Dziś Środa Popielcowa, dla wiernych Kościoła katolickiego początek czterdziestodniowego okresu Wielkiego Postu - czasu pokuty, mającej przygotować do owocnego przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych.
W kościołach katolickich w Środę Popielcową tradycyjnie odprawia się msze św., podczas których głowy wiernych posypywane są przez kapłanów popiołem pochodzącym z pal święconych w Niedzielę Palmową. Podczas obrzędu wypowiadane są słowa "prochem jesteś i w proch się obrócisz", mające przypominać o kruchości ludzkiego życia i śmierci.
Co to jest post ścisły? Tylko jeden posiłek do syta i dwa skromne w ciągu dnia.
Kogo obowiązuje?
Wszystkich między 18. a 60. rokiem życia, ale od 14. roku życia wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Dzisiejsze święto jest dla katolików dniem ścisłego postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Zgodnie z nauką Kościoła, nie obowiązuje to jednak wiernych niepełnoletnich i tych, którzy skończyli 60 lat (choć wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych powinni zachować już wszyscy powyżej 14. roku życia).
Od początku Wielkiego Postu, aż do Wielkanocy obowiązuje zakaz organizowania hucznych zabaw, w tym np. wesel. Nie oznacza, to jednak, że trzeba rezygnować z wszystkich rozrywek. To, czym jest "huczna" zabawa każdy ma ocenić samemu, we własnym sumieniu.
Charakterystyczne dla tego okresu jest także odprawianie w kościołach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali - nabożeństw upamiętniających mękę Jezusa Chrystusa. W Kościele obowiązuje w tym czasie barwa fioletowa.