Po tym, co w poniedziałek pokazano w TVP Info, mieszkańcy Gdańska powinni chyba już szykować się do ucieczki ze swojego miasta. Seria obrazów z masowych starć, przejmująca muzyka rodem z filmu katastroficznego... To wszystko państwowa telewizja informacyjna wykorzystała do zapowiedzenia, iż prezydent Gdańska Paweł Adamowicz stworzył doradzającą w kierowaniu miastem Radę Imigrantów.
Z krótkiego materiału widzowie
TVP Info o tym w zasadzie nie mogą się jednak dowiedzieć. Ponad połowę 55-sekundowego materiału stanowią bowiem fragmenty nagrań z zamieszek, do których dochodziło w różnych częściach Europy po wybuchu kryzysu migracyjnego. Pozostała część materiału to odczytany specyficznym tonem cytat z prezydenta Gdańska o wartości, jaką wnoszą do społeczeństwa
imigranci, a także komentarz Joanny Miziołek z "Wprost", z której wypowiedzi wybrano akurat fragment poświęcony rzekomym obawom Pawła Adamowicza przed Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i prokuraturą.
Informacja o tym, iż w całym materiale chodzi o to, że dwunastu imigrantów będzie doradzać prezydentowi Gdańska pojawia się tylko na 2 sekundy i to tylko w postaci zrzutu ekranu z oficjalnego serwisu miasta. Na Facebooku TVP Info dodano jeszcze opis, z którego wynika, że "prezydent Gdańska zaprasza imigrantów do swojego miasta".
W rzeczywistości sprawy mają się jednak "trochę" inaczej. I nie chodzi już nawet o to, że dwunastu imigrantów to raczej niewielkiej zagrożenie zamieszkami, na których uwagę widzów postanowiło koncentrować TVP Info. Przede wszystkim przemilczano to, że gdańska Rada Imigrantów została sformowana z myślą o otwarciu miasta na imigrację, ale nie ma w niej nikogo z fali migracyjnej, która niedawno uderzyła w Europę. Składa się z ludzi, którzy od lat mieszkają
Gdańsku. Członkowie Rady nie pochodzą też wyłącznie z Bliskiego Wschodu, czy Afryki.
Pawłowi Adamowiczowi w kwestiach migracyjnych doradzają: aktywistka Khedi Alieva (Czeczenka), lekarz Mohamed Atoun (Palestyńczyk), dyrektor ds. rozwoju biznesu w Olivia Business Center Jake Jephcott (Brytyjczyk), ekspert ds. energii odnawialnej Andreas Hetzer (Niemiec), biznesmen Aws Kinani (Tunezyjczyk), pedagożka Natalia Kovalyshyna (Ukrainka), pracowniczka socjalna Karol Liliana Lopez (Kolumbijka), dziennikarz, publicysta i pracownik akademicki Valery Sklyarov (Rosjanin), biznesmenka Illia Syvorotka (Ukrainka), księgowa Oksana Szatogo (Uzbeczka), współpracujący z gdańskim MOPR specjalista ds. zarządzania Majed Tinawi (Syryjczyk), oraz pedagożka Stanisława Vuler (Kazaszka).