Ostatnią wolą Wisławy Szymborskiej było utworzenie fundacji, mającej zająć jej spuścizną oraz stworzeniem nagród literackich. Nie będzie z tym problemu, bo według testamentu, noblistka na ten cel zostawiła po sobie aż 3,5 miliona złotych. Nie ujawniono za to jego części prywatnej. Jednak dzisiaj powszechnie znane są testamenty innych sławnych osobistości. Te, są często ciekawe i co najmniej zaskakujące.
- 3,5 miliona złotych to mniej więcej tyle ile w 1996 roku wynosiła literacka Nagroda Nobla - zauważa Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Szymborskiej.
Na tą niemałą fortunę składa się nie tylko gotówka zgromadzona na kontach, ale też prawa autorskie do jej wszystkich utworów (dochody z kolejnych wydań wierszy) oraz prawo do krakowskiego mieszkania poetki.
Statut i formę działalności fundacji opracowano jeszcze za życia poetki i przy jej udziale. Zgodnie z wolą noblistki w pierwszym zarządzie fundacji znajdzie się jej przyjaciółka prof. Teresa Walas, mecenas Marek Bukowski oraz sekretarz Szymborskiej, Michał Rusinek.
Dziś zapraszamy na przegląd testamentów kilku znanych osobistości, których pośmiertna ostatnia wola trafiła do publicznej wiadomości. Poważnych, jak ten Jana Pawła II, lub mniej, jak znanych na całym świecie pisarzy.
1. Jan Paweł II
Testament zmarłego polskiego papieża to jeden z tych, które w literackim tonie mówią, co autor chciał za życia przekazać. Napisał między innymi - Czasy, w których żyjemy, są niewymownie trudne i niespokojne. Trudna także i nabrzmiała właściwą dla tych czasów próbą - stała się droga Kościoła, zarówno Wiernych jak i Pasterzy.
Karol Wojtyła pisał swoją ostatnią wolę od 1979 roku, czyli od momentu, kiedy został wybrany na papieża. Ostatni wpis w jego testamencie nosi datę 18 maja 2000 roku. Dokument został odczytany po jego śmierci przed kolegium kardynalskim, a potem opublikowany po polsku i po włosku.
2. Michael Jackson
Długo rozważano, co będzie zawierał testament "Króla Popu", zmarłego w czerwcu 2009 roku. W medialnych dywagacjach szczególnie podkreślano, że trudno przewidzieć, jak Jackson podzieli swój majątek. Ostatecznie okazało się, że spadek został rozdzielony między jego matkę, trójkę dzieci i organizacje charytatywne. Co ciekawe, w pierwszym punkcie swojej ostatniej woli Jackson poczuł się w obowiązku poinformować wielkimi literami, że nie był żonaty.
3. William Szekspir
Ostatnia wola wielkiego angielskiego dramatopisarza brzmiała: "żona otrzyma moje drugie ulubione łóżko". To życzenie z XVII wieku (wtedy żył Szekspir) wzbudziło wiele dyskusji o relacjach pisarza z małżonką. Nie dlatego, że łóżko wzbudzało podteksty erotyczne, czy wydawało się czymś niezwykłym, ale dlatego, że w tamtych czasach był to sprzęt drogi i powszechnie pożądany.
4. George Bernard Shaw
Irlandzki dramaturg zmarły w 1950 roku zażyczył sobie, by po jego śmierci nie odprawiano żadnych ceremonii religijnych, a nagrobek nie przybrał kształtu krzyża i jakiegokolwiek innego, które byłoby "symbolem tortur".
5. Napoleon Bonaparte
Napoleon w spadku zostawił przyjaciołom... włosy. "Moja głowa ma być ogolona, a włosy rozdane pośród przyjaciół" - napisał. Co ciekawe, w pierwszej wersji ostatniej woli francuskiego przywódcy znalazły się skreślone potem słowa "wybaczam Anglikom" (toczył z nimi wojny). W 2004 roku ten dokument został sprzedany na aukcji w Paryżu za 149 tysięcy dolarów.