Pierwszy etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne za nami. Zwycięzcą został Davide Martinelli, 23-letni Włoch z grupy Etixx Quick Step. Najlepszym zawodnikiem reprezentującym Polskę okazał się Michał Kwiatowski z Team Sky, który przekroczył metę jako ósmy. Na miano zwycięskiej drużyny zapracowała wspomniana już Etixx Quick Step. Po raz pierwszy w historii prestiżowego wyścigu wystartowała też drużyna złożona wyłącznie z zawodników chorych na cukrzycę – Team Novo Nordisk.
Zaplanowany na ten rok wyścig rozpoczął się w Radzyminie, mieście znanym z wielkiego zwycięstwa Polaków nad wojskami bolszewickimi w 1920 roku. W pierwszym dniu Tour de Pologne zawodnicy mieli do pokonania odcinek liczący 135 km. Trasa przebiegała przez będące technicznym wyzwaniem ulice Warszawy.
Kolarze przejechali m.in. przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Aleje Ujazdowskie. Na trasie znalazły się też dwie górskie premie na ul. Karowej i Agrykoli oraz lotna premia na pl. Trzech Krzyży. Finał kolarskiego starcia miał miejsce na śródmiejskim pl. Teatralnym. Tam też odbyła się dekoracja zwycięzców pierwszego etapu.
Swój debiut na największym wydarzeniu sportowym w Polsce zaliczył zespół Team Novo Nordisk. Drużyna o tyle wyjątkowa, że nie tylko walcząca jak każdy wyczynowy sportowiec o najlepszy wynik, lecz także stawiająca sobie za cel inspirowanie oraz edukowanie osób chorujących na cukrzycę. Kolarzom z TNN, którzy również zmagają się z tym nieuleczalnym przewlekłym schorzeniem, przyświeca misja uświadamiania ludziom, że z cukrzycą można, a nawet trzeba być aktywnym.
Serwis na:Temat miał okazję porozmawiać na gorąco tuż po zakończeniu I etapu Tour de Pologne z jednym z zawodników Team Novo Nordisk. Ekskluzywnego wywiadu dla naszej redakcji zgodził się udzielić pochodzący z Hiszpanii David Lozano.
Jakie są Twoje wrażenia z wyścigu?
To pierwszy raz, kiedy jesteśmy w Polsce. A zatem po raz pierwszy ścigamy się w tym kraju, dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co tutaj się dzieje. Ten pierwszy etap to taki wstępny kontakt naszego zespołu z całym wyścigiem, można powiedzieć rozgrzewka przed następnymi etapami.
Czy jesteś zadowolony ze swego występu w pierwszym etapie Tour De Pologne?
Tak, uważam, że był to całkiem udany występ. W pierwszej części sezonu miałem przerwę w kolarstwie szosowym. Teraz rozpoczynam drugi etap sezonu, więc oczywiście spodziewam się trudności związanych z powrotem do formy, ale mam nadzieję, że z każdym dniem będzie coraz lepiej.
A jaki wynik udało Ci się osiągnąć?
Niestety, nie jestem w stanie w przybliżeniu go określić, nadal czekamy na podanie ostatecznych wyników [Jak się już okazało po skończonym wywiadzie, David Lozano jako pierwszy kolarz ze swojej ekipy przekroczył metę i zajął 103. lokatę w klasyfikacji generalnej – redakcja].
Porozmawiajmy chwilę o zespole Team Novo Nordisk. Co jest takiego szczególnego w drużynie, w której aktualnie się ścigasz?
Team Novo Nordisk jest zgranym zespołem świetnie rozumiejących się ludzi. Stanowimy międzynarodowy team, pochodzimy z różnych zakątków świata. Każdy z nas choruje na cukrzycę typu 1. Fakt, że wywodzimy się z innych krajów pozwala spojrzeć na naszą chorobę z różnych perspektyw. Wzajemnie się inspirujemy i uczymy od siebie.
Dobrze jest uprawiać sport w towarzystwie osób, które mają ze sobą tak wiele wspólnego.
Tak, bo to źródło ogromnej siły. Tworzymy mocny zespół, w którym każdy stara się dawać z siebie wszystko, zarówno podczas przygotowań do zawodów, jak i samych wyścigów. Mamy wszystko, czego nam potrzeba. Dlatego świetnie czuję się w takim zespole.
Co w takim razie chciałbyś przekazać ludziom, którzy chorują na cukrzycę?
Poradziłbym im, żeby popatrzyli na nasz zespół i czerpali z niego inspirację. Na własnym przykładzie pokazujemy, że nawet w sporcie, jakim jest kolarstwo wyczynowe, osoby z cukrzycą mogą zawalczyć o swoje marzenia. Dajemy świadectwo, że chorując na to schorzenie, nie musimy wcale rezygnować z aktywności fizycznej.
I ostatnie pytanie – jaki stawiasz sobie cel na kolejne etapy wyścigu?
Oczywiście zależy mi na wyrwaniu się do przodu [śmiech], co jak mam nadzieję, nastąpi prawdopodobnie w ostatnich etapach wyścigu. Liczę, że dobrze wykorzystam tę okazję, tym bardziej, że to wielka szansa na powalczenie o dobre miejsce w finale.
Życzę w takim razie powodzenia i dziękuję za rozmowę.
Team Novo Nordisk to międzynarodowy zespół sportowy, w skład którego wchodzą rowerzyści, triatloniści i biegacze. Każdy z zawodników występujących w barwach teamu choruje na cukrzycę. Liderem TNN sponsorowanego przez duńską firmą farmaceutyczną Novo Nordisk jest wyczynowa drużyna kolarska.
Na tegorocznym Tour de Pologne zespół kolarzy Team Novo Nordisk reprezentują: Stephen Clancy (Irlandia), Nicolas Lefrançois (Francja), David Lozano (Hiszpania), Javier Megias (Hiszpania), Charles Planet (Francja), Andrea Peron (Włochy), Martijn Verschoor (Holandia) i Chris Williams (Australia).
73. edycja Tour de Pologne zakończy się 18 lipca na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwsze dwa etapy są płaskie, trzeci i czwarty pagórkowaty, a piąty i szósty górskie. Ostatni etap to już jazda indywidualna na czas, czyli konkurencja postrzegana w kolarstwie szosowym jako kluczowa dla klasyfikacji generalnej.
W tym roku międzynarodowa impreza sportowa przebiega pod hasłem „Szlakiem historii”. W wyścigu startuje 200 kolarzy z 25 ekip. Po raz pierwszy od 11 lat w wyścigu jadą trzy polskie drużyny: reprezentacja, CCC Sprandi Polkowice oraz debiutująca Verva Activejet. Część zawodników z Polski ściga się też w barwach zagranicznych teamów. W sumie w peletonie znalazło się aż 24 Polaków.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Novo Nordisk.