Polska Fundacja Narodowa wyśle jacht w podróż dookoła świata. Wyprawa ma kosztować horrendalne pieniądze

Beata Szydło, Cezary Jurkiewicz - prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej i minister kultury Piotr Gliński
Beata Szydło, Cezary Jurkiewicz - prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej i minister kultury Piotr Gliński Fot. Kuba Atys/Agencja Gazeta
Polska Fundacja Narodowa – tak, to ta, która miała popularyzować pozytywny wizerunek Polski w świecie, a zamiast tego przygotowała kampanię uderzającą w środowisko sędziowskie – wyśle w podróż dookoła świata używany francuski jacht w biało-czerwonych barwach za 5 milionów złotych. Cały rejs może jednak kosztować aż 20 milionów złotych, prognozuje "Gazeta Wyborcza". PFN odrzuciła za to o wiele tańszy polski projekt.

Czarny francuski SFS II właśnie jest przemalowywany na biało-czerwono. Wypłynie w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada, a wróci w 2020 r. w 100-lecie zaślubin Polski z morzem. Dokonał ich 10 lutego 1920 r. w Pucku gen. Józef Haller.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że jak czytamy, do projektu, który promuje Polskę na morzu, został zgłoszony też inny, polski jacht, wymagający mniejszego nakładu gotówki, który przepadł: "Gemini" autorstwa Romana Paszke za 6 mln zł. Jednak bez konkursu został wybrany właśnie powyższy projekt Mateusza Kusznierewicza, bowiem w Fundacji decydują indywidualne rozmowy.

Jak tłumaczy "Wyborczej" Mateusz Kusznierewicz jacht ma przepłynąć 40 tys. mil morskich przez 5 kontynentów, trzy oceany, wszystkie morza i 100 portów. Będzie też zmagał się na najważniejszych regatach na świecie, Fastnet, Newport Bermuda czy Syndey Hobart.


O sprawie jachtu Polskiej Fundacji Narodowej informował 22 marca serwis INN:Poland. Wtedy jednak nie była znana jeszcze ostateczna kwota, która miała być przeznaczona na ten cel, wiadomo było jedynie, że na czele załogi miał stać nasz znakomity żeglarz Mateusz Kusznierewicz.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna".[/b] Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna". Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

[b]Legendarna sieć sklepów ma kłopoty przez zakaz handlu. [/b]"Jedynym ratunkiem zmiana prawa"

Legendarna sieć sklepów ma kłopoty przez zakaz handlu. "Jedynym ratunkiem zmiana prawa"

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.