Kolebka Solidarności. To tutaj rozpoczął się początek końca komunizmu w Polsce

Stocznia Gdańska to zakład o symbolicznym znaczeniu dla współczesnej Polski
Stocznia Gdańska to zakład o symbolicznym znaczeniu dla współczesnej Polski Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta
W historii współczesnej Polski trudno znaleźć miejsce, które miałoby tak symboliczne znaczenie dla skutkujących upadkiem komunizmu przemian ustrojowych w naszym kraju. Kolebka Solidarności, bastion pokojowego oporu – takimi zwrotami zwykło się określać wybudowaną w 1945 roku Stocznię Gdańską.

Słynna stocznia powstała na terenach, na których wcześniej funkcjonowały niemieckie zakłady budujące i remontujące statki. Okres rozkwitu gdańskiego zakładu produkcyjnego nastąpił w latach 60-tych XX wieku. W ciągu swojej działalności stocznia zbudowała i przekazała do użytku armatorom z różnych krajów świata ponad 1000 w pełni wyposażonych statków. Pierwszym z nich był nazwany na część pewnego przodownika pracy ''Sołdek''.

Stocznia była świadkiem wielu przełomowych dla polskiej rzeczywistości wydarzeń. Na jej terenie doszło do stłumienia części protestów robotniczych, które przeszły do historii jako Grudzień 1970 lub Masakra na Wybrzeżu. Na bazie zawiązanego w niej w 1980 roku Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku powstał ogólnopolski związek zawodowy NSZZ ''Solidarność''. To właśnie w Stoczni Gdańskiej podpisano słynne porozumienia sierpniowe, które dały początek temu opozycyjnemu wobec władzy ludowej ruchowi.

Niestety dzisiejsza stocznia jest nią tylko z nazwy. Po wielu restrukturyzacjach została częściowo odsprzedana ukraińskiemu inwestorowi, spółce GSG Towers, który sprawuje nad nią kontrolę operacyjną. Część udziałów ma w niej Agencja Rozwoju Przemysłu z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. W zakładzie konstruowane są obecnie wieże do siłowni wiatrowych i konstrukcje dla przemysłu offshore. Są jednak plany związane z powrotem legendarnej stoczni w ręce Skarbu Państwa.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...