Pierwsza polska elektrownia jądrowa. Tak czy nie? O 15.00 debata na żywo
Franciszek Orliński
12 lipca 2012, 12:55·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 12 lipca 2012, 12:55
Dziś o 15.00 zapraszamy na debatę na żywo. Wspólnie z Popler.tv i hotelem Hyatt w Warszawie organizujemy rozmowę o elektrowni jądrowej w Polsce. Zaprosiliśmy zwolenników i przeciwników tej inwestycji w Polsce. Wszystko pokażemy w naTemat i Popler.tv
Reklama.
Będziemy rozmawiać o kosztach tej inwestycji. Zarówno finansowych, jak i tych ekologicznych, tych dla ludzi mieszkających w pobliżu elektrowni. Temat ożywił wybór byłego ministra skarbu Aleksandra Grada na stanowisko prezesa PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1.
Debatę poprowadzi redaktor naczelny naTemat Tomasz Machała. Będzie w całości transmitowana na żywo przez Popler.tv.
W rozmowie wezmą udział:
Patrick Moore (współzałożyciel Greenpeace) - odszedł z organizacji w 1986 roku, kiedy ta zdecydowała poprzeć powszechny zakaz używanie chloru, który Moore nazwał "niezbędnym dla naszego zdrowia" i "największą nowością w historii publicznego zdrowia". Moore uważa, że dziś Greenpeace jest motywowana przez politykę, a nie przez naukę, zauważając, że żaden z jego "kolegów dyrektorów nie ma jakiejkolwiek podstawowej edukacji naukowej". W 1991 roku Moore założył firmę konsultingową o nazwie Greenspirit. Od 1991 roku Moore jest przedstawicielem British Columbia Forest Alliance - organizacji założonej i finansowanej przez kanadyjski przemysł drzewny, a kreowanej na organizację społeczną. Od wielu lat jest to powszechną praktyką w Ameryce Północnej, że gałęzie przemysłu szczególnie piętnowane przez ekologów starają się w ten sposób polepszyć swój wizerunek i zmniejszyć swe straty. Moore jasno popiera wycinkę pierwotnych obszarów leśnych.
Andrzej Strupczewski (profesor dr. inż.) - Wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego IEA Świerk. Od 52 lat pracuje w dziedzinie inżynierii reaktorowej i bezpieczeństwa jądrowego. Przez 6 lat pracował w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu jako ekspert wiodący w sprawach bezpieczeństwa reaktorów i analiz porównawczych ryzyka powodowanego przez różne źródła energii. W latach 1983-1993 Zastępca Dyrektora i Kierownik Międzynarodowego Programu Badań Bezpieczeństwa Reaktorów w Instytucie Energii Atomowej Polatom.
Mirosław Dakowski (profesor, dr hab.) - polski fizyk, zawodowo zajmował się efektem katastrofy w Czarnobylu. Profesurę "belwederską" uzyskał w 1997 r. za prace z fizyki jądrowej (rozszczepienie i zderzenia ciężkich jonów). W latach 1959-1989 pracował w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku (mimo "wyrzucenia" z IBJ ok. 1983r). Osiem lat pracował jako fizyk za granicą (Dubna w ZSSR, Saclay i Orsay Francja, Darmstadt Niemcy). Od 1995 roku wykłada na Akademii Podlaskiej w Siedlcach oraz prowadzi tam Zakład Energii Odnawialnych. Od ok. 1985 roku buduje w Polsce Ruch Poszanowania Energii i Energetyki Użytkownika. Od 1990 jest animatorem Grupy Poszanowania Energii. W 1990 roku był projektodawcą Agencji Poszanowania Energii podległej premierowi.
Andrzej Rozenek (rzecznik prasowy klubu poselskiego Ruchu Palikota) - polski dziennikarz specjalizujący się w tematyce wojskowości i bezpieczeństwa, poseł na Sejm RP VII kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat z listy Ruchu Palikota. Jest przeciw budowaniu elektrowni jądrowych w Polsce. Rozenek zaznacza, że Ruch Palikota zachęca polityków wszystkich partii do tego, by poszli w jego ślady i również przyłączyli do zawiązanej w Gdańsku antyatomowej koalicji "Zielony front", w skład której weszły organizacje pozarządowe i ekologiczne, eksperci, a także politycy.