Prowadzisz małą firmę? Sprawdź, jak i do kiedy wysłać Jednolity Plik Kontrolny

Jak i do kiedy wysłać JPK 2018?
Jak i do kiedy wysłać JPK 2018? Fot. naTemat.pl
Od 1 stycznia wszyscy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, płatnicy VAT, muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny, czyli JPK_VAT. Jak to zrobić? skorzystaj z Profilu Zaufanego.

Od 1 stycznia mikroprzedsiębiorcy (w tym prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie – mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. W związku z tym najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).

JPK_VAT - co to jest?
To komplet informacji o operacjach przedsiębiorcy w danym okresie. Przesłać go można tylko w formie elektronicznej. Wędruje on bezpośrednio do systemu ministerstwa finansów. By wysłać JPK, konieczny jest certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany (eGO). JPK wymaga uwierzytelnienia.

Profil zaufany - jak założyć?
Dzięki Profilowi zaufanemu można nie tylko wysyłać JPK, ale również załatwiać elektronicznie inne sprawy urzędowe. Warto zadbać o założenie Profilu wcześniej. Można to zrobić m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Trzeba mieć konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo.


Profil można założyć także przez internet, korzystając potem z Punktu Potwierdzającego. Trzeba wejść na www.pz.gov.pl, wybrać możliwość założenia Profilu i dalej postępować według wskazówek.

JPK - do kiedy?
Dane i ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku JPK muszą trafić do skarbówki nie później niż 25. dnia każdego miesiąca.

Kolejne zmiany czekają nas także w zasiłku macierzyńskim. Nie ma znaczenia czy regularnie opłacasz składki do ZUS. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, mogą czekać cię spore utrudnienia. Nowy przepisy obejmują 1,5 mln przedsiębiorców.
Trwa ładowanie komentarzy...