
Reklama.
"Z zimną krwią" - Truman Capote
Powieść wydana w 1966 roku od samego początku wzbudziła ogromne zainteresowanie czytelników. Historia morderców, którzy bez wyrzutów sumienia zabili rodzinę Clutterów w amerykańskim stanie Kansas. Capote zaprzyjaźnił się nie tylko z mieszkańcami miasteczka Holcomb, ale również ze skazanymi na karę śmierci mordercami. Był nawet obecny podczas wykonywania ich wyroku poprzez powieszenie. To dzieło zapoczątkowało "modę" na literaturę non-fiction.
"Kapuściński non-fiction" - Artur Domosławski
Wydana w 2010 roku biografia najsłynniejszego polskiego reportażysty wzbudziła wiele kontrowersji. Wdowa po Kapuścińskim zarzuciła Domosławskiemu, że oczernił bohatera swojej książki i wykorzystał w niej materiały, do których nie powinien mieć dostępu. Ta atmosfera skandalu spowodowała, że opasła książka była wtedy jedną z najchętniej kupowanych przez polskich czytelników.
"Gottland" - Mariusz Szczygieł
Premiera tego zbioru reportaży miała miejsce w 2008 roku, a książka do dziś uznawana jest za jedną z najciekawszych z gatunku. Mariusz Szczygieł w charakterystyczny dla siebie sposób opisuje czeską rzeczywistość i historię, dochodzi do jej sedna. Wzruszające, zabawne i niezwykle ciekawe dzieło przyciągnęło wielu czytelników, nie tylko tych zainteresowanych kulturą Czech.
"Biała gorączka" - Jacek Hugo - Bader
Wydany w 2009 roku zbiór reportaży, które bardzo dokładnie opisują Rosję. Mistrz reportażu wcieleniowego przemierza kajakiem Bajkał, spędza czas z moskiewskimi narkomanami, rozmawia z ludźmi, których rosyjska rzeczywistość dotknęła bardzo boleśnie. Sukces książki doprowadził do wydania audiobooka, którego czyta sam Hugo-Bader i jego przyjaciele. W tym samym roku "Białą gorączkę" przetłumaczono na język ukraiński.
"Pieśń kata" - Norman Mailer
Powieść z 1979 roku rozwścieczyła Trumana Capote. Kiedy dzieło stało się popularne, zazdrosny pisarz zarzucał Mailerowi, że nie jest jedynym autorem i nie zmęczył się pisaniem. Mimo to książka cieszyła się dużym zainteresowaniem czytelników. "Pieśń kata” opowiada o złożonej osobowości mordercy, który prawie połowę swojego życia spędził w więzieniu. Autor przedstawia go jako człowieka wrażliwego i zdolnego do bezinteresownej miłości.
"Sugar Man" - Malik Bendjelloul
Trzy lata temu film ten był bardzo dużym wydarzeniem nie tylko dla fanów muzyki. Ludzie, którzy mieli w zwyczaju narzekanie na filmy dokumentalne, że nudne i niezachęcające, bez zmuszania wybrali się do kina. Ciekawy sposób realizacji filmu i fascynująca historia zachwyciła publiczność. Sixto Rodriguez, był muzykiem, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi. Po drugiej płycie piosenkarz zapadł się pod ziemię.
"Amy" - Asif Kapadia
To zdecydowanie jeden z największych hitów tego roku. Wielu fanów muzyki było poruszonych przedwczesną śmiercią brytyjskiej gwiazdy muzyki. Przedtem tabloidy rozpisywały się o jej uzależnieniach: od alkoholu, narkotyków i męża. Reżyser "Amy" pozbierał materiały z rodzinnego archiwum i skontaktował się z przyjaciółmi Winehouse. W efekcie powstał poruszający obraz o sławie, samotności i niezwykłej wrażliwości piosenkarki.
"Jiro śni o sushi" - David Gelb
Od premiery tego dokumentu w 2011 roku jego popularność nie spada. Historia człowieka sumiennego, bardzo poukładanego i konsekwentnego. Japończyk Jiro jest właścicielem małej restauracji sushi w tokijskim metrze, która ma trzy gwiazdki Michelin. Aby tam zjeść należy mieć gruby portfel i cierpliwość - kolejka jest bardzo długa, bez odpowiednich znajomości rezerwacja może być tam zrealizowana po kilku miesiącach. Piękny, apetyczny i arcyciekawy film, który pokochało miliony odbiorców na świecie.
"Szare ogrody" - Ellen Hovde, Albert Maysles, David Maysles, Muffie Meyer
Film z 1975 wybitnych amerykańskich dokumentalistów- braci Maysles. Duża i Mała Edith, matka i córka żyjące w toksycznym związku. Byłe przedstawicielki amerykańskiej klasy wyższej, niespełnione artystki, podupadłe damy, które od kilkudziesięciu lat żyją w niegdyś wspaniałej posiadłości, którą doprowadziły do ruiny. Wzajemne pretensje i nienawiść przeplatają się z miłością, która nie pozwala im się rozstać. W 2009 roku na podstawie tej historii powstał film fabularny.
"Człowiek na linie" - James Marsh
Dokument z 2008 roku opowiada o spełnionym marzeniu. W 1974 roku francuski linoskoczek Philippe Petit przeszedł po rozciągniętej linie między wieżami World Trade Center. Film przedstawia jego przygotowania, emocje związane z wyczynem i sposób, w jaki dokonał tego z pozoru niemożliwego czynu. Ta historia zafascynowała miliony widzów na całym świecie. Pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia.
Napisz do autorki: barbara.kaczmarczyk@natemat.pl