Od strony technologicznej organizacja Światowych Dni Młodzieży również zdała egzamin. Za zapewnienie łączności dla pielgrzymów, mediów i służb porządkowych odpowiadała firma Orange
Od strony technologicznej organizacja Światowych Dni Młodzieży również zdała egzamin. Za zapewnienie łączności dla pielgrzymów, mediów i służb porządkowych odpowiadała firma Orange Materiały prasowe
Reklama.
Pomarańczowy operator, który został partnerem technologicznym 31. odsłony Światowych Dni Młodzieży, stanął przed nie lada zadaniem. Powierzono mu rozbudowę i obsługę łączności na czas trwania tego wielkiego wydarzenia. Przedsięwzięcie obejmowało zarówno wybudowanie od zera infrastruktury telekomunikacyjnej (światłowodowej) i energetycznej w podkrakowskich Brzegach, jak i zmodernizowanie sieci mobilnej w samym Krakowie.
Telekom poinformował właśnie, że udało się spełnić wszystkie założone cele. Nie odnotowano przy tym żadnych awarii, dzięki czemu stały dostęp do dobrej jakości usług telekomunikacyjnych miało ponad 2 mln pielgrzymów, tysiące relacjonujących ten event dziennikarzy oraz funkcjonariuszy służb porządkowych. Ten sukces to przede wszystkim zasługa liczącego 250 osób zespołu Orange i spółki zależnej Teltech. Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska, tak podsumowuje zakończony już projekt.
Piotr Muszyński
wiceprezes ds. operacyjnych Orange Polska

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 kolejny raz potwierdziły, że Orange Polska jest niezawodnym partnerem podczas wielkich wydarzeń. Dzięki nam setki tysięcy pielgrzymów mogły dzielić się przeżyciami z ŚDM ze swoimi bliskimi i znajomymi. Ponadto nasz profesjonalizm i zaangażowanie pozwoliły wszystkim służbom dbającym o bezpieczeństwo i zdrowie spełniać swoje zadania bez żadnych problemów.

A jak na konkretne liczby przełożyło się zaoferowane przez Orange Polska wsparcie technologiczne? W czasie ŚDM w ramach sieci wspomnianego operatora telekomunikacyjnego przesłano 20 TB danych i wysłano 31,145 mln SMS-ów. Wszystkie rozmowy przez telefony komórkowe, jakie przeprowadzono w zasięgu tej sieci, zamknęły się w liczbie 7,4 mln minut.
logo
Infografika podsumowująca w skrócie aspekt technologiczny ŚDM 2016 Materiały prasowe
Pojawia się pytanie, jak rysuje się przyszłość po ŚDM. Okazuje się, że przygotowanie tej imprezy przez partnera technologicznego nie wszędzie pozostawi trwały ślad. Na terenie podkrakowskich Brzegów cała wybudowana infrastruktura (45 km światłowodu, 40 km kabli energetycznych, maszty telekomunikacyjne) zostanie zdemontowana w przeciągu dwóch najbliższych tygodni. Wynika to ze znowelizowanych przepisów ustawy o wspieraniu i rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych.
Inaczej sytuacja prezentuje się w Krakowie czy patrząc szerzej – Małopolsce. Zmodernizowana tam sieć ma stanowić m.in. podstawę dla planowanej w tym miejscu Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej (WSAG). Ponadto Orange chce rozszerzyć na swoich klientów pomysł mobilnych stref internetowych i punktów informacyjnych (tzw. Fiber Shopów), który sprawdził się w przypadku pielgrzymów przybywających na ŚDM.
logo
Fiber Shopy to mobilne punkty informacyjne, w których podczas ŚDM można było przetestować usługi i zakupić potrzebne akcesoria. W najbliższej przyszłości Orange zamierza wykorzystać je m.in. do upowszechniania wiedzy na temat światłowodowego internetu Materiały prasowe
Światowe Dni Młodzieży to cyklicznie organizowane spotkanie młodych katolików z całego świata z papieżem. Ostatnia odsłona tej masowej imprezy religijnej odbyła się w dniach 26-31 lipca w Krakowie. Podczas mszy kończącej ŚDM 2016 ogłoszono, że w 2019 roku miejscem kolejnego zjazdu młodzieży katolickiej i spotkania z Ojcem Świętym będzie Panama.