Unia Europejska wprowadzi jedne z najostrzejszych sankcji w historii. W Brukseli osiągnięto porozumienie, co do embarga na irańską ropę naftową. To nie wszystko. Dodatkowo Unia Europejska zamrozi aktywa firm irańskich oraz zabroni współpracy finansowej z irańskim bankiem centralnym. Od dzisiejszego poranka członkowie Unii Europejskiej mają zakaz zawierania nowych kontraktów na ropę z Iranu. Te zawarte dotychczas, mają przestać obowiązywać 1 lipca.
Iran straci 20% swoich dochodów z ropy. Tyle bowiem czerpie w tej chwili z eksportu do krajów Unii Europejskiej. Najwięcej, jak widać po tym wykresie, irańskiej ropy kupuje Iran.
Korespondent BBC w Teheranie informuje, że zakaz eksportu nie zniszczy irańskiej gospodarki, ale poważnie jej zaszkodzi. Iran sprzedaje w tej chwili większość swojej ropy do krajów Azji. Unia Europejska i Stany Zjednoczone starają się w przekonać państwa Azji żeby także zmniejszały import ropy z Iranu.
Czy to zmusi Teheran do rozpoczęcia rozmów w sprawie programu jądrowego? Dobre pytania, ale trzeba poczekać na odpowiedź Iranu. Ten grozi, że zablokuje cieśninę Ormuz, którą ropa płynie tankowcami z kilku krajów Zatoki Perskiej. Na razie to jednak tylko puste słowa. Amerykański lotniskowiec USS Abraham Lincoln wpłynął w niedzielę przez cieśninę Ormuz do Zatoki Perskiej. Zdarzeniu temu nie towarzyszyła żadna reakcja ze strony władz irańskich.
Do Stanów Zjednoczonych dołączają Francja i Wielka Brytania. Oba kraje także wysłały swoje statki przez cieśninę Ormuz w jasnej demonstracji, że nie dopuszczą do jej zamknięcia przez irańską marynarkę wojenną. Cieśnina Ormuz jest strategicznym punktem na mapie światowej gospodarki. Przechodzi przez nią 35% transportu ropy wiezionej tankowcami.
UE kupuje każdego dnia ok. 450 tys. baryłek irańskiej ropy naftowej.
"Na FAC w BLX. Właśnie uchwaliliśmy dodatkowe sankcje wobec Iranu. Aby zachęcić do demokratyzacji, za chwilę złagodzimy sankcje wobec Birmy." CZYTAJ WIĘCEJ