Trudno uwierzyć, że do tej pory nie było dla nich rozmiaru. Pieluszki dla wcześniaków są mniejsze od wnętrza dłoni

Wcześniak może ważyć mniej niż 800 gramów. Pieluszka powinna być do tej wagi dostosowana
Wcześniak może ważyć mniej niż 800 gramów. Pieluszka powinna być do tej wagi dostosowana Fot. materiały prasowe
Niecała paczka cukru albo średnia butelka wody - taki punkt odniesienie warto przyjąć, kiedy czyta się o wcześniakach. Bo sucha liczba, 800 gramów, określająca wagę tych najmłodszych, specjalnie na wyobraźnię nie działa. Aby uzmysłowić sobie, jak malutkie są dzieci urodzone w drugim trymestrze ciąży, można też sprawdzić rozmiar ich pieluszek – najmniejsze pieluszki dostępne od niedawna w Polsce są niewiele większych od smoczka.


Choć trudno w to uwierzyć, do tej pory pieluszek dostosowanych do rozmiarów tych najmniejszych wcześniaków na rynku nie było. Opracowanie ich kształtu i dopasowanie do wszystkich nakładanych przez oddziały noworodkowe wymogów zajęło ekspertom 3 lata. Po ponad 10 000 godzin badań, firma Procter & Gamble wprowadziła w Polsce pierwszą pieluszkę przeznaczoną dla dzieci o wadze mniejszej niż 800 g.: P3 z linii Pampers Preemie.
– W przypadku najnowszej i najmniejszej pieluszki dla wcześniaków, postawiliśmy sobie za cel sprostanie bardzo wyjątkowym potrzebom najmniejszych dzieci i pielęgniarek, które otaczają je opieką. W efekcie powstała pieluszka zaprojektowana tak, by zapewniać komfort i ochronę, jednocześnie ułatwiać pielęgniarkom sprawowanie opieki medycznej – tłumaczy Amy Tally, starszy naukowiec z działu badawczo-rozwojowego pieluszek dla szpitali, P&G.

Seria Pampers Preemie Protection to jeszcze dwa inne rozmiary: P1 Preemie Small dla dzieci ważących poniżej 2300 gramów oraz P2 Preemie Extra Small dla wcześniaków poniżej 1800 gramów. O tym, że zapotrzebowanie na wszystkie trzy rozmiary nieustannie rośnie świadczą statystyki: w Europie rocznie rodzi się 500 tys. wcześniaków. Rok temu w Polsce przed wyznaczonym terminem przyszło na świat aż 23 tys. dzieci.

Szybki postęp w medycynie sprawia, że dzisiaj w inkubatorach leżą maluchy, które w “brzuchu” mamy spędziły zaledwie 6 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że wyzwania, przed jakimi stają opiekunowie dzieci z wagą urodzeniową nie przekraczająca 800 gramów nie są tylko natury medycznej. Codzienna pielęgnacja to równie duże wyzwanie, zwłaszcza że jak wynika z badań przeprowadzonych w 2016 roku na zlecenie P&G roku podczas Międzynarodowej Konferencji Pielęgniarek z oddziałów Neonatologicznych, do tej pory na rynku brakowało przeznaczonych do niej produktów. Fakt ten powinien dziwić o tyle, że zapotrzebowanie zdecydowanie istnieje: wcześniaków z roku na rok przybywa.


Sytuacja zaczyna się jednak zmieniać: oprócz pojawienia się pieluszek Pampers w "mikro rozmiarze", w ostatnich latach pojawiło się wiele innych produktów, które zdecydowanie zwiększają komfort życia wcześniaków w pierwszych momentach ich życia.

Na pierwszym miejscu tego typu innowacji wypada wymienić ośmiorniczki - dziergane na szydełku maskotki. Przytulne “macki”, oplatające ciało wcześniaka, kojarzą mu się z pępowiną, dzięki czemu w inkubatorze czuje się prawie tak bezpiecznie, jak w brzuchu mamy. Inicjatywa, która narodziła się w Danii, szybko zyskała aprobatę na całym świecie, a akcje szydełkowania ośmiorniczek dla wcześniaków odbywają się również w polskich szpitalach.

Podnoszeniu poczucia bezpieczeństwa, ale i budowaniu więzi z rodzicami, służą też koszule do kangurowania. I o ile przytulanie dziecka na gołą skórą do skóry rodzica jest polecane w przypadku wszystkich dzieci, to jeśli chodzi o wcześniaki taka forma kontaktu wydaje się być szczególnie dobroczynna - stabilizuje parametry fizjologiczne i wywołuje pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy. Trzeba jednak pamiętać, że skóra wcześniaków jest bardzo wrażliwa, dlatego materiał, z jakiego wykonano koszulę, musi być odpowiednio delikatny, a jej krój - pozbawiony wszelkich drażniących szwów czy lamówek.

Innym bardzo ważnym dla wcześniaków akcesorium jest smoczek. Ten, dostosowany do ich potrzeb, nie powinien być mylony z tym zwykłym, dostępnym w każdym sklepie dla niemowląt. Smoczek dla wcześniaka spełnia bardzo ważne funkcje: przede wszystkim stymulują odruch ssania, przygotowując dziecko do karmienia piersią czy butelka. Od zwykłych smoczków odróżnia je również projekt - komfortowo mogą ssać je nawet nawet wcześniaki karmione przez sondę.
Jak zapewnia Geraldine Huse, prezes P&G w Europie Centralnej, nowa linia pieluszek Pampers to podobny, spory krok na przód w kierunku poprawy komfortu urodzonych przedwcześnie maluchów. – Jesteśmy dumni z tego, że najmniejsze pieluszki Pampers zadbają o zdrowy rozwój wcześniaków także w Polsce. Rozpoczęliśmy bezpłatne przekazywanie pieluszek Pampers Preemie Protection oddziałom intensywnej terapii w klinikach neonatologicznych w całej Polsce, wspierając rodziców, pielęgniarki oraz pediatrów w walce o zdrowie i życie wcześniaków, kontynuując misję Pampers, która zakłada wspieranie wszystkich dzieci w ich zdrowym rozwoju – obiecała Geraldine Huse, prezes P&G w Europie Centralnej.

Artykuł powstał we współpracy z P&G.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wypadek autokaru na Słowacji. Był tak tragiczny, że głos zabrała nawet Čaputová
0 0Ostra jazda, czyli co naprawdę z Arabią Saudyjską chce zrobić przebojowy następca tronu?
0 0"Terrorysta to ktoś taki...". Sikorski przeprowadził poruszający wywiad z Adamowicz
0 0"W Senacie wraca normalność". Nitras pokazał, co się zmieniło tuż po wyborze Grodzkiego
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
0 0Europejskie roboty przegrały z robotami azjatyckimi. Adidas zamyka fabrykę w Europie
0 0Oprócz próśb były groźby? Klich o tym, w jaki sposób PiS miało walczyć w Senacie
0 0PiS rakiem wycofuje się z Piotrowicza. Nieoficjalnie: Duda zgłosi kontrkandydata
Unum 0 0Żyjemy jakbyśmy byli nieśmiertelni. Te dane nie pozostawiają jednak złudzeń
dad:HERO 0 0Najdroższy zegarek świata został sprzedany za absurdalną kwotę. Ten, kto go kupił, ma dobre serce
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"