Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Nowelizacja pozwala na ponowny wybór pięciu sędziów, których kadencja kończy się w 2015 roku. W poprzedniej kadencji Sejmu nowych sędziów wybrała koalicja PO-PSL.
Nowelizację poparło 60 senatorów. Przeciwko niej oddano 23 głosy. Dwóch senatorów wstrzymało się od głosu. Nowelizacja trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy, który od razu ją podpisał.
– My chcemy bardzo szybko przywrócić w Polsce normalność. Ta nowelizacja służy przywróceniu normalności. Teraz Trybunał Konstytucyjny nie będzie polityczny – oświadczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Opozycja chce zaskarżyć nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego.
PO: Zamach na Trybunał Konstytucyjny
W czwartek nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym została przyjęta przez Sejm. Projekt poparli posłowie PiS i ruchu Kukiza.
Przed głosowaniem sale plenarną opuścili w geście protestu posłowie PO, Nowoczesnej i PSL. – To jest naszym zdaniem zamach na Trybunał Konstytucyjny, ta ustawa absolutnie nie powinna się pojawić – oświadczył Sławomir Neumann, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru dodał zaś, że "Jarosław Kaczyński sprawdza granice wytrzymałości polskiej demokracji".
PiS chce wybrać sędziów
Nowi sędziowie zostali już wybrani 8 października. Trzech miało zastąpić sędziów, którzy kończyli kadencję 6 listopada. Dwóch – sędziów, którzy zakończą kadencję 2 i 8 grudnia. Na taki manewr pozwoliła nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą przygotował prezydent Bronisław Komorowski.
Według PiS koalicja PO-PSL w ostatniej chwili umieściła w Trybunale przychylnych sobie sędziów, by ci w przyszłości utrudniali PiS rządzenie państwem. Dlatego partia Jarosława Kaczyńskiego przygotowała nowelizację pozwalającą na ponowny wybór pięciu sędziów oraz wygaszenie kadencji obecnego prezesa TK oraz obecnego wiceprezesa TK.
Nowelizacja wprowadza 3-letnią kadencję prezesa i wiceprezesa TK. Prezes TK będzie wybierany przez prezydenta spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK.
Nowelizacja zakłada ponadto, że kadencja sędziów TK rozpoczyna się w dniu złożenia przysięgi przed prezydentem. Na złożenie przysięgi sędzia będzie miał 30 dni.