
Reklama.
Historia cenionej na świecie polskiej firmy sięga 1996 roku, kiedy to Neoplan Polska, założone przez Krzysztofa Olszewskiego przedsiębiorstwo w Bolechowie-Osiedlu, rozpoczęło produkcję autobusów w związku z kontraktem na dostawę 72 pojazdów dla komunikacji miejskiej w Poznaniu. W ciągu trzech kolejnych lat firma zapracowała na pozycję lidera polskiego rynku niskopodłogowych autobusów miejskich. W 2001 roku zmieniła nazwę na Solaris.
Od początku produkcji z podpoznańskiej fabryki wyjechało już ponad 15 tysięcy pojazdów, które trafiły do 32 krajów (700 miast na czterech kontynentach). W Polsce firma od 15 lat cieszy się mianem największego producenta autobusów niskopodłogowych (z udziałem w rynku na poziomie 51 proc.). Ponadto jest w Europie liderem pod względem produkcji autobusów niskoemisyjnych. W poprzednim roku odnotowała rekordowy przychód w wysokości 1,85 mld zł. 70 proc. jej produkcji stanowił eksport.
Solaris Bus & Coach posiada obecnie 4 zakłady produkcyjne: główną fabrykę i siedzibę w Bolechowie (montaż końcowy autobusów i trolejbusów), dwa zakłady w Środzie Wielkopolskiej (spawalnia szkieletów autobusów i trolejbusów oraz tzw. pudeł tramwajowych) i dzierżawioną w Poznaniu halę montażu końcowego pojazdów szynowych. Obecnym prezesem firmy jest Solange Olszewska, żona Krzysztofa Olszewskiego.
Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju