Poczytaj mi, Macieju Stuhrze. Na tych stronach znajdziesz audiobooki czytane przez znanych aktorów i nie tylko

Fot. 123rf.com/ Audtakorn Sutarmjam
Polacy najchętniej czytają książki w wersji papierowej, ale z roku na rok rośnie popularność e-booków. Wydawcy coraz częściej decydują się na równoczesne premiery wydań tradycyjnych i cyfrowych. W tle tej rywalizacji nośników bardzo ciekawie rozwija się oferta audiobooków – powieści interpretowanych przez wybitnych aktorów, poradników i podręczników czytanych przez znanych lektorów, słuchowisk w reżyserii specjalistów od teatru radiowego. Dziś zapraszamy na krótką podróż po świecie książek do słuchania.

Nasz przewodnik ma charakter subiektywny, wskazujemy ścieżki w gąszczu ofert. Jednego jesteśmy pewni - audiobooków warto szukać w legalnych źródłach, wspierając twórców i sztab ludzi czuwających nad produkcją.

Audiobook.pl to serwis, który zawiera kilka tysięcy tytułów. Wśród najnowszych propozycji polskiej literatury znajdziecie między innymi „Króla” Szczepana Twardocha w interpretacji Macieja Stuhra czy „Janusza Rudnickiego tango z książkami”, które czytają miedzy innymi Andrzej Chyra, Jan Peszek, Agata Passent i sam autor. Z nowości zagranicznych jest na przykład „Polowanie na Escobara” Marka Bowdena. W serwisie znajdziecie również sporo audiobooków do nauki języka w samochodzie.
W Audioteka.pl znajdziecie audiobooki do pobrania ze strony internetowej i przez aplikacje mobilne na smartfony. Wśród nowości między innymi „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk w interpretacji Agaty Kuleszy (powieść na podstawie Agnieszka Holland nakręciła „Pokot”) czy książka „Tu byłem. Tony Halik”, którą czyta Jerzy Stuhr. Audioteka stworzyła też cykl audiobooków dla biegających. Przejrzysta wyszukiwarka kategorii porządkuje bogatą zawartość.


Duży wybór audiobooków można znaleźć w BookMaster.pl Wśród kategorii między innymi literatura kobieca, humor i satyra, lektury szkolne w formie słuchowisk. Ciekawą kategorią są „Mistrzowie Słowa”, czyli klasyka i bestsellery nagrane z udziałem znanych polskich aktorów, na przykład Mai Ostaszewskiej („Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall) i Jerzego Radziwiłowicza „Szachinszach” Ryszarda Kapuścińskiego).

Bookto.pl – Poza listą płatnych audiobooków, znajdują się pozycje darmowe. Serwis oferuje także wyszukiwarkę i porównywarkę cen oraz wykaz aktualnych promocji.

W Virtualo.pl znajdziecie między innymi audiobooki do nauki angielskiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i niemieckiego. Bogaty jest wybór literatury pięknej, wśród nich książki Mariusza Szczygła w interpretacji Krzysztofa Wakulińkiego i samego autora, „Cwaniary” Sylwii Chutnik, które czyta Maria Seweryn, „Wiele innych demonów” Jerzego Pilcha (czyta Jerzy Radziwiłowicz).


Bajkowisko.pl to wyjątkowa wirtualna biblioteka słuchowisk dla dzieci. Twórcy strony chcą zaszczepić miłość do książek najmłodszym, którzy dorastają w otoczeniu nowych technologii. Znajdziemy tu klasyczne baśnie jak „Królowa śniegu” Hansa Christiana Andersena, „Trzej bracia” Jakuba i Wilhelma Grimm i nowsze pozycje jak „Julka, pająk i atrakcje” Tomasza Kality. Wśród lektorów Matylda Damięcka.

Audiobooki po angielsku to doskonały sposób szlifowania języka. W serwisie Audiobookstore.com znajdziemy między innymi biografia Eltona Muska, książki Stephena Kinga, „1984” G. Orwella, a z ciekawostek - „The art of the deal” Donalda Trumpa. Audiobookstore.com ma bardzo bogatą siatkę kategorii, poza klasycznymi są tu również książki do słuchania poświęcone architekturze, muzyce, fotografii czy zwierzętom domowym.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na darmowe podcasty BBC, zwłaszcza dokumentalne, wśród których znajdziemy reportaże o rasizmie w Stanach Zjednoczonych, Realu Madryt, produkcji marihuany w Albanii, obronie terytorialnej w Polsce, relacjach mediów z prezydentami USA czy związkach Putina z europejską prawicą.

Pełną bazę miejsc w sieci, gdzie są dostępne audiobooki znajdziecie na stronie Legalnej Kultury

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Legalna Kultura.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...