
Reklama.
Pocztowa Kasa Oszczędności, bo taką nazwę pierwotnie nosiła ta utworzona po odzyskaniu niepodległości państwowa instytucja bankowa, została ustanowiona dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w 1919 roku. Dokument sygnowali również premier Ignacy Paderewski oraz pierwszy prezes PKO - Hubert Linde.
Początkowo bank zajmował się gromadzeniem drobnych depozytów oraz udzielaniem małych kredytów. W PKO można było również wynająć skrytkę depozytową, a od 1928 roku - polisę ubezpieczeniową. Operacji finansowych można było dokonywać w urzędach pocztowych. Bank posiadał również kilka samodzielnych oddziałów: w Katowicach, Krakowie, Poznaniu, oraz pododdziałów w Wilnie i Łodzi.
Oszczędności w PKO gromadzono na książeczkach, które do 1936 roku nazywano “wkładkowymi”, a następnie: “oszczędnościowymi”. Suma wkładów na nich zgromadzonych w roku 1938 wynosiła 789 mln złotych. Na książeczkach czekowych klienci PKO trzymali w tamtym roku 305 mln. W czasie II Wojny Światowej PKO zawiesiło działalność. 1 stycznia 1950 roku Pocztowa Kasa Oszczędności przestała istnieć. Jej wkłady przejęła Powszechna Kasa Oszczędności.
W 1975 PKO weszła w struktury Narodowego Banku Polskiego, a w roku 1988 - ponownie została z nich wydzielona. W roku 1991 do nazwy dodano kolejny człon, który pozostaje w logo do dzisiaj: Powszechna Kasa Oszczędności - Bank Państwowy.
Obecnie PKO SA jest spółką akcyjną, w której 29,43 proc. udziałów posiada Skarb Państwa, 9,66 proc. - Nationale-Nederlanden OFE, 7 proc. OFE Aviva BZ WBK. Pozostałe akcje są w rękach funduszy inwestycyjnych i indywidualnych inwestorów.
Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju.