Wygląda na to, że premier Mateusz Morawiecki wziął się na poważnie za rządowe oszczędności. Aby zmniejszyć rozpasane ostatnimi czasy wydatki, postanowił zredukować liczbę wiceministrów, o których zwykło się mówić, że jest ich po prostu za dużo. Najbliższe tygodnie pokażą więc, kto będzie musiał pożegnać się z wygodną państwową posadą.
– Dokonuję przeglądu stanowisk wiceministerialnych; w ciągu najbliższych kilku tygodni przedstawię ich końcowy skład;
zredukujemy stanowiska wiceministrów w porównaniu do 2017 roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki we wtorek. – Zredukujemy te stanowiska wiceministrów łącznie w porównaniu do łącznej liczby stanowisk ministerialnych, wiceministerialnych jaka była w roku 2017. Pokażemy bardziej szczupłą, oszczędną, mniej zbiurokratyzowaną strukturę rządową. W związku z tym również dokonamy pewnych przeglądów nie tylko personalnych, ale również finansowych – dodał.
Ilu jest wiceministrów w polskim rządzie?
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska informowała, że obecnie trwa przegląd ministerstw. – Jeżeli Mateusz Morawiecki stwierdzi, że należy dokonać pewnych cięć, to pewnie podejmie takie decyzje – przekonywała. W tej chwili w Ministerstwie Zdrowia pracuje aż siedmiu wiceministrów. Z kolei w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest ich pięciu, w Ministerstwie Edukacji Narodowej trzech, a w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego czterech. Natomiast Ministerstwo Finansów ma siedmiu wiceministrów. Według informacji zamieszczonych na stronach poszczególnych resortów, w rządzie Mateusza Morawieckiego jest łącznie 95 wiceministrów.