Koniec protestu pielęgniarek w CZD. Dziś już Centrum powinno normalnie funkcjonować

Po osiągnięciu kompromisu z dyrekcją pielęgniarki odczytały krótkie oświadczenie. W CZD koniec protestu.
Po osiągnięciu kompromisu z dyrekcją pielęgniarki odczytały krótkie oświadczenie. W CZD koniec protestu. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Nie osiągnęły w pełni wszystkich postulatów, ale pielęgniarki tłumaczą kompromis z dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie dobrem pacjentów.

W środę, o godz.23:00, po 16 dniach strajku pielęgniarki podpisały porozumienie z dyrekcją. Natomiast według zapewnień ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, już dziś Centrum powinno działać normalnie, czyli zostaną odwieszone zamknięte cztery oddziały.

Desperacka akcja pielęgniarek podyktowana była niskimi płacami, zwłaszcza w porównaniu do obowiązków, jakie na nich spoczywają. Domagały się podniesienia płac. Chciały dostawać o 500 zł więcej. Prawdopodobnie będzie to jednak ok. 300 zł. Spór zbiorowy w CZD został zawieszony do 31 grudnia 2016 r. Związek zawodowy będzie pilnował spełnienie przyjętych postulatów przez dyrekcję.

Wczoraj późnym wieczorem strony konfliktu przeczytały krótki komunikat o zawarciu kompromisu.

Strajk stał się tłem dla ożywionej dyskusji politycznej. Pielęgniarki prosiły Beatę Szydło o pomoc w negocjacjach. Premier nie zgodziła przyjechać do CZD. Z trybuny sejmowej tłumaczyła, że wprowadzi rozwiązania systemowe, które pozwolą nadrobić lata zaniedbań poprzedników z PO.

Napisz do autora: wlodzimierz.szczepanski@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...