Reklama.
Sześć lat temu na lotnisku pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki tupolew. Dzisiejsza rocznica była wyjątkowa, bo pierwszy raz u władzy jest Prawo i Sprawiedliwość, dla którego katastrofa jest jednym z centralnych punktów tożsamości.
Andrzej Duda apelował dziś o solidarność i mówił o potrzebie wybaczenia. Słowa prezydenta nie spotkały się jednak w jego środowisku z aprobatą. Na Krakowskim Przedmieściu atakowano dziennikarzy Polsatu, a Ewa Stankiewicz na antenie TVP Info mówiła o karze śmierci dla Donalda Tuska...
Na zakończenie do tłumu zebranego przed Pałacem Prezydenckim przemówił prezes PiS Jarosław Kaczyński i nie pozostawił wątpliwości, że nie zamierza rezygnować z wojny polsko-polskiej. Prezes Kaczyński oznajmił, że może wybaczyć, ale dopiero po przyznaniu się poprzedniego rządu do winy i osądzeniu tych, których wini za śmierć brata.
Czyje słowa okażą się dla Polaków ważniejsze?
– Chciałem złożyć bardzo serdeczne podziękowania ludziom Kościoła, który odegrał w tym wszystkim ogromną rolę. Dziękuję także o. Rydzykowi i Radiu Maryja – mówił Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS dziękował także Anicie Gargas, Tomaszowi Sakiewiczowi i "mediom niezależnym". – Mimo nacisków starali się dotrzeć do prawdy o Smoleńsku. Trzeba im dziękować - stwierdził.
Jarosław Kaczyński osobno dziękował też Antoniemu Macierewiczowi za wykonanie "ogromnej pracy". – Muszę podziękować też tym wszystkim, którzy przychodzili tutaj, pod ten pałac co miesiąc i mam nadzieję, że dalej będą przychodzić – wyliczał.
– Dojdziemy do szczytu, jeżeli będziemy maszerować w zwartym szyku - oznajmił Jarosław Kaczyński. – Damy radę – odpowiedział mu zebrany tłum.
Reżyser Ewa Stankiewicz dziś na antenie TVP nie tylko podkreślała swoje przekonanie o tym, że w Smoleńsku doszło do zamachu, ale także powiedziała, że jej zdaniem Donald Tusk powinien dostać najwyższy wymiar kary. Żeby nie było najmniejszych wątpliwości – chodziło jej o karę śmierci, specjalnie przywróconą na tę okoliczność.
W swoim przemówieniu podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu, prezydent Andrzej Duda dużo mówił o solidarności, potrzebie wspólnoty i wybaczaniu. Tłum zebranych pod Pałacem Prezydenckim apel głowy państwa zrozumiał dość dziwnie...
– Polegli pod Smoleńskiem – mówił w niedzielę o ofiarach katastrofy smoleńskiej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Żyli dla Polski i zginęli za Polskę – dodał.
Podczas uroczystości związanych z 6. rocznicą katastrofy smoleńskiej szef MON stwierdził również, że przez minione 6 lat trwało "zakłamywanie pamięci o o tym, co naprawdę się wydarzyło".
– Będziemy pamiętali kto był sprawiedliwy i kto nie był sprawiedliwy – zagroził Antoni Macierewicz swoim poprzednikom. I zapowiedział, że ci, których nowa władza uzna za niesprawiedliwych zostaną ukarani. Sprawiedliwych w ocenie PiS ma tymczasem czekać nagroda.
Zaskakujące barwy partyjne towarzyszyły uroczystościom upamiętniającym katastrofę z 10 kwietnia 2016 roku, które zorganizowano dziś w Smoleńsku.
Sprawująca funkcję pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego senator Anna Maria Anders i polscy duchowni przemawiali i modlili się tam pod flagami partii Zmiana, która... w Polsce otwarcie reprezentuje interesy prezydenta Rosji Władimira Putina i przywódcy syryjskiego reżimu Baszszara al-Asada.
Prawo i Sprawiedliwość organizuje swoje uroczystości w Gdańsku i w Krakowie, a Platforma Obywatelska jest Gdańsku. Tuż po godzinie 9 Grzegorz Schetyna, Sławomir Neumann i inni politycy partii złożyli kwiaty na grobie Arkadiusza Rybickiego.
Później jeszcze mają pojawić się przy mogile marszałka Macieja Płażyńskiego. O godzinie 10.30 rozpocznie się spotkanie Klubu Obywatelskiego poświęcone rocznicy katastrofy.
Prezydent Andrzej Duda i Marta Kaczyńska złożyli kwiaty przy grobie Lecha Kaczyńskiego w krypcie na Wawelu. Towarzyszyli mu członkowie rządu, ministrowie Kancelarii Prezydenta i politycy. – To już piąty rok jak jestem tutaj z panią Martą Kaczyńską i jej córkami – mówił Andrzej Duda. – To dla mnie zawsze bardzo wzruszające momenty. (...) Czas leczy emocje, one są inne, ale zawsze żywe i one zawsze będą – powiedział prezydent.
Tuż przed godziną 9 Jarosław Kaczyński w towarzystwie m.in. Beaty Szydło i Marka Kuchcińskiego oraz sporej grupy polityków PiS złożył kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.
Dokładnie 6 lat po katastrofie, czyli o godzinie 8.41 przedstawiciele polskiej ambasady złożyli wieńce i znicze w miejscu katastrofy. Na Powązkach Wojskowych nastała minuta ciszy.
Prezydent przez cały dzień będzie upamiętniał ofiary katastrofy smoleńskiej, szczególnie Lecha Kaczyńskiego. O godzinie 13.10 Andrzej Duda złoży kwiaty pod pomnikiem ofiar na Powązkach Wojskowych. Później, o godzinie 14.25 Prezydent złoży wieńce w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie leży m.in. ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Głównym punktem dnia z udziałem Andrzeja Dudy będzie odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego, która zawisła już na ścianie Pałacu Prezydenckiego. Prezydent ma także wziąć udział w wieczornej mszy w Archikatederze, ale nie ma informacji o tym, że będzie uczestniczył też w marszu pamięci. Czytaj więcej
Na miejscu Katastrofy, w Smoleńsku, rząd reprezentuje Anna Maria Anders, minister w Kancelarii Premiera. Rano w miejscu katastrofy będą jednak tylko przedstawiciele polskiej ambasady, którzy złożą kwiaty i znicze. Uroczystości z udziałem minister zaczną się o godzinie 13 w Katyniu, od uczczenia ofiar zbrodni sprzed 76 lat. Dopiero o godzinie 16 zaplanowane są oficjalne uroczystości w miejscu katastrofy tupolewa. Czytaj więcej
Aby uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej jeszcze Kancelaria Premiera została podświetlona na biało-czerwono. W niedzielę Beata Szydło weźmie w kilku wydarzeniach związanych z rocznicą. O godzinie 8 była na mszy kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, o godz. 8.41 pojawi się na Powązkach, gdzie trwa już apel poległych. Później Szydło będzie odwiedzała groby poszczególnych ofiar.
O godz. 14.30 premier weźmie udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Grażynę Gęsicką, a o godzinie 16.50 w odsłonięciu tablicy na ścianie Pałacu Prezydenckiego. O godzinie 19 premier pojawi się na kolejnej mszy, tym razem Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po niej odbędzie się marsz pamięci i wystąpienie prezesa PiS. Czytaj więcej
Tuż po godzinie 8 zaczęły się oficjalne obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Kwiaty pod tablicą upamiętniającą 20 zmarłych parlamentarzystów złożyli marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie Małgorzata Kidawa-Błońska, Stanisław Tyszka i Ryszard Terlecki. W katastrofie zginęła 20 parlamentarzystów. Czytaj więcej