Według ministra środowiska Jana Szyszki, dokonana w 2014 roku zmiana pozycji Puszczy Białowieskiej na liście dziedzictwa przyrodniczego UNESCO została dokonana nielegalnie.
Według ministra środowiska Jana Szyszki, dokonana w 2014 roku zmiana pozycji Puszczy Białowieskiej na liście dziedzictwa przyrodniczego UNESCO została dokonana nielegalnie. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Reklama.
Jan Szyszko
minister środowiska o Puszczy Białowieskiej

Jest rok 2014, łamiąc prawo – sprawa jest w prokuraturze– ten obiekt wpisano na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Nie dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, tylko przyrodniczego, jako nietknięty ręką człowieka w przeszłości.

Przypomnijmy, że Puszcza Białowieska status parku narodowego uzyskała już w 1932 roku i była jednym z pierwszych w ten sposób chronionych miejsc na świecie. Po wojnie Białowieski Park Narodowy również był otaczany wyjątkową ochroną, w 1979 roku został wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. W 2008 roku okazało się, że puszcza to dobro, o które dba się nie tylko ponad podziałami pokoleniowymi i politycznymi, ale także granicznymi. Od 2008 roku Polska i Białoruś ramię w ramię starały się o zwiększenie ochrony UNESCO nad leżącą na pograniczu puszczą, co zakończyło się sukcesem we wspomnianym przez Jana Szyszkę 2014 roku.