RELACJA ZAKOŃCZONA

W Niemczech zatrzymano pięć osób

W Niemczech zatrzymano we wtorek pięć osób, które mogą mieć związek z paryskimi zamachami. Stacja ARD ustaliła, że wśród zatrzymanych nie ma poszukiwanego międzynarodowym listem gończym Salaha Abdeslama, brata jednego z zamachowców.

Do zatrzymania dwóch kobiet i trzech mężczyzn doszło pod Akwizgranem, niedaleko granic z Holandią i Belgią. Trzy ujęte osoby to cudzoziemcy. Niemiecka policja nie zdradza szczegółów sprawy.

Macierewicz: Polska pomoże Francji, to był atak na Europejczyków

Po zakończeniu spotkania ministrów obrony państw UE Antoni Macierewicz podkreślił, że Polska udzieli Francji niezbędnego wsparcia. Szef MON uważa, że paryskie zamachy były atakiem także na Polskę oraz pozostałe kraje UE. – Ataki w Paryżu były atakami na wszystkich Europejczyków – zaznaczył Macierewicz.

Minister dodał, że Polska oraz pozostałe państwa UE zrobią wszystko, by zniszczyć „zbrodniczą, terrorystyczną grupę”, czyli tzw. Państwo Islamskie.

Macierewicz wyjaśnił też, że wymiar pomocy, jakiej oczekuje Francja, zostanie ustalony podczas rozmów z przedstawicielami poszczególnych państw UE.

Francja chce pomocy od UE. Hollande powołał się na art. 42

Podczas poniedziałkowego wystąpienia przed francuskim parlamentem prezydent Francois Hollande powołał się na siódmy punkt artykułu 42 traktatu o Unii Europejskiej.

Przywołany przez niego zapis stanowi, że w przypadku dokonania napaści zbrojnej na jedno z państw członkowskich na jego terytorium, pozostałe państwa członkowskie "mają w stosunku do niego obowiązek udzielenia pomocy i wsparcia przy zastosowaniu wszelkich dostępnych im środków, zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych".

Francja ma nadzieję, że pozostałe państwa UE okażą jej wystarczająco duże wsparcie w walce z terrorystami.

Rosja: Katastrofa airbusa to zamach terrorystyczny

Rosja oświadczyła, że przyczyną katastrofy rosyjskiego airbusa, który rozbił się na półwyspie Synaj, był wybuch bomby. Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow poinformował, że na szczątkach maszyny odkryto ślady materiałów wybuchowych zagranicznej produkcji.

Prezydent Władimir Putin wezwał już do odnalezienia i ukarania terrorystów, którzy przygotowali zamach. Do przeprowadzenia zamachu przyznała się wcześniej grupa powiązana z Państwem Islamskim. Na pokładzie airbusa znajdowały się 224 osoby. Wszystkie zginęły.

Francois Hollande: to jest wojna!

Przemawiając przed połączonymi izbami parlamentu prezydent kraju Francoise Hollande nie miał złudzeń, co do charakteru ostatnich zamachów terrorystycznych w Paryżu. Już wcześniej uznał je za akt wypowiedzenia wojny. Teraz swoje słowa podtrzymał. – Francja jest w stanie wojny – mówił w parlamencie.

Podkreślił, że konflikt, w którym pogrążyła się właśnie Francja, nie jest wymierzony w konkretną cywilizację. W opinii prezydenta bowiem, działalność terrorystów kłóci się z postępem cywilizacyjnymi.

Hollande zapowiedział też wzmożone działania wojskowe w Syrii, gdzie - jak stwierdził - narodziła się idea przeprowadzenia zamachów w Paryżu. Zgodnie z jego słowami, francuskie lotnictwo zbombardowało kolejne cele na terytorium kontrolowanym przez ISIS.

Donald Tusk na celowniku ISIS?

Jak informuje Reuters, odwołano zaplanowany na poniedziałkowy wieczór lot przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera ze szczytu G-20 w tureckiej Antalyi do Brukseli.

Służby bezpieczeństwa Turcji zdecydowały, że przywódcy Unii Europejskiej muszą zostać w Antalyi do wtorku ze względu na podejrzenia o niebezpieczeństwo czyhające na ich lot.

John Kerry przyleciał do Paryża

Jak podaje "Le Monde" amerykański sekretarz stanu i władze Francji będą rozmawiali o współpracy antyterrorystycznej przeciw Państwu Islamskiemu.

– Jak wiemy z historii, Paryż doświadczył już ciemniejszych dni, które przezwyciężył. Nikt nie powinien wątpić, że światło wciąż tu świeci. Wszyscy jesteśmy Paryżanami – powiedział Kerry po przylocie do Francji.