
Reklama.
Polski noblista w dziedzinie literatury urodził się w 1911 r. w Szetejniach, wsi na terenie ówczesnego Imperium Rosyjskiego, a dzisiejszej Litwy. Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, najpierw polonistykę, a następnie prawo. Jako pisarz zadebiutował w 1930 na łamach pisma „Alma Mater Vilnensis” wierszami ''Kompozycja i Podróż''.
Oprócz wielu tomów poezji (m.in. ''Wiersze'', ''Ocalenie'', ''Światło dzienne'') wydał kilkanaście zbiorów esejów. Za najwybitniejsze dzieło uchodzi ''Zniewolony umysł'' – studium działania propagandy komunistycznej. Inne ważne zbiory to ''Ziemia Ulro'' czy ''Ogród nauk''. Swoim ''Traktatem poetyckim'' wprowadził do literatury polskiej gatunek zwany traktatem-poematem.
Czesław Miłosz zmarł w 2004 roku w Krakowie. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce, w której spoczywają też tacy pisarze jak Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk i Stanisław Wyspiański.
Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju