„Nie składamy parasolek”. Jutro ciąg dalszy strajku
Niedzielne popołudnie upłynęło pod znakiem czarnego protestu. Demonstracje odbyły się w Polsce i za granicą. Większość z nich w mniejszych miastach. Łącznie dzisiaj miało miejsce ok. 100 wydarzeń związanych z II Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Uczestnicy i uczestniczki przekonują, że nie składają symbolicznych już parasolek. Ciąg dalszy i główne manifestacje zapowiedziano na jutro.
Protestujący uważają, że wciąż istnieje zagrożenie zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Tłumaczą, że protestują także przeciwko dyskryminacji kobiet w życiu publicznym. - Kobiety żyją w lęku i strachu, codziennie przygotowane na najgorsze. Nie są bezpieczne w przestrzeni medialnej i publicznej, w pracy i w domu, w szpitalu czy w szkole - mówiono dzisiaj pod Sejmem.
W Koszalinie skandowali: "Dość piekła kobiet"
Petycja do polityków: trwa zbieranie podpisów
Tak jak zapowiedziała Agata Czarnecka, na strajku pod Sejmem rozpoczeto zbieranie pod petycją skierowaną do polskich polityków. Chodzi o zagwarantowanie praw kobiet, wśród których wymieniana jest aborcja. Wśród postulatów znalazły się m.in. ściganie seksistowskich wypowiedzi, powołanie krajowego programu wsparcia in vitro i stworzenie świeckiego państwa.
W Krakowie mają dość!
Dzisiejsze marsze to tylko preludium, jutro ciąg dalszy
Według organizatorów protestu, dzisiejsze demonstracje to tylko początek. Główne "uderzenie" zaplanowano na poniedziałek.
Przeciwnicy aborcji także pod Sejmem
Przed Sejmem można dostrzec grupę przeciwników aborcji. Rozpoznac ich można po transparentach z ludzkimi płodami.
Policja podała, że w Szczecinie w manifestacji bierze udział ok. 800 uczestników. Demonstracja przebiega spokojnie.
"Zajmijcie się pedofilami, nie kobiecymi brzuchami"
W Warszawie zebrały się tłumy
Białystok szykuje sie na jutrzejszy protest
Nie wszystkim podoba się protest
Środowiska konserwatywne nie są zadowolone z haseł Czarnego Protestu. W mediach społecznościowych można przeczytać, że feministki nie reprezentują wszystkich kobiet. Zorganizowano także akcję masowego wysyłania maili do "Gazety Wyborczej".
Trójmiasto strajkuje!
Protest ruszył także w Gdyni. Właśnie przechodzi ulica Świętojańską. Słychać gwizdki i okrzyki "Czarny protest!". Według jednej z organizatorek przedwcześnie stwierdzono, że "wróg nie już stoi u bram". Jarosław Kaczyński wrócił z tym samem hasłem, a protest jest wyrazem wściekłości.
Protestują osoby w różnym wieku
Seks tak. Seksizm nie!
Żyjemy w kulturze gwałtu
Jedna z protestujących przypomina reakcję na informacje o aborcji Natalii Przybysz. Dodaje, że większość gwałconych kobiet krzywda spotyka nie ze strony obcych osób, a znajomych. Policja, według niej, umarza większość takich spraw.
W Szczecinie zbiera się coraz więcej osób
Strajk kobiet nie zaczął się 3 października
Według Czarneckiej strajk kobiet w Polsce nie zaczął się 3 października. Trwa od kilkunastu lat. Jak tłumaczy organizatorka, naukowcy, historycy i socjologowie nazywają strajkami kobiet okresy, kiedy warunki życia kobiet są tak ciężkie, że przestaje się rodzić dzieci.
Odezwa strajkujących do polityków
Głos zabiera znów Czarnecka. Odczytuje odezwę strajkujących do polityków.
– My, obywatelki Rzeczypospolitej, wzywamy do zaprzestania traktowania nas jak Polaków drugiej kategorii. Podstawowym zadaniem państwa jest gwarantowanie bezpieczeństwa obywatelom. Kobiety żyją w lęku i strachu. Codziennie przygotowane są na najgorsze. Boimy się na ulicy, w pracy, w szkole, w domu, a ostatnio najbardziej w szpitalu u ginekologa. Nie gwarantuje się ścigania przestępstw seksualnych, a podtrzymując fikcje prawna w postaci kompromisu aborcyjnego, życie kobiet i ich bezpieczeństwo traktuje się w ostatniej kolejności – mówi.
Paryż solidarny z #CzarnyProtest
Czarnecka: Trzeba przypomnieć politykom, że to my ich wybieramy
Aktualna mapa wydarzeń 23 i 24 października
Protestują także w Krakowie
W Krakowie uczestnicy zebrali się na Błoniach. Ustawiono tam napis "Mamy dość". Biorący udział w proteście tłumaczą, że mają dość braku sprawiedliwości i dzielenia Polaków.
Czarny Protest Polek zainspirował kobiety na całym świecie
Czarny Protest zaczyna się także w Szczecinie
Uczestnicy zbierają się pod Sejmem
Tak wygląda #CzarnyProtest w Warszawie
Uczestnicy zbierają się pod Sejmem. Pierwsza manifestacja o 15
Drugi Ogólnopolski Strajk Kobiet odbywa się w ponad stu miastach w Polsce i za granicą. Zapowiedziano marsze, manifestacje i debaty. Poprzedni Czarny Protest zgromadził ponad 93 tysiące osób w 143 zgromadzeniach na terenie całej Polski. Tym razem wydarzenie odbędzie się głównie w mniejszych miejscowościach. 90 proc. protestów zarejestrowano w miastach, w których mieszka mniej niż 50 tys. osób.
Drugi strajk to także nawiązanie do islandzkiego strajku kobiet. Polski protest odbywa się dokładnie w 41 rocznicę. Co ciekawe, na Islandii zapowiedziano solidarność z polskimi kobietami. Główna manifestacja rozpocznie się o godzinie 15.00 pod Sejmem. W poniedziałek odbędzie się strajku