Zapomnijcie o wyższej kwocie wolnej od podatku! PiS uniemożliwia prezydentowi Dudzie wywiązanie się z tej obietnicy

Możemy zapomnieć o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku w tym roku.
Możemy zapomnieć o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku w tym roku. Fot. Flickr włodi/http://bit.ly/1RitxSb/CC BY-SA 2.0/http://bit.ly/1dsePQq
Wbrew kampanijnym zapewnieniom kwota wolna od podatku nie zostanie podwyższona. Nie planuje tego w tym roku resort finansów. Minister Paweł Szałamacha zakomunikował także, że nie czekają nas żadne zmiany w OFE. Resort obydwie decyzje odsunął na "najbliższe lata". Powodem tej decyzji mają być trudności budżetowe, jakie spowodowało zrealizowanie przyrzeczeń złożonych wyborcom kilka miesięcy temu.


Prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej zapowiadał, że jeszcze w listopadzie przedstawi projekt podwyższający kwotę wolną od podatku, a jej wprowadzenia w życie będziemy mogli oczekiwać już 1 stycznia 2016 roku. Jego wyborcy mają więc prawo czuć się rozczarowani. Jednak podwyższenie kwoty wolnej od podatku mogłoby kosztować budżet ok. 20 mld zł.

Ponadto, jak zapowiada Ministerstwo Finansów, podwyższenie kwoty ma przebiegać stopniowo. Z pomysłu nie są też zadowolone samorządy. Urzędnicy szczebla regionalnego boją się, że rząd nie zrekompensuje im dochodów z podatków, które utraciłyby z tego względu. Przedstawiciele resortu finansów prowadzą z nimi w tej sprawie niełatwe rozmowy.

Napisz do autora: manuel.langer@natemat.pl

źródło: "Puls Biznesu"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...