Wolontariusze Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy realizują różne inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności. Choć panów jest wśród nich mniej niż pań, to coraz chętniej włączają się oni w prace społeczne.
Wolontariusze Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy realizują różne inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności. Choć panów jest wśród nich mniej niż pań, to coraz chętniej włączają się oni w prace społeczne. Materiały prasowe
Reklama.
O kim mowa? O wolontariuszach, a raczej wolontariuszkach, bo jak wynika z badań ankietowych Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, wiodącej na polu wolontariatu pracowniczego w Polsce, aż 64 proc. ochotników to kobiety. Dwukrotna przewaga, ale z drugiej strony oznacza to, że co 3 wolontariusz to jednak mężczyzna. Panowie coraz chętniej angażują się w wolontariat, który na przestrzeni lat przechodzi ewolucję
Smak dobroczynności
Wolontariat to fascynujące zjawisko, zwłaszcza w erze szalonego „wyścigu”, którego uczestnicy mawiają, że „czas to pieniądz”. W Polsce ewoluował tak samo jak zmieniał swe oblicze nasz kraj. Od prac podejmowanych w tzw. czynie społecznym w okresie PRL-u, przez bujny rozkwit fundacji w pierwszych latach transformacji, aż do, kwitnących dziś, oddolnych masowych inicjatyw charytatywnych jak Szlachetna Paczka czy spontanicznych akcji w mediach społecznościowch w stylu #IceBucketChallenge.
Cały czas pojawiają się zresztą nowe szczytne idee, dzięki którym ludzie mogą rozwijać skrzydła. Co sprawia, że poświęcają oni swój wolny czas i energię na bezinteresowną pomoc bliźnim? Z ostatniego badania ankietowego, przeprowadzonego wśród uczestników Programu Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy, wynika, że nie istnieje jedna prosta odpowiedź na to pytanie, ale pewne motywacje mają wyraźną przewagę nad innymi.
Aż 86 proc. respondentów przyznało, że motywuje ich świadomość realnych korzyści, jakie odnoszą beneficjenci projektów wolontariackich, przy czym wolontariusze najchętniej biorą udział w akcjach realizowanych na rzecz domów dziecka (63 proc.), schronisk dla zwierząt (38 proc.) i społeczności lokalnych (35 proc.).
Do wolontariatu w niemal równym stopniu co osobista satysfakcja z dobrych uczynków zachęca rekomendacja innych pracowników-wolontariuszy (85 proc.). 79 proc. uczestników badania nie ukrywa, że znaczenie ma dla nich wsparcie odczuwalne ze strony pracodawcy. Możliwość włączenia w akcje swoich bliskich to z kolei kusząca wizja dla 68% ankietowanych. Tyle statystyk. A co mówią sami wolontariusze?
logo
Uczestnicy wolontariatu pracowniczego #CitiVolunteers Citi Handlowy wykonują prace społeczne, aby wesprzeć osoby i wspólnoty z najbliższego otoczenia Materiały prasowe
Niewyczerpalne źródło inspiracji
– Główną motywację do działania stanowią dla mnie cele projektu, określane już na pierwszym etapie planowania akcji. Wyobrażenie efektu pracy daje mi determinację do tego, by zrobić coś wartościowego w możliwie najlepszy sposób, przywiązując wagę do dopełniających obraz szczegółów – zwierza się Łukasz Olesiejuk, pracownik departamentu Transaction Control w Citi Service Center.
Od ponad 6 lat Łukasz bierze udział w programie wolontariatu pracowniczego. Inspiruje go do tego możliwość wykonania autorskich pomysłów, nawet takich, które wydają się niemożliwe do zrealizowania. To po części zasługa profesjonalnie zorganizowanej i zarządzanej Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła na taką skalę ideę wolontariatu pracowniczego.
Od przeszło 11 lat koordynująca program Fundacja ma wśród swoich zadań takich jak edukacja finansowa czy ochrona dziedzictwa kulturowego także działania pracowników banku i spółek na rzecz społeczności lokalnych. Dotychczasowy efekt wolontariatu pracowniczego jest imponujący, bo obejmuje ponad 1200 przedsięwzięć skierowanych do prawie 210 000 potrzebujących w całej Polsce. Takie zaangażowanie to nic dziwnego, skoro pracownikom o duszy społecznika Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy stwarza liczne okazje i profesjonalny know-how..
– Gdybym mógł sprawiłbym, aby pracownicy Citi mieli do wykorzystania więcej dni wolnych na udział w Programie Wolontariatu Pracowniczego – komentuje pół żartem pół serio pan Łukasz. Ma na myśli przywilej wzięcia dodatkowego dnia wolnego w roku w ramach ustanowionego przez jego pracodawcę tzw. Dnia Wolontariusza.
Ideą tego wyjątkowego „urlopu” jest spożytkowanie wolnego czasu na pracę społeczną. Dodatkowo fundacja oferuje dofinansowanie ulubionej organizacji, gwarancję objęcia stosownym ubezpieczeniem, a także pokrywa koszty projektów.O profesjonalnym podejściu do tematu świadczy też System Wspomagania Wolontariatu (VMS), który pozwala wybrać projekt spośród inicjatywy nadsyłanych zarówno przez Fundację Kronenberga, jak i przez współpracujące organizacje pożytku publicznego.
logo
Radość, jaką można sprawić dzieciom, to jedna z wielu motywacji wolontariuszy pracowników Materiały prasowe
Łukasz Olesiejuk, który do końca życia nie zapomni radości dzieci leczonych hipoterapią na utworzonym specjalnie do tego celu szlaku konnym dla niepełnosprawnych, nie przekreśla znaczenia tych wszystkich form wsparcia. Zaznacza jednak, że w jego przypadku co innego inspiruje go do zaangażowania się całym sercem w dzieło wolontariatu pracowniczego.
Łukasz Olesiejuk
Pracownik departamentu Transaction Control w Citi Service Center

Zawsze pozytywnie nakręca mnie wspólny cel wszystkich wolontariuszy, zaangażowanie placówek z którymi współpracujemy, synergia pracy i świetnej zabawy oraz absolutnie fenomenalna atmosfera podczas realizacji projektów. Pomimo tego, że po każdej zrealizowanej akcji wszyscy wolontariusze są fizycznie zmęczeni, to jednak coroczny efekt naszych prac nam daje siłę i motywację do następnych przedsięwzięć.

Wiara w innych
Jako wolontariusz mężczyzna może też realizować swoje pasje, a przy tym być wzorem do naśladowania dla swego otoczenia. Tak było i jest w przypadku Piotra Waliszewskiego, analityka ds. raportowania zarządzania ryzykiem. Przygodę z wolontariatem rozpoczął jeszcze na studiach, pracując z młodzieżą w Gminnym Ośrodku Pracy z Rodziną oraz prowadząc treningi piłki nożnej dla kilkuletnich chłopców w Brwinowskim Klubie Sportowym „Naprzód". W 2007 roku dołączył do grona pracowników Citi wspierających Dom Dziecka w Dębinkach.
Piotr Waliszewski
Analityk ds. raportowania zarządzania ryzykiem w Citi Handlowy

Mam nadzieję, że dzieciaki, które są odbiorcami naszych projektów, „dadzą radę”, a jeśli przy okazji wykorzystają przemycone i zasiane przez nas ziarenka edukacyjne oraz znajdą w sobie budowaną przez nas wiarę we własne możliwości, będzie wspaniale.

Kobieca dłoń
Łukasz Olesiejuk i Piotr Waliszewski są jednymi z 36 proc. mężczyzn, aktywnie uczestniczących w programie wolontariatu. Jak ujawnia badanie zrealizowane przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy, resztę wolontariuszy, czyli 64%, stanowią panie. Wśród nich jest Danuta Dargacz. Z programem wolontariackim związana jest od 2011 roku, odkąd podjęła pracę w banku Citi Handlowy, gdzie obecnie pełni funkcję młodszej specjalistki ds. usług transakcyjnych.
– Moim największym sukcesem było stworzenie placu zabaw w wiosce popegeerowskiej, w której od lat się nic nie działo. W projekcie brali udział zarówno pracownicy, ich przełożeni jak i pracownicy Urzędu Gminy, a także mieszkańcy miejscowości. Plac istnieje do dziś i jest nieustannym źródłem radości mieszkających nieopodal dzieci – wspomina z dumą pani Danuta.
Wolontariuszka odnajduje siłę do działania przede wszystkim w poczuciu wspólnoty, jaką stwarza organizowany przez Fundację Kronenberga wolontariat pracowniczy. Specjalistka od transakcji czerpie inspiracje m.in. z bezinteresowności współpracowników swego zespołu.
Danuta Dargacz
Młodsza specjalistka ds. usług transakcyjnych w Citi Handlowy

Moje marzenie o szczęściu to możliwość budowania coraz większego grona wolontariuszy, którzy bez względu na wszystko zawsze mogą na siebie liczyć. Wystarczy hasło „potrzebna pomoc” – z miejsca zbieramy się i pomagamy. Jestem szczęśliwa, kiedy mogę uszczęśliwić innych. Gdybym mogła, to zebrałabym wszystkich potrzebujących w jednym miejscu i zorganizowała wspólną Wigilię.

Satysfakcja z pomagania innym to z pewnością doświadczenie bezcenne z punktu widzenia wolontariuszy, którzy zgodzili się podzielić swoimi przeżyciami. Patrząc na wyniki przytoczonego już wcześniej badania, widać, że pomaganie innym rozwija na wielu polach samych pomagających. 85 proc. badanych dostrzega u siebie poprawę umiejętności komunikacyjnych, a 80 proc. organizacyjnych, a 8 na 10 stwierdza, że ma większy poziom empatii społecznej. Wszyscy zatem, którzy z powodu stereotypów odcinają się od wolontariatu, zaprzepaszczają szansę na wszechstronny rozwój.
logo
Co roku w ramach Światowego Dnia Społeczności wolontariusze #CitiVolunteers realizują autorskie projekty, których beneficjentami są m.in. starsze osoby. Materiały prasowe
Święto dobroczynności
Ukoronowaniem całorocznego wysiłku pracowników takich jak Łukasz Olesiejuk, Piotr Waliszewski czy Danuta Dargacz jest Światowy Dzień Citi dla Społeczności. Tego dnia, tak jak co roku, w towarzystwie rodziny i przyjaciół, z własnymi projektami ruszają w teren, aby zmieniać to, co wymaga naprawy w ich najbliższym otoczeniu. Z tego wyjątkowego święta wynoszą niezapomniane wspomnienia, a przy tym przyczyniają się do budowy społeczeństwa obywatelskiego.
Podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Citi Dla Społeczności okazji do wykazania się dobrym sercem nie zabraknie. Jak szacują organizatorzy, zgłoszono 200 projektów na rzecz niemal 20 000 odbiorców, w tym 170 organizacji, z udziałem prawie 3000 wolontariuszy. Wszystko więc wskazuje na to, że będzie to kolejny olbrzymi wkład w uszczęśliwienie tych, którzy najbardziej tej pociechy potrzebują. Z męskim akcentem.

I TY MOŻESZ POMÓC – WYSTARCZY TWEET

Nie będąc pracownikiem CitiHandlowy czy Citi Service Center, również możesz pomóc. Od 8 czerwca działa specjalna strona internetowa, na której komunikowana jest akcja charytatywna „Donate Per Tweet”, oparta na mechanizmie zbiórki znanym z serwisu Twitter. Obejmie ona trzy placówki. Tweetując na swój profil z poziomu dedykowanej strony, możesz zadecydować o tym, która z nich otrzyma grant.

Artykuł powstał we współpracy z Citi Handlowy