratulacyjny dla pracowników GL S.A. za długoletnie działania na rzecz ochrony środowiska w Polsce.
Wśród kluczowych działań realizowanych przez koncern, związanych z dbałością o środowisko naturalne, są dwa główne programy społeczne, realizowane od wielu lat we współpracy z partnerami społecznymi. Minister docenił flagowy program „LOTOS pomaga bałtyckiej przyrodzie” który nieprzerwanie od 2008 roku realizowany jest wspólnie z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacją Morską Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W ramach programu każdego roku Grupa LOTOS wspiera zakup specjalistycznego sprzętu badawczego oraz monitorującego zagrożone gatunki występujące w Morzu Bałtyckim, m.in. bałtyckiego morświna, fokę szarą oraz kilku gatunków ryb.
– Jestem dumny, iż realizowane przez nas działania, które z roku na rok stawały się coraz bardziej rozpoznawalne nie tylko w regionie Pomorza, ale też w całym kraju zostały docenione przez Ministerstwo Środowiska. To kolejny dowód na to, że LOTOS jest firmą społecznie odpowiedzialną – podkreśla Paweł Olechnowicz Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A.
Drugim istotnym działaniem realizowanym przez Spółkę a dostrzeżonym przez Ministerstwo jest program „Chronimy NATURĘ na Wyspie Sobieszewskiej”. To projekt, w którym partycypują organizacje ekologiczne: GBPW Kuling, Instytut Zoologii PAN, Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej oraz Wyspa Skarbów – Dom Kultury położony na Wyspie Sobieszewskiej. Program zakłada ochronę przyrody oraz szczególnie zagrożonych gatunków ptaków (rybitwy czubatej oraz sieweczki obrożnej) i edukację społeczeństwa na temat różnorodności biologicznej w znajdujących się tam rezerwatach przyrody Mewia Łacha oraz Ptasi Raj.
Liczby mówią same za siebie: ponad 4000 tysiące osób odwiedzających każdego roku rezerwat Mewia Łacha, w którym mogą skorzystać ze specjalnej infrastruktury – ścieżki edukacyjnej oraz wieży widokowej, które powstały w ramach programu. Rekordowe ilości lęgów ptaków w 2014 roku dowiodły, iż wsparcie finansowe dla ornitologów, którzy każdego dnia monitorują rezerwat i starają się zabezpieczyć miejsca gniazdowania ptaków, przyniosło spodziewany sukces.
Wśród wielu innych działań związanych z ochroną przyrody należy wspomnieć o „Kierunku Bałtyk” – platformie wymiany wiedzy i doświadczeń wszystkich partnerów społecznych, z którymi Spółka realizuje projekty ekologiczne. Strona KierunekBałtyk.pl to również dwa serwisy gdzie można oglądać na żywo zwierzęta, które są Grupie LOTOS szczególnie bliskie. Foki z helskiego fokarium, a szczególnie ich narodziny ogląda codziennie ponad
7000 osób, a sokoły wędrowne, które od kilku lat zamieszkują komin elektrociepłowni na terenie rafinerii w Gdańsku śledzi każdego dnia ponad 4000 osób. Wszystkie działania proekologiczne i mające na celu ekologiczną edukację społeczeństwa a szczególnie te związane z Morzem Bałtyckim oraz cennymi przyrodniczo terenami znajdującymi się na obszarze programu NATURA 2000, wynikają z przyjętej i realizowanej przez koncern strategii CSR, w której ochrona środowiska pełni kluczową rolę.