Reklama.
Taki absurd może istnieć tylko w państwie Prawa i Sprawiedliwości. Już poprzedni pełnomocnik rządu ds. równego traktowania naraził się m.in. środowiskom kobiecym. Ale nowy go przebija. Chodzi o Adama Lipińskiego, zaufanego człowieka Prezesa, który właśnie ogłosił, że jest za odstąpieniem Polski od tzw. Konwencji antyprzemocowej Rady Europy.
Napisz do autora: kamil.sikora@natemat.pl
1. Do Rzecznika Praw Dziecka z prośbą o analizę czy w sprawie nie są łamane prawa dziecka w związku z doniesieniami medialnymi o przypadku matki - osoby z niepełnosprawnością ruchową, której sąd podczas rozwodu postanowił odebrać dziecko argumentując, że jej stopień niepełnosprawności nie pozwala na samodzielną opiekę nad dzieckiem.
2. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przekazania informacji i danych o kobietach powracających do pracy po urlopach rodzicielskich.
3. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podjęcia inicjatywy legislacyjnej związanej z wprowadzeniem zróżnicowanego wymiaru zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi w zależności od liczby wychowywanych dzieci.
4. Ministra Sprawiedliwości w sprawie wprowadzenia obowiązkowych szkoleń dla specjalistów (sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych) organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w zakresie właściwego prowadzenia spraw dotyczących przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
5. Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponownej analizy rekomendacji wynikających z Raportu z badań aktowych przeprowadzonych w 2014 r. na zlecenie Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania przez adw. Artura Roberta Pietrykę pt. Odmowy wszczęcia i umorzenia postępowań w sprawach o zgwałcenia popełnione po zniesieniu wnioskowego trybu ścigania.
6. Szefa KPRM z propozycjami zagadnień do planu pracy Rady Dialogu Społecznego.
Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania w 2016 r. realizuje projekt finansowany ze środków Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym W ramach projektu w dniach 7 – 28 listopada 2016 r. realizowana była kampania radiowa i internetowa dotycząca niedopuszczalności przemocy seksualnej wobec kobiet: „Przemoc seksualna. Często zaczyna się od słów.” Celem kampanii jest stworzenie przekazu podkreślającego niedopuszczalność przemocy seksualnej wobec kobiet oraz obalenie nieprawdziwych i szkodliwych mitów i stereotypów dotyczących przemocy seksualnej. Celem kampanii jest również pokazanie, że:
• problem ten w przeważającym stopniu dotyczy kobiet;
• przemoc seksualna jest zjawiskiem nagannym oraz jest przestępstwem (również w sytuacji, kiedy taką przemoc stosuje mąż lub partner wobec żony lub partnerki w formalnym lub nieformalnym związku).